Hyundai’nin Yeni Ioniq 5 EV’si, Daha İyi Performans Sunuyor

blank
Hyundai'nin Yeni Ioniq 5 EV'si, Daha İyi Performans Sunuyor

İçerik: Hyundai’nin Yeni Ioniq 5 EV’si, Daha İyi Performans Sunuyor

Hyundai’nin Yeni Ioniq 5 EV’si, Daha İyi Performans Sunuyor: 2019 da Frankfurt Otomobil Fuarında Hyundai’nin 45’ini ilk kez gördüğümüzde, onu tek seferlik bir konsept araç olarak tanımlamıştık. 45’e göre, kapıların çapraz çizgisine kadar. Mükemmel menzil ve iyi performans sunması gereken 800 voltluk bir elektrikli tahrik sistemi ile sac metalin altında da çok şey var.

Ioniq 5, kablo ile sürüş ve yönlendirme teknolojisi ve düz bir akü tabanı ile Hyundai’nin yeni Global Elektrikli Modüler Platformu üzerine inşa edilmiştir. Dış boyutları makul derecede kompakt tutarken iç alanı en üst düzeye çıkarmasına izin veren diğer yeni EV platformları gibi. Ayrıca, ana pili doğrudan şarj edebilen isteğe bağlı bir güneş çatısı ile birlikte gelecek.

blank

Pil boyutuna, iki veya dört tekerlekten çekişe ve güce göre belirlenen bir dizi konfigürasyon vardır. Standard Range 2WD modeli, 58 kilovat saatlik bir pil paketi ve 160 kilovatlık (218 beygir gücü ve 258 pound-feet tork) motorla başlar ve yaklaşık 8,5 saniye 0-60 MPH zaman sunar. Standart Seri AWD, çıkışı 235 beygir gücü ve 446 pound-feet torka yükselten ikinci bir elektrik motoru ekler.

Uzun menzilli seçenekler için, dünyanın başka yerlerinde daha küçük bir 72,6 kWh’lik paketle ABD’de 77,4 kWh’lik bir pil sunulacak. Bunlar, daha küçük pil ile Avrupa’nın WLTP döngüsünde şarj başına yaklaşık 300 mil sağlayan yukarıda bahsedilen 160 kilovatlık arka motorla satışa sunulacak (ABD’de EPA standartlarına göre daha büyük pille bile daha az). En üstte, 306 beygir gücü ve 446 pound-feet torka sahip Ioniq 5 Uzun Menzilli AWD, 5,2 saniyede 0’dan 60 MPH’ye güç veriyor – biraz daha düşük bir fiyata.

blank

Ioniq 5’i 350 kW’a kadar DC hızlı şarj kullanarak şarj edebileceksiniz, bu da şarjı teorik olarak 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e çıkarırken, sadece 5 dakikada 100 mil menzil ekleyecektir. Aynı zamanda çift yönlü ve “Araçtan Yüke” şarjı da destekler, telefonlarınızı, bilgisayarları ve hatta e-bisikletleri otomobilin aküsüyle 3,6 kW’a kadar şarj etmenize olanak tanır. Bu, elbette otomobilin aküsünü tüketecek, ancak güneş tavanı yoluyla biraz şarj kazanabilecek.

Bir Toyota RAV 4 boyutunda olan Ioniq 5, ilk bakışta göründüğünden daha büyük. Hyundai, alışılmadık üstyapının yanı sıra, daha pratik bir biçimde de olsa, kare far ve arka lamba uygulamalarını konseptten çıkardı. 45’le aynı 20 inçlik jantlara sahip, ancak tekerlek yuvalarına tam olarak sığmıyorlar. Kenarlarında bazı ek gövde kaplama parçaları var – bu, Hyundai’nin Kona Electric’te kurtardığı bir şey. Bazı pazarlar (ABD değil), aynaların yerine OLED ekranlar ve arka görüş kameraları alacak.

blank

45 konsepti, araba sizi gezdirirken dinlenebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz fikrine dayanıyordu. Ioniq 5 ikincisini yapamaz, ancak şerit merkezleme yardımı, şerit değiştirme yardımı ve nav tabanlı uyarlanabilir hız sabitleyici gibi özelliklerle Hyundai’nin Otoban Sürüş Asistanı 2 ile birlikte gelir. Ayrıca, arabadan atlamanıza ve akıllı telefon aracılığıyla kendi kendine park etmenize izin veren Remote Smart Park Assist ile birlikte gelir.

45’in modernist tarzı, güvenlik kuralları ile gerçek bir dünyada onu kesmeyeceğinden, iç mekan elbette tamamen konseptten değiştirildi. Yine de bazı ilginç dokunuşlar var. Ön koltuklar aslında yaslanıyor ve hatta bir ayak dayama yerine sahipken, orta konsol 5.5 inç geri kayabiliyor. Bu, arka koltuktaki yolculara bir tür masa olarak ona erişim sağlarken daha fazla zemin alanı açabilir.

blank

Önde, gösterge paneli, Hyundai’nin BlueLink bağlantılı yüzeylerinden güç alan 12 inçlik bir dokunmatik ekran bilgi-eğlence ekranının yanı sıra düz, 12 inçlik bir dijital gösterge paneline sahip. Aynı zamanda, Hyundai’nin ön camınızı bir ekrana dönüştürebilen artırılmış gerçeklik head-up ekranına sahip ilk model.

Hyundai Ioniq 5, 2021’in ilk yarısında bazı bölgelere gelecek, ancak sonbahara kadar Kuzey Amerika’yı vurmayacak. Fiyatlandırma henüz açıklanmadı, ancak bu bilgiyi lansman zamanı yaklaştıkça almalıyız.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hyundai’nin Yeni Ioniq 5 EV’si, Daha İyi Performans Sunuyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek: Premium otomobil üreticisi Lexus, ikinci nesil NX …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör