Mars Rover Perseverance İnişten Önce Dünyaya Selfie Gönderdi

blank
Mars Rover Perseverance İnişten Önce Dünyaya Selfie Gönderdi

İçerik: Mars Rover Perseverance İnişten Önce Dünyaya Selfie Gönderdi

Mars Rover Perseverance İnişten Önce Dünyaya Selfie Gönderdi: NASA bilim adamları Cuma günü, Mars gezgini Perseverance’ın mükemmel bir şekilde inişinden çarpıcı erken görüntüler sundu; bunlara, inişten hemen önce Kızıl Gezegen yüzeyinin hemen üzerinde sallanan altı tekerlekli aracın bir özçekimi de dahil.

Uzay uçuşu tarihinin unutulmaz fotoğrafları arasında anlık bir klasik haline gelmesi muhtemel renkli fotoğraf, araba büyüklüğündeki uzay aracı giderken gezginin hemen üzerindeki roketle çalışan “gök vinci” iniş aşamasına monte edilmiş bir kamera tarafından çekildi. Perşembe günü Mars toprağına indirildi. Görüntü, inişten 24 saat sonra, NASA’nın Los Angeles yakınlarındaki Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan (JPL) çevrimiçi bir haber brifingi web yayını sırasında görev yöneticileri tarafından açıklandı.

Gezici üzerinden aşağıya bakan resim, bir “göbek” iletişim kablosuyla birlikte, gökyüzü vincine sarılmamış üç halattan asılı duran tüm aracı göstermektedir. Vincin roket iticileri tarafından fırlatılan toz girdapları da görülebilir.

Saniyeler sonra, gezici yavaşça tekerleklerine yerleştirildi, ipleri koptu ve gökyüzü vinci – işi tamamlandı – güvenli bir mesafeye çarpmak için uçtu, ancak iniş sırasında toplanan fotoğraflar ve diğer veriler gemiye iletilmeden önce değil. koruma için rover. Sarkan bilim laboratuarının netliği ve hareket duygusuyla çarpıcı görüntüsü, Mars’a veya Dünya’nın ötesindeki herhangi bir gezegene inen bir uzay aracının bu kadar yakın ilk fotoğrafını işaret ediyor.

“Bu daha önce hiç görmediğimiz bir şey,” misyonun iniş ve iniş ekibinin başkan yardımcısı Aaron Stehura, kendisini ve meslektaşlarını görüntüyü ilk gördüğünde “hayranlık uyandıran” olarak tanımlıyor.

Anında İkonik

JPL’deki Perseverance projesinin baş mühendisi Adam Steltzner, görüntüyü anında ikonik bulduğunu söyledi.Bu, Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin’in 1969’da ayın üzerinde duran fotoğrafı veya Voyager 1 sondasının Satürn’ün 1980’deki görüntüleri ile karşılaştırılabilir.

İzleyicinin, binlerce kişinin yıllarca çalışmasını temsil eden bir dönüm noktası anıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

“Mars yüzeyine getirildiniz. Orada oturuyorsunuz, gezginin yüzeyinin yedi metre yukarısında aşağı bakıyorsunuz,” dedi. “Kesinlikle canlandırıcı ve insanlar güneş sistemimize girerken yaşadığımız deneyimlerden gelen diğer görüntüleri çağrıştırıyor.”

Görüntü, Perseverance’ı Mars’ın atmosferinin tepesinden saatte 12.000 mil hızla yol alan sözde “terörle yedi dakikalık” alçalma sekansının en sonunda çekildi. Jezero Krateri denen geniş bir havza.

Önümüzdeki hafta NASA, alçalan uzay aracına takılı altı kameranın hepsinin çektiği, daha fazla gökyüzü vinci manevrasının yanı sıra ondan önceki süpersonik paraşüt konuşlandırmasını gösteren daha fazla fotoğraf ve video (bazıları muhtemelen sesli) sunmayı umuyor.

Stratejik görev yöneticisi Pauline Hwang, gezginin kendisinin “harika olduğunu ve Mars yüzeyinde sağlıklı olduğunu ve son derece işlevsel ve harika olmaya devam ettiğini” söyledi.

Araç, milyarlarca yıl önce, Mars’ın daha sıcak, daha nemli ve muhtemelen hayata daha misafirperver olduğu bir dönemde, kraterin köşesine oyulmuş eski bir nehir deltasının dibindeki yüksek uçurumlardan yaklaşık iki kilometre uzakta indi.

Bilim adamları, sitenin Perseverance’ın birincil hedefi olan delta çevresinde biriktiğine inanılan tortularda ve bir zamanlar beslendiği uzun süredir yok olan gölde korunmuş mikrobiyal yaşamın fosilleşmiş izlerini aramak için ideal olduğunu söylüyor. Mars topraklarından kazılan kaya örnekleri, 2031 gibi erken bir tarihte Kızıl Gezegene gelecek iki robotik görevle nihai olarak geri getirilmek ve Dünya’ya teslim edilmek üzere yüzeyde depolanacak.

Cuma günü yayınlanan bir başka renkli fotoğraf, gezginin varışından anlar sonra çekilmiş, iniş sahasının etrafındaki kayalık geniş araziyi ve uzaktaki delta kayalıkları gibi görünen şeyleri gösteriyor. Hwang, misyonun yüzey ekibinin önümüzdeki günleri ve haftaları aracın robot kolunu, iletişim antenlerini ve diğer ekipmanlarını gevşetmek, açmak ve test etmek, aletleri hizalamak ve gezginin yazılımını yükseltmek için harcayacağını söyledi.

Gezici ilk deneme dönüşü için hazır olmadan önce yaklaşık dokuz “sol” veya Mars günü olacağını söyledi.

Perseverance’ın mikrobiyal yaşam belirtilerini aramaya başlamadan önceki görevlerinden biri, benzeri görülmemiş bir dünya dışı test uçuşu için Mars’a taşıdığı minyatür bir helikopteri konuşlandırmak olacak. Ancak Hwang, çabanın hala iki ay uzakta olduğunu söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mars Rover Perseverance İnişten Önce Dünyaya Selfie Gönderdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, İlk Mars Keşif Misyonu ile 6 İlke İmza Attı

Çin, İlk Mars Keşif Misyonu ile 6 İlke İmza Attı: Çin’in ilk Mars keşif göreviyle …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör