Nyan Cat, Türünün Tek Örneği Bir Kripto Sanatı Olarak Satılıyor

blank
Nyan Cat, Türünün Tek Örneği Bir Kripto Sanatı Olarak Satılıyor

İçerik: Nyan Cat, Türünün Tek Örneği Bir Kripto Sanatı Olarak Satılıyor

Nyan Cat, Türünün Tek Örneği Bir Kripto Sanatı Olarak Satılıyor. Nyan Cat bu yıl 10 yaşına basıyor ve bu vesileyle, ikonik GIF’in türünün tek örneği bir sürümü açık artırmaya çıkıyor. Nyan Cat’in arkasındaki sanatçı Chris Torres, orijinal animasyonu yeniden düzenledi ve kripto sanat platformu Foundation aracılığıyla satacak. Açık artırma bugün 1 PM ET’de başlıyor ve yaklaşık 24 saat sürecek.

Torres, The Verge ile yaptığı telefon görüşmesinde “Şu anda [GIF] ‘e bakıyorum ve” Evet, iyi görünüyor “dedim. “Bence bu sefer gerçekten iyi sonuçlandı.”

Kripto sanatı, son birkaç yıldır popülaritesini artırıyor ve şu anda koleksiyonerlerin dijital eserleri alıp satabilecekleri Zora, SuperRare ve Nifty Gateway dahil olmak üzere bir dizi dijital pazar yeri var. Geçen yıl, dijital sanatçı Beeple toplamda 3,5 milyon dolardan fazla bir dizi eser sattı ve müzisyen Deadmau5, Aralık ayında binlerce dijital iğne, çıkartma ve diğer koleksiyon parçaları sattı.

“AYRICA DOĞRUDAN BİR SANATÇI DESTEKLİYORSUNUZ VE BUNUN İNSANLAR İÇİN GERÇEKTEN HEYECAN VERİCİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.”
Bu eserlerin alıcıları, bir dijital sanat eserine “sahip olma” ayrıcalığına sahip oluyor – sınırlı ölçüde, sonsuz bir şekilde yeniden üretilebilir bir görüntü dosyasına gerçekten sahip olunabilir. Sanat eseri tipik olarak, alıcının bunları kişisel kullanım için örneğin bir sosyal medya sayfasında, başka bir dijital pazarda, bir oyun dünyasında veya sanal bir müzede sergilemesine izin veren bir lisansla birlikte gelir. Sanatçılar genellikle eserlerin tüm fikri ve yaratıcı haklarını korurlar.

Bu, bazı yönlerden alıcıların gerçekten sadece övünme hakkı satın aldıkları anlamına gelir. Vakfın topluluk başkanı Lindsay Howard, The Verge’e, “Bu sanatçının gerçekten sahibi ve hamisi olan bir koleksiyoner olduğumu söyleyebilmek, insanlara gerçekten çekici gelen belirli bir prestij taşıyor” dedi. “Ayrıca bir sanatçıyı doğrudan destekleyebiliyorsunuz ve bence bu insanlar için gerçekten heyecan verici.”

Kripto sanatının parçaları, genellikle bir blok zincirinde yaşayan ve bir parçanın sahipliğini doğrulayan benzersiz dijital belirteçler olan “değiştirilemeyen jetonlar” veya NFT’ler aracılığıyla satılır. Dijital sanat eserleri yeniden satılabilir ve bazı durumlarda – Foundation’da olduğu gibi – sanatçılar gelecekteki satışlardan bir pay almaya devam eder. Bu, blok zinciri ile ilgili diğer pek çok şey gibi, kripto sanatını satın alırken de bir yatırım ve spekülasyon unsuru olduğu anlamına gelir, çünkü bir işi kar için yeniden satabilirsiniz.

“SİZİN VAR OLDUĞU TEK PARÇAYA SAHİP OLDUĞUNU BİLMENİN GÜZEL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.”
Kripto sanatının bazı dezavantajları var – özellikle enerji tüketimi söz konusu olduğunda. Bitcoin gibi, NFT’ler de verileri doğrulamak için tasarlanmış verimsiz bilgisayar süreçleri tarafından desteklenmektedir. Çoğu kripto sanat platformunun güvendiği Ethereum, bitcoin’den çok daha verimli, ancak yaratıcısı bile sistemi “büyük bir kaynak israfı” olarak adlandırdı. Ethereum hala enerji kullanımını çok daha küçük bir ayak izine düşürme sürecinde.

Vakıf, kripto sanat alanına en yeni girenlerden biridir. Sadece iki hafta önce piyasaya sürüldü ve halihazırda 410.000 $ ‘dan fazla satış sağladı. (Yine de, birçok kripto sanat platformunda olduğu gibi, satışlar aslında kripto para birimi Ether ile yapılıyor.) Howard, “Sanatçıların nihayet çevrimiçi ürettikleri ve paylaştıkları çalışmaların karşılığını aldıkları bir yerde gerçekleşen bir patlama var” dedi.

Torres, kripto sanatının kendisi gibi mem yaratıcılarına, aksi takdirde internette özgürce yayılmış olan işlerden doğrudan kar elde etmenin bir yolunu sunduğunu söylüyor. Torres, “Yaratıcıya güç verir,” dedi. “Orijinal olarak içerik oluşturucu sahibi olur ve daha sonra onu satıp doğrudan para kazanabilir ve çalışmaları için takdir sahibi olabilir.” (Torres ayrıca Nyan Cat etrafında bir lisanslama işi kurdu, böylece karakter oyunlarda görünebilir veya oyuncak haline getirilebilir.)

2 Nisan’da 10 yaşına girecek olan Nyan Cat’i yeniden düzenlemek için Torres, orijinal GIF’i büyütmek ve yıllar boyunca onu rahatsız eden küçük kusurları düzeltmek için geri döndü. Orijinal 12 karelik animasyondaki bir yıldız birdenbire ortaya çıkacak, dedi Torres, bu yüzden onu yeniden düzenlenmiş baskı için çıkardı. “Bu beni hep rahatsız etti” dedi.

Bu remaster satıldıktan sonra Torres, Nyan Cat’in orijinal imajından başka bir tane sunmayı planlamıyor. Bu, yalnızca bir alıcının Nyan Cat’e hak iddia edebileceği anlamına geliyor.

Torres, “Var olan tek parçaya sahip olduğunuzu bilmenin harika olduğunu düşünüyorum” dedi. “Ve Nyan Cat’in sahip olunacak gerçekten özel biri olacağını hissediyorum.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Nyan Cat, Türünün Tek Örneği Bir Kripto Sanatı Olarak Satılıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı: Mission: Zero adlı çevre programı ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör