Facebook, Avustralya’daki haber Yasağını Kaldırabilir

blank
Facebook, Google'a 1 milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

İçerik: Facebook, Avustralya’daki haber Yasağını Kaldırabilir

Facebook, Avustralya’daki haber Yasağını Kaldırabilir: Facebook’u platformunda ortaya çıkan haber içeriği için yayıncılara ödeme yapmaya zorlayacak bir Avustralya yasa tasarısı karşısında, geçen hafta sosyal ağ devi, platformu Down Under’dan tüm haberleri alarak dramatik bir hamle yaptı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile Avustralya’nın mali işler sorumlusu Josh Frydenberg arasında birkaç gün süren tartışmalardan sonra, şirket Pazartesi günü açmazın sona erdiğini duyurdu ve haberleri platformuna geri getirdi.

Facebook’un Global News Partnerships bölümü başkanı Campbell Brown yaptığı açıklamada, “Avustralya hükümeti ile daha fazla tartışmadan sonra, küçük ve yerel yayıncılar da dahil olmak üzere seçtiğimiz yayıncıları desteklememize olanak tanıyacak bir anlaşmaya vardık” dedi. “Önümüzdeki günlerde Avustralya’da Facebook’taki haberleri geri getiriyoruz.”

Facebook, haberleri cömertlikten değil, hükümetten yeterli tavizler aldığını söylediği için Avustralya’ya geri getirecek. Frydenberg ve Avustralya İletişim Bakanı Paul Fletcher Pazartesi günü Haber Medyası Pazarlık Yasasında değişiklik yapma sözü verdiler, söz konusu yasa tasarısı “bölgesel ve küçük yayıncıların elini güçlendireceğini” garanti ettiler.

Facebook’un ablukası, geçen Çarşamba gününden bu yana Avustralya’daki platformdan haberlerin kaybolduğu anlamına geliyordu. CNET veya The New York Times gibi satış noktalarının marka sayfaları tamamen boşalırken, kullanıcıların haber içeriği yayınlaması kısıtlandı. Avustralya’nın 11 milyon kullanıcısının beslemeleri haberden tamamen mahrum kaldı. Bu, Meteoroloji Bürosu ve Güney Avustralya Sağlık gibi haber içermeyen birden çok sayfanın sayfalarının da silindiği Facebook için dağınık bir yaklaşımdı.

Önerilen yasa tasarısı uyarınca, Facebook ve Google, Facebook’un beslemesinde ve Google’ın arama sonuçlarında ortaya çıkan haber içeriğinin ödenmesi için yerel yayıncılarla görüşmek zorunda kalacak. 90 gün içinde bir anlaşmaya varılamazsa, hükümet tarafından atanan hakemler bağlayıcı bir tazminat anlaşması sunacaklar. Yayıncılara ayrıca, içeriklerinin nasıl sıralanacağını ve önceliklendirileceğini etkileyecek algoritmalarda yapılan değişiklikler için önceden bildirimde bulunulması gerekir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Avustralya’daki haber Yasağını Kaldırabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek. Google, Cuma günü yaptığı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör