Google ve Facebook Avustralya’ya Ödeme Yapacak

blank
Google ve Facebook Avustralya'ya Ödeme Yapacak

İçerik: Google ve Facebook Avustralya’ya Ödeme Yapacak

Google ve Facebook Avustralya’ya Ödeme Yapacak: Google ve Facebook gibi şirketlerin kullandıkları haberler için ödeme yapmalarını zorunlu kılan Avustralya yasası uygulanmaya hazır. Avustralya Parlamentosu, Haber Medyası Pazarlık Yasası’ndaki son değişiklikleri kabul etti ve AP’ye göre, bunlar ülkenin haznedarı Josh Frydenberg ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından kabul edilen değişikliklerdi.

Hatırlayacak olursanız, Facebook, önerilen yasaya yanıt olarak Avustralya’da yayıncıların ve kullanıcıların haber bağlantılarını paylaşmalarını engelledi. Sosyal ağ da yanlışlıkla devlet kurumlarının ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların bu süreçte Sayfalarında paylaşım yapmasını engelledi, ancak yasaklarını birkaç saat sonra geri aldı. Günler sonra Facebook, Avustralyalı yetkililerle görüşmeyi ve müzakerelere girmeyi kabul etti.

Sosyal ağ, yetkililerin “platformunun [kendi] platformunun yayıncılara sağladığı değeri [onlardan] aldığı değere göre tanıyan ticari anlaşmalara izin verme konusundaki temel endişelerini ele alan bir dizi değişikliği ve garantiyi kabul ettiğini söyledi. . ” Bu değişikliklerden biri, yetkililerin teknoloji şirketlerine kod altında resmi olarak belirlenmeden önce bir ay önceden bildirimde bulunmasını gerektirecek. Bu, şirketlere müzakereler için daha fazla zaman kazandırır. Facebook, politikasını tersine çevirmeyi ve sonuç olarak önümüzdeki hafta sonu haber yayın yasağını geri almayı kabul etti.

Kodu hazırlayan regülatör Rod Sims, değişikliklerden memnun olduğunu söyledi. Financial Times’ın da belirttiği gibi, hükümet, teknoloji ve medya şirketleri arasındaki müzakerelerin işe yaramaması durumunda ödenmesi gereken oranları belirleyebilecek bir hakem atayacaktır. Frydenberg, amacın medya şirketlerinin “ürettikleri içerik için adil bir şekilde ücretlendirilmelerini ve Avustralya’da kamu yararına çalışan gazeteciliğin sürdürülmesine yardımcı olmak” olduğunu söyledi. Şimdiye kadar Google, News Corp ve Seven West Media satış noktalarından gelen içerik için ödeme yapmak üzere sözleşmeler imzaladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google ve Facebook Avustralya’ya Ödeme Yapacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir: Airbus ve Boeing dikkat – dünyanın en büyük uçak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör