Samsung’un Yeni Sensörü Daha Hızlı Netleme Vaat Ediyor

blank
Samsung'un Yeni Sensörü Daha Hızlı Netleme Vaat Ediyor

İçerik: Samsung’un Yeni Sensörü Daha Hızlı Netleme Vaat Ediyor

Samsung, daha hızlı ve daha doğru otomatik odaklama vaat eden Dual Pixel Pro adlı yeni bir özellik ile en yeni akıllı telefon kamera sensörünü tanıttı. 50 megapiksel ISOCELL GN2 sensörü muhtemelen Samsung’un yeni nesil Galaxy akıllı telefonlarına ve diğer cihazlarına gelecek.

Hem Samsung hem de Canon tarafından kullanılan Dual Pixel faz algılama teknolojisi ile her sensör pikseli dikey olarak iki fotodiyoda bölünür. Işığı biraz farklı açılardan aldıkları için odak, ofsete göre hızlı ve doğrudan hesaplanır. Sensör üzerindeki her piksel, sensör performansını etkilemeden AF hızlarını artıran otomatik netleme için kullanılır. Bu, sensör performansını olumsuz yönde etkileyen sensör etrafına dağıtılmış çok daha az AF pikseli kullanan normal faz algılama sensörlerinden farklıdır.

Samsung’un Dual Pixel Pro sensörleri pikselleri dikey yerine çapraz olarak ayırır. Bunu yaparak, her piksel yukarıdan aşağıya ve daha önce olduğu gibi soldan sağa gelen ışığı karşılaştırabilir. Bu, sistemin, örneğin akıllı telefonunuzu döndürdüğünüzde olduğu gibi belirli durumlarda otomatik odaklamayı daha hızlı hesaplamasına olanak tanır. (Yakın tarihli bir patente göre, Canon aynı şeyi başarmak için pikselleri dörde böldü.)

GN2 sensöründeki bir diğer yeni özellik, Samsung’un kademeli HDR teknolojisi olarak adlandırdığı bir şey. Gün batımı gibi yüksek kontrastlı sahneler çekiyorsanız, kısa, orta ve uzun pozlamalarda birden çok kareyi yakalayabilir. Bu, Samsung’un gerçek zamanlı HDR moduna kıyasla yüzde 24 daha az enerji tüketmesine rağmen, bir çekim yapmak için kamerayı sabit tutmanız gerekebileceği anlamına geliyor.

GN2 ayrıca Smart ISO adlı yeni bir özellik kullanır. Samsung’a göre bu, “daha az hareket eseri olan yüksek dinamik aralıklı görüntüler oluşturmak” için tek bir fotoğrafta birden fazla ISO ayarını etkili bir şekilde kullanıyor. Aşırı düşük ışıkta, gürültüyü azaltırken ışık hassasiyetini yaklaşık 1 milyon ISO’ya yükselterek, yüksek ISO’da birden çok kareyi hızla alıp işleyebilir.

Son olarak, GN2, kırmızı, yeşil ve mavi olarak üç ayrı 50 megapiksel katmanı birleştirerek 100 megapiksellik görüntüler, akıllı bir yeniden mozaik algoritması üretebilir. Samsung’a göre, “Bu kareler daha sonra büyütülür ve birleştirilerek ultra yüksek 100 megapiksel çözünürlüklü tek bir fotoğraf oluşturulur”. Daha önce olduğu gibi, daha düşük çözünürlük pahasına, gelişmiş düşük ışık hassasiyeti için dört pikseli tek bir pikselde birleştirebilir.

GN2 sensörü şu anda üretimde, yani yaklaşan Samsung Galaxy akıllı telefonlarda görünmesi muhtemel. Bu, gelecekteki bir Galaxy Note cihazı veya Samsung’un gelecek yıl çıkacak yeni nesil Galaxy telefonları (S22?) Olabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Samsung’un Yeni Sensörü Daha Hızlı Netleme Vaat Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör