Oppo, Yeni Kablosuz Şarj Özelliğini Tanıttı

blank
Oppo, Yeni Kablosuz Şarj Özelliğini Tanıttı

İçerik: Oppo, Yeni Kablosuz Şarj Özelliğini Tanıttı

Oppo, Yeni Kablosuz Şarj Özelliğini Tanıttı: Görünüşe göre Xiaomi, kablosuz şarj üzerinde çalışan tek mobil şirket değil. Bugün erken saatlerde MWC Shanghai 2021’de Oppo, şimdilik uygun bir şekilde “Kablosuz Hava Şarjı” olarak adlandırılan bu fütüristik teknolojiyi kendi yaklaşımını açıkladı. Şirketin demosunda – hem stantta hem de resmi videoda – kablosuz bir şarj cihazına yerleştirilmiş bir Oppo X 2021 katlanabilir konsept telefon vardı ve çeşitli yönlere hafifçe eğilirken hafifçe kaldırıldığında bile cihaz hala şarj edebiliyordu.

Oppo’ya göre, Kablosuz Hava Şarj teknolojisi, 7,5 W’a kadar güç sağlamak için manyetik rezonans kullanıyor ve cihaz şarj matından 10 cm uzakta olduğunda devreye giriyor. Bu, Xiaomi’nin milimetre dalga RF kullanarak, birkaç metre boyunca herhangi bir yönde 5W güç sağlayabildiği iddia edilen “Mi Air Charge” kadar etkileyici gelmeyebilir, ancak bu önemli ölçüde daha hantal (ve muhtemelen daha pahalı) bir şarj istasyonu gerektirir – Energeous ‘WattUp sistemi için yönlendirici.

Hem manyetik rezonans hem de RF tabanlı kablosuz şarj elbette yeni bir şey değil. AirFuel Alliance üyeleri neredeyse on yıldır bu standartları zorluyor ve bizzat bir avuç demo gördük. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü, bir bütün olarak sektör, kablosuz şarjın bir sonraki evrimi olması gereken şeye henüz ikna olmadı. Şimdilik, Samsung ve Apple gibileri bir arama yapana kadar indüksiyon tabanlı kablosuz şarjla sıkışıp kaldık – tıpkı sonunda Qi’yi popülerleştirdikleri gibi.

Bu arada, Oppo, VOOC hızlı şarj ekosistemini genişletmeye yardımcı olacak birkaç yeni ortak buldu (bu, elbette OnePlus ve Realme’nin son cihazları tarafından da tam olarak kullanılabilir). En yeni işe alınanlardan biri, Oppo’nun mobil şarj teknolojisini yerel olarak üretilen araçlarına entegre edecek olan Çinli FAW-Volkswagen. Mobil aksesuarlarıyla tanınan bir marka olan Anker, her ikisi de 20W VOOC ve 18W USB-PD şarj sunan ilk VOOC uyumlu şarj cihazını ve taşınabilir pilini bugün piyasaya sürdü.

Yarıiletken firması NXP, mevcut 40W AirVOOC’u (Oppo’nun Evangelion telefonunda olduğu gibi) ve Qi kablosuz şarj standartlarını destekleyen MWCT2013A araç şarj platformu ile 40’ın üzerinde VOOC lisans sahiplerinden biri haline geldi. Görünüşe göre bu çözümün bir FAW-Volkswagen otomobiline dönüşme şansı çok yüksek ve kim bilir, belki diğer ülkelerdeki otomobil üreticileri de eğlenceye katılacak.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Oppo, Yeni Kablosuz Şarj Özelliğini Tanıttı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Facebook, Yüz Tanıma Sistemini Akıllı Gözlüklere Yerleştirecek

Facebook, Yüz Tanıma Sistemini Akıllı Gözlüklere Yerleştirecek:Facebook’un bu yıl ilk akıllı gözlüklerini piyasaya sürmesi bekleniyor, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör