TUA Üç Boyutlu Yazıcılarda Uydu Yapıları Üretiyor

blank
TUA Üç Boyutlu Yazıcılarda Uydu Yapıları Üretiyor

İçerik: TUA Üç Boyutlu Yazıcılarda Uydu Yapıları Üretiyor

TUA Üç Boyutlu Yazıcılarda Uydu Yapıları Üretiyor: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), ulusal havacılık ve uzay ekosisteminde bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk kez Katmanlı Üretim Teknolojisi, uydu donanım tasarımının yapısal bileşenine dayalı olarak üç boyutlu yazıcı kullanılarak, analiz, kalifikasyon ve üretim süreçleri ile yeterlilik testleri tamamlandı.

Katmanlı Üretim Yöntemi ile metal, seramik ve polimer bileşenleri katman katman eriterek üç boyutlu parçalar üreten TAI, kritik görev uzay yapısal parçalarının işlenmesinin aksine, yeni bir ileri teknoloji getirmiştir. Geliştirilen parçalarda, gelişmiş yapısal optimizasyon yazılımı ile% 30 ağırlık artışı sağlandı. TUSAŞ bünyesindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) birçok uzay yeterlilik testini başarıyla tamamlayan parçaların yüksek teknolojili haberleşme uydularında kullanılması hedeflenmektedir.

TUSAŞ tarafından ulusal mükemmeliyet merkezi vizyonuyla kurulan Katmanlı Üretim Teknoloji Merkezi tesislerinde hammadde aşamasından başlayarak; Türkiye’nin en büyük boyutlu titanyum ve alüminyum alaşımı stratejik havacılık ve uzay bileşenleri üretilecek. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı (SSB) ve Üretim Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi (ÜRTEMM A.Ş.) ortaklığında yürütülen projelerle ulusal ve yerel olarak yüksek enerji kaynaklarına sahip iki farklı üç boyutlu yazıcı geliştirilecektir. ) ve yüksek teknolojili üretim kabiliyetleri ülkemize kazandırılacaktır.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: TUA Üç Boyutlu Yazıcılarda Uydu Yapıları Üretiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör