Yeni SpaceX Starship Prototip SN10 Önümüzdeki Hafta Uçabilir

blank
Yeni SpaceX Starship Prototip SN10 Önümüzdeki Hafta Uçabilir

İçerik: Yeni SpaceX Starship Prototip SN10 Önümüzdeki Hafta Uçabilir

Yeni SpaceX Starship Prototip SN10 Önümüzdeki Hafta Uçabilir: Selefi SN9’un yüksekten uçup Teksas’ın Körfez Kıyısı’na düşmesinden sadece birkaç hafta sonra, SN10 önümüzdeki hafta bu performansı iyileştirmeye çalışabilirdi.

SN10 ve SN9, şirketin Teksas, Boca Chica’daki tesisinde geliştirmekte olduğu SpaceX ve Elon Musk’ın Starship prototiplerinin en son yinelemeleridir. Musk, yeni nesil roketin dünyanın dört bir yanında, ay, Mars ve ötesine devrim niteliğinde noktadan noktaya seyahat etme kapasitesine sahip olacağına söz verdi.

Son birkaç yılda, Starship prototipleri kısa, alçak irtifa “atlamalardan” yüksek irtifa uçuş gösterilerine doğru ilerledi. Son iki seri numarası, SN8 ve SN9, ticari jetlerin seyrettiği yerle karşılaştırılabilir irtifalara uçtu, ancak daha sonra patlayıcı sert inişler için geldi.

Musk, testlerden önce, bu tür “hızlı planlanmamış sökme” olaylarının geliştirme sürecinin bir parçası olmasını beklediği konusunda uyardı. Aralık ayında SN8’in uçuş ve kazada inişini takiben, SN9’un takip uçuşu boyunca bir dizi gecikme yaşandı. Ocak. SN8’in Federal Havacılık İdaresi’nden gerekli tüm onaylar alınmadan fırlatıldığı ve FAA’nın SN9 için fırlatma lisansı vermek için zaman ayırmasıyla bir tür başlama yarışması geliştirildiği ortaya çıktı.

Sonunda, FAA test uçuşu için alınan güvenlik önlemlerinden memnun kaldı ve SN9 sonunda 2 Şubat’ta uçtu. O öğleden sonra Dünya’ya ateşli dönüşünün ardından FAA, iniş “aksiliklerini” araştıracağını duyurdu.

Cuma günü, bir FAA sözcüsü e-posta yoluyla, ajansın iniş kazasıyla ilgili soruşturmayı kapattığını ve “Lisans güncellemelerinin FAA tarafından onaylanmasını bekleyen SN10 test uçuşunun önünü açtığını” söyledi.

“SN9 aracı, FAA güvenlik analizinin sınırları içinde başarısız oldu. Başarısız inişi ve patlaması, halkı veya mülkü tehlikeye atmadı. Tüm enkaz, belirlenen tehlike alanı içinde yer alıyordu. FAA, olası nedenler dahil olmak üzere nihai talihsizlik raporunu onayladı ve düzeltici eylemler.”

Yani SpaceX, SN10 ile ileriye doğru ilerliyor. Önümüzdeki günlerde statik bir test ateşlemesi gerçekleşebilir ve önümüzdeki hafta bir fırlatma için önü açılabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni SpaceX Starship Prototip SN10 Önümüzdeki Hafta Uçabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör