Yeni SpaceX Starship SN10 Roketi Salı Günü Uçacak

blank
Yeni SpaceX Starship SN10 Roketi Salı Günü Uçacak

İçerik: Yeni SpaceX Starship SN10 Roketi Salı Günü Uçacak

Yeni SpaceX Starship SN10 Roketi Salı Günü Uçacak: Selefi SN9’un yüksekten uçup Teksas’ın Körfez Kıyısı’na düşmesinden sadece birkaç hafta sonra, SN10 bu performansı iyileştirmeye çalışabilir ve Salı günü en kısa sürede gerçekleşebilir.

SN10 ve SN9, şirketin Teksas, Boca Chica’daki tesisinde geliştirmekte olduğu SpaceX ve Elon Musk’ın Starship prototiplerinin en son yinelemeleridir. Musk, yeni nesil roketin dünyanın dört bir yanında, ay, Mars ve ötesine devrim niteliğinde noktadan noktaya seyahat etme kapasitesine sahip olacağına söz verdi.

Son birkaç yılda, Starship prototipleri kısa, alçak irtifa “atlamalardan” yüksek irtifa uçuş gösterilerine doğru ilerledi. Son iki seri numarası, SN8 ve SN9, ticari jetlerin seyrettiği yerle karşılaştırılabilir irtifalara uçtu, ancak daha sonra patlayıcı sert inişler için geldi.

Musk, testlerden önce, bu tür “programlanmamış sökme” olaylarının geliştirme sürecinin bir parçası olmasını beklediği konusunda uyarmıştı.

Aralık ayında SN8’in uçuş ve kazayla inişini takiben, SN9’un takip uçuşunda Ocak ayı boyunca bir dizi gecikme yaşandı. SN8’in Federal Havacılık İdaresi’nden gerekli tüm onaylar olmadan başlatıldığı ve FAA’nın SN9 için fırlatma lisansı vermek için zaman ayırmasıyla geliştirilen bir tür başlama yarışması ortaya çıktı.

Sonunda, FAA test uçuşu için alınan güvenlik önlemlerinden memnun kaldı ve SN9 sonunda 2 Şubat’ta uçtu. O öğleden sonra Dünya’ya ateşli dönüşünün ardından FAA, iniş “aksiliklerini” araştıracağını duyurdu.

FAA sözcüsü Cuma günü e-posta yoluyla, ajansın iniş talihsizliğine ilişkin soruşturmayı kapattığını söyledi ve “Lisans güncellemelerinin FAA tarafından onaylanmasını bekleyen SN10 test uçuşunun önünü açtı.”

“SN9 aracı, FAA güvenlik analizi sınırları içinde başarısız oldu. Başarısız inişi ve patlaması, halkı veya mülkü tehlikeye atmadı. Tüm enkaz, belirlenen tehlike alanı içinde yer alıyordu. FAA, olası nedenler ve düzeltici eylemler.”

Pazartesi sabahı itibarıyla Washington Post’tan Christian Davenport, FAA fırlatma lisansının verildiğini bildirdi ve SN10’un Pazartesi kadar erken bir statik test yangını sonrasında Salı günü fırlatılmasının önünü açtı. Test uçuşu için Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri geçici uçuş kısıtlamaları getirildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni SpaceX Starship SN10 Roketi Salı Günü Uçacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör