Jaguar, 2025’ten İtibaren Elektrikli Otomobil Markası Olacak

blank
Jaguar, 2025'ten İtibaren Elektrikli Otomobil Markası Olacak

İçerik: Jaguar, 2025’ten İtibaren Elektrikli Otomobil Markası Olacak

Jaguar, 2025’ten İtibaren Elektrikli Otomobil Markası Olacak: İngiliz otomobil üreticisi Jaguar Land Rover (JLR), Jaguar lüks markasının 2025 yılına kadar tamamen elektrikli olacağını söyledi. Bu arada, Land Rover markası ilk tamamen elektrikli aracını 2024 yılında piyasaya sürecek ve bu altı tam elektrikli modelden ilki önümüzdeki beş yıl. Bloomberg, JLR’nin geçişinin elektrifikasyon ve ilgili teknolojilere yılda 2,5 milyar sterlin (yaklaşık 3,5 milyar dolar) yatırımla finanse edileceğini bildirdi.

JLR’nin planları iddialı ancak otomobil üreticisi daha önce elektrifikasyonu benimsemekte yavaştı. Bu, Bloomberg’in daha köklü elektrikli otomobil üreticilerine karşı yol almak için mücadele ettiğini belirttiği, Jaguar I-Pace SUV, bugüne kadarki tek tam elektrikli otomobil. O zaman bile, araba JLR tarafından kendi bünyesinde üretilmek yerine bir müteahhit tarafından üretiliyor. Şirket, geçen yıl emisyon hedeflerini kaçırdığı için AB’de 35 milyon £ (yaklaşık 48.7 milyon $) ceza ödemek zorunda kaldı.

JLR’nin avantajı, Jaguar’ın hala birinci sınıf bir otomobil markası olması ve modern akülerin maliyetini karşılamak için gereken yüksek fiyatları şarj etmesine izin vermesidir. Ayrıca geliştirme maliyetlerini düşürmek için ana şirket Tata Motors ile daha fazla teknoloji paylaşmayı planlıyor.

Her şey planlandığı gibi giderse, JLR, Birleşik Krallık’ın yeni içten yanmalı motorlu araçların satışını yasaklayacağı yıl olan 2030 yılına kadar tüm Jaguarların ve satılan Land Rover’ların yüzde 60’ının sıfır emisyonlu araçlar olmasını bekliyor. JLR, 2039’a kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı umuyor. 2025’e kadar Norveç, 2040’a kadar Fransa ve 2035’e kadar Kaliforniya gibi dünya çapında çeşitli hedeflerle içten yanmalı motorlu araçların yasaklanması ilan edildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Jaguar, 2025’ten İtibaren Elektrikli Otomobil Markası Olacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Aston Martin’in Yeni Modeli Rapide AM Dikkat Çekiyor

Aston Martin’in Yeni Modeli Rapide AM Dikkat Çekiyor İngiliz otomotiv devi Aston Martin, yeni modeli …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör