Bayraktar TB2 SİHA 300, 1000 Saattir Göklerde

blank
Bayraktar TB2 SİHA 300, 1000 Saattir Göklerde

İçerik: Bayraktar TB2 SİHA 300, 1000 Saattir Göklerde

Bayraktar TB2 SİHA 300, 1000 Saattir Göklerde: Türkiye’nin ilk yerli ve milli sihai Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı.

Milli SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Bayraktar TB2, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Türk havacılık tarihinde bir ilki gerçekleştiren Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, 300 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı. Böylece yerli ve milli imkanlarla tasarlanıp imal edilen bu sınıftaki bir uçak 300 bin saat uçarak, gökyüzünde en uzun süre görev yapan ilk milli uçak oldu.

160 SİHA görev başında
Türkiye’nin milli SIH sistemini üreten milli baykan tarafından geliştirilen ve operasyonlara katılan operasyonlara katılan Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envantere girdi. 2015 yılında silahlandırılan insansız hava aracı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, 2014 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında terörle mücadelede güvenlik güçleri tarafından aktif olarak görev yapmaktadır. Şu anda envanterdeki Türkiye, Ukrayna, Azerbaycan ve Katar 160 Bayraktar SIH’yi TB2’ye hizmet vermeye devam etmektedir.

Yurt içi oran rekor seviyede
İnsansız hava araçları alanında en büyük katma değer olan yazılım ve donanım sistemlerini 2000’li yılların başından itibaren Türk mühendislerden oluşan ekibiyle geliştiren Baykar, mühendisliği ile dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olarak gösteriliyor. 13 farklı disiplinde güç. Bayraktar TB2 SİHA üretiminde kullanılan pistonlu motor, çekvalf ve su tutucu gibi komponentler rafta hazır olarak% 1’i geçmezken, benzeri sarf malzemelerinin dünyadaki alternatiflere göre daha gelişmiş olanı temin edilmektedir. yerli üreticilerden. Baykar’ın ulusal ve özgün geliştirdiği tüm kritik bileşenleri, tasarımları ve yazılımları ile Bayraktar TB2 SİHA’lar% 93 yerli sanayi katılımıyla rekor kıran dünyada üretiliyor.

2020 yılında 360 milyon dolarlık ihracat
Dünya havacılık ve savunma sektörünün ilgiyle takip ettiği Bayraktar TB2 SİHA sisteminin başarısı, Cumhuriyet tarihinde ilk kez gelişmiş bir uçak ihracatının da kapısını araladı. Böylece Türk savunma sanayisinin en önemli adımlarından biri atılmış oldu. Yapılan anlaşmalar kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’lar, havacılıkta 100 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ve dünyanın en büyük uçaklarını, Antonov kargo uçağını üreten Ukrayna’ya, ardından Katar ve Azerbaycan’a ihraç edildi. Firma yetkililerinden alınan bilgiye göre Baykar’ın gelirlerinin büyük bir kısmı yurt dışına yapılan ihracattan elde edildi. İlk ulusal İHA ihracatını 2012 yılında gerçekleştiren Baykar, 360 yılında 2020 milyon dolarlık S / İHA sistemi ihracatı ile savunma sanayi gibi stratejik bir alanda büyük bir başarıya imza attı. Ulusal SİHA’larla ilgilenen birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor. .

Kayıtların sahibi
Bayraktar TB2 SİHA, 27 Temmuz 3’te Kuveyt’te yaptığı demo uçuşunda yüksek sıcaklık ve kum fırtınası gibi zorlu coğrafi ve iklim koşullarında 16 saat 2019 dakika kesintisiz uçarak kendi rekorunu geliştirdi. Katar, Suriye, Ukrayna ve Karabağ’da çöl sıcağı, dondurucu soğuk, kar ve fırtına gibi koşullar. Taktik sınıfında en uzun dayanıklılık Türk havacılık tarihinin 27 saat 3 dakika havada kalan ve 27 bin 30 fit yüksekliğinde, Türkiye irtifası rekoru kıran milli SIH 300 bin saat uçuş, bu kadar uzun süredir başarılı olan ilk uçak gerçeği Türkiye’de Türk havacılığında da kazandı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bayraktar TB2 SİHA 300, 1000 Saattir Göklerde

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni Kalaşnikof Silahlar Akıllı Telefonlarla Senkronize Olacak

Yeni Kalaşnikof Silahlar Akıllı Telefonlarla Senkronize Olacak: Genel Müdür Dmitry Tarasov, Rus silah üreticisi Kalaşnikof’un …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör