Kara Delikler Düşündüğümüzden Çok Daha Büyük

blank
Kara Delikler Düşündüğümüzden Çok Daha Büyük

İçerik: Kara Delikler Düşündüğümüzden Çok Daha Büyük

Kara Delikler Düşündüğümüzden Çok Daha Büyük: Gökbilimcilerin kara delikler için beklentilerini ayarlamaları gerekebilir. New York Times’a göre, uluslararası bir araştırma ekibi, keşfedilen ilk kara deliklerden biri olan Cygnus X-1’in bir zamanlar düşünüldüğünden çok daha büyük olduğunu belirledi. İkili sistem tabanlı delik başlangıçta ‘sadece’ 15 güneş kütlesine sabitlenmişti, ancak şimdi 21 güneş kütlesi olduğuna inanılıyor.

Süper kütleli kara delikler milyonlarca hatta milyarlarca güneş kütlesine eşit olduğunda kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak mevcut modelleri atmak için yeterlidir. Geçmişteki kayıp yıldız kütlesi tahminlerine dayanarak Samanyolu’nda muazzam büyüklükte bir kara delik oluşmuş olamaz – bilim adamlarının bu kayıplar için hesaplamalarını yeniden düşünmeleri gerekebilir. Cygnus-X1’in nasıl bir kara delik haline geldiği artık o kadar da kesin değil.

Tam bir şok değil. Lazer İnterferometre Yerçekimi Dalgası Gözlemevi’ni (LIGO) kullanan ekipler, genellikle X ışınlarının önerdiğinden daha büyük kara delikler gözlemlediler. Cygnus X-1 bir kriter olarak hizmet etti ve beklenenden daha büyük kütlesi, insanlığın kozmos anlayışını temelden değiştirmese bile modellemede ince ayarlar yapılmasını sağlayacak.

2021 yılının başından beri yapılan Mars görevleri ve araştırmalarının yanı sıra kara delikler ile ilgili edindiğimiz yeni bilgiler uzay konusunda çok daha kapsamlı araştırmalar yapmamıza olanak sağlayacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kara Delikler Düşündüğümüzden Çok Daha Büyük

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör