Facebook, Google’a 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

blank
Facebook, Google'a 1 milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

İçerik: Facebook, Google’a 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

Facebook, Google’a 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak: Facebook, şirketin Avustralya hükümeti ile Avustralya için haberleri okuma ve paylaşma yeteneğini kısaca devre dışı bırakmayı içeren eşi görülmemiş hesaplaşmasının ardından, gazeteciliğe bağlılığın bir işareti olarak önümüzdeki üç yıl içinde haber endüstrisine 1 milyar dolar daha yatırım yapmayı planladığını söyledi. Facebook kullanıcıları ve yayıncıları. Duyuru, küresel politika şefi Nick Clegg’in Çarşamba günü yayınladığı bir blog gönderisinin bir parçası olarak yapıldı.

“Facebook, haber yayıncılarıyla ortak olmaya çok isteklidir. Kaliteli gazeteciliğin, açık toplumların nasıl işlediğinin merkezinde olduğunu kesinlikle kabul ediyoruz – vatandaşları bilgilendirmek ve güçlendirmek ve güçlünün hesap sormasını sağlamak. Bu nedenle haber sektörünü desteklemek için 2018’den bu yana 600 milyon dolar yatırım yaptık ve önümüzdeki üç yıl içinde en az 1 milyar dolar daha fazlasını planladık. ”

Taahhüt, Google’ın geçen yılın Ekim ayında yaptığı, arama devi, Google News Showcase platformu için özel hikaye sürümleri ve diğer haber içeriği biçimleri oluşturmaları için yayıncılara ödeme yapmaya başlayacağını duyurduğunda yaptığı taahhütle eşleşiyor.

Bununla birlikte, bu senaryoda dikkate değer, hem Facebook hem de Google’ın, Silikon Vadisi titanlarından bu tür içgüdüsel tepkilere neden olan yaklaşan Avustralya medya pazarlık mevzuatına tepki verme şeklidir. Yasa, her iki şirketi de haber yayıncılarıyla müzakere masasına, hem ana Facebook uygulamasında hem de Google aramasında paylaşılacak haber içeriğinin ödenmesi için anlaşmalar yapmaya zorlardı.

Google başlangıçta ülkedeki hizmetlerini kapatma tehdidinde bulunurken, sonunda müzakere aşamasında gözlerini kırptı ve Rupert Murdoch’s News Corp. Facebook gibi medya ortaklarıyla anlaşmaları kesmeye başladı. Öte yandan Facebook aslında hizmetinin bir bölümünü kapattı Avustralya’da, geçen haftadan itibaren kısa bir kaç gün için hem kullanıcılardan hem de yayıncılardan gelen haber bağlantılarının paylaşılmasını ve okunmasını devre dışı bırakmak şeklinde. Facebook daha sonra bu haftanın başlarında Avustralya hükümeti ile bir anlaşmaya vardı ve ülkenin platformundaki haberlere erişimini yeniden sağladı.

Clegg’e göre şirket, önerilen medya pazarlık yasasının son uzlaşmadan önce tasarlandığı için haksız olduğunu düşünüyor, çünkü Murdoch gibi medya holdinglerinin eline zorla müzakere yoluyla daha yüksek ödemeler elde etmek için çok fazla güç verecekti. süreç.

“Facebook’un görüşüne göre bunun merkezinde, Facebook ile haber yayıncıları arasındaki ilişkiye dair temel bir yanlış anlaşılma var. Hikayelerini sosyal medyada paylaşmayı veya başkaları tarafından paylaşılmaya uygun hale getirmeyi seçenler yayıncıların kendileridir, çünkü bunu yapmakla değer elde ederler ”diyor Clegg. “Facebook, yayıncılar ile Facebook arasındaki ilişkiyi kasıtlı olarak yanlış tanımlayan bir tahkim sistemi altında çok uluslu medya şirketlerine potansiyel olarak sınırsız miktarda para ödemek zorunda kalacaktı – gazetecilik için ödeme yapmak için kullanılacağına dair bir garanti bile olmasa, tek başına daha küçük yayıncıları destekler. “

Facebook artık mecburi tahkim korkusu olmadan haber yayıncılarıyla Facebook Haber platformu için pazarlık yapmakta özgür ve Clegg bunu şu anda İngiltere, ABD ve diğer pazarlarda yaptığı gibi Avustralya’da da yapmayı planladığını söylüyor. Facebook ayrıca geçen hafta olduğu gibi Avustralyalı yayıncılar ve kullanıcılar için haber içeriğini kısıtlama hakkını saklı tutuyor, ancak şirket, gelecekteki müzakerelerin iyi niyetle devam etmesi halinde bunu yapma niyeti olmadığının sinyalini verdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Google’a 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak

Microsoft Outlook iOS’da Sesli Dikte Özelliği Sunacak: Microsoft Outlook artık kullanıcıların sesli komutları kullanarak e-postaları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör