Qualcomm, Yapay Gerçeklik Teknolojisini Hızlandırmaya Çalışıyor

blank
Qualcomm, Yapay Gerçeklik Teknolojisini Hızlandırmaya Çalışıyor

İçerik: Qualcomm, Yapay Gerçeklik Teknolojisini Hızlandırmaya Çalışıyor

Qualcomm, Yapay Gerçeklik Teknolojisini Hızlandırmaya Çalışıyor: Qualcomm, geçen yılın bu zamanlarında yüksek güçlü XR2 yonga setini temel alan karma gerçeklik kulaklık tasarımının perdesini geri çekti, ancak bundan önceki işlemciyle hala yapılmadı. Şirket bugün yeni, XR1 destekli bir kulaklık referans tasarımını yayınlayacağını duyurdu ve her zamanki, muhtemelen bunlardan birini asla elinize alamayacaksınız. Şu anda “belirli iş ortaklarına” dağıtılıyor ve sonraki XR donanım geliştiricileri grubu, önümüzdeki aylarda kendilerininkini talep edebilecek.

Uzun süredir donanım ortağı olan Goertek ile ortaklaşa oluşturulan yeni referans kulaklık, 90 Hz’e kadar kare hızlarını destekleyen bir çift 1080p mikro OLED ekran, görüntü sabitleme özelliğine sahip 8 megapiksel kamera ve baş ve el için iki tek renkli kamera ile birlikte geliyor. izleme. Ve bu kulaklık, Qualcomm’un “akıllı görüntüleyici” olarak adlandırdığı şey olduğu için – geçmişte gördüğümüz daha basit, bağlı harici ekranların aksine – hesaplama yükünü ana cihazıyla paylaşıyor. Hareket tanıma ve grafik işleme gibi görevler için kulaklık üzerinde yapılan optimizasyonlar sayesinde, sorumlulukların bu şekilde paylaştırılması, bağlı telefon veya bilgisayardaki güç tüketimini yüzde 30’a kadar azaltmaya yardımcı olabilir.

Merakla, bu referans tasarım Qualcomm’un XR1’ini bu yıl paketlediğini gördüğümüz ilk kulaklık değil – Lenovo, CES 2021’de bilgisayarlara ve “belirli Motorola akıllı telefonlarına” bağlanabilen kurumsal odaklı ThinkReality X3 gözlüklerini duyurdu. Geliştiriciler, Qualcomm’un yeni başlığından benzer bir cihaz uyumluluğu bekleyebilirler, ancak şirket, bağımsız “işlemci diskleri” ile de iyi çalışacağını belirtiyor.

Qualcomm’un iki yıllık bir yonga seti için başka bir referans tasarımını öne sürmesi alışılmadık görünse de – geçen yıl ortaya çıkan XR2’den çok daha az güçlü – bu, karma gerçeklik akıllı izleyicilerinin ilk dalgası için beklentileri standartlaştırmaya yönelik önemli bir adım . Örneğin, bir PC’ye bağlandığında, Qualcomm’un kulaklığı birden fazla sanal ekran oluşturabilir, böylece kullanıcılar uygulama pencerelerini yüzlerinin önündeki alana sabitleyebilir. Aynı şey akıllı telefonlar için de geçerli: Sürükleyici, kişiye özel mobil AR yazılımını çalıştırmanın yanı sıra, şirketin 2D uygulama çerçevesi, bataklık standardı Android uygulamalarının kullanıcının etrafındaki yüzen pencerelerde çalışmasına izin veriyor.

Sonuç olarak Qualcomm, Qualcomm XR Başkan Yardımcısı Hugo Swart’ın birkaç yıl almasını beklediği bir süreç olan entegre 5G ile tamamlanmış tamamen bağımsız AR kulaklıkları geliştirmeyi hedefliyor. O zamana kadar, bu sabah açıklanan gibi referans tasarımlar önemli bir amaca hizmet etmeye devam ediyor: yeni başlayan donanım geliştiricilerine, XR cihazlarını şu anda gerçekten kullanmaya değer kılmak için kulaklıklar ve yazılımlar oluşturmalarına yardımcı olacak bir temel vermek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Qualcomm, Yapay Gerçeklik Teknolojisini Hızlandırmaya Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Facebook, Yüz Tanıma Sistemini Akıllı Gözlüklere Yerleştirecek

Facebook, Yüz Tanıma Sistemini Akıllı Gözlüklere Yerleştirecek:Facebook’un bu yıl ilk akıllı gözlüklerini piyasaya sürmesi bekleniyor, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör