Qualcomm Müşterilerine 680 Milyon Dolar Ödeyebilir

blank
Qualcomm, Snapdragon 780G'yi Ucuz Telefonlara Taşıyor

İçerik: Qualcomm Müşterilerine 680 Milyon Dolar Ödeyebilir

Qualcomm Müşterilerine 680 Milyon Dolar Ödeyebilir: Yetkisinin kötüye kullanılması nedeniyle bir dizi antitröst cezası verildikten sonra Qualcomm, şimdi İngiltere’deki telefon sahiplerine tazminat ödemeye zorlanabileceğini görebilecek bir tüketici davasıyla karşı karşıya. Ülkenin önde gelen tüketici derneği Hangisi? Snapdragon yonga üreticisine, rekabet yasasını ihlal ettiği iddiasıyla 482,5 milyon £ (683 milyon $) tutarında tazminat davası açıyor.

Hangi? Qualcomm’un patent lisanslama ve işlemci pazarlarındaki hakimiyetini, Apple ve Samsung’a teknoloji lisansları için yüksek ücretler uygulayarak kullandığını ve daha sonra daha yüksek akıllı telefon fiyatları şeklinde tüketicilere geçtiğini iddia ediyor. 2015’ten beri Apple veya Samsung cep telefonu satın alan kişilerin, satın aldıkları akıllı telefonların sayısına ve türüne bağlı olarak 17 ila 30 £ (24 $ ila 42 $) arasında bir ücret alabileceğini tahmin ediyor.

Qualcomm iddiaları boşa çıkardı. Bir şirket sözcüsü BBC News’e verdiği demeçte, “Davacıların gayet iyi bildiklerinden, iddiaları geçen yaz Amerika Birleşik Devletleri Dokuzuncu Temyiz Mahkemesinde oybirliğiyle bir yargıçlar kurulu tarafından etkili bir şekilde sona erdirildi,” dedi ve FTC’nin haksız uygulamalara ilişkin davasına atıfta bulundu. geçen yıl reddedilen 2017’den.

En son zorluk, son birkaç yıldır kuşatılmış çip devine musallat olan yasal eylemleri yansıtıyor. 683 milyon dolar, Qualcomm’un 2020’deki gelirinin yüzde 2,8’inden biraz fazlasını temsil ederken, şirket, cezaların ve dava sorunlarının ortaya çıkan kötü tanıtımından kendini kurtarmak için mücadele etti. Yalnızca Asya’da, daha önce Çin, Kore ve Tayvan’da 2,6 milyar doları aşan antitröst cezalarıyla tokatlanmıştı.

Bu arada, Avrupa Komisyonu, Apple’a özel bir modem anlaşması yaptırması için ödeme yaptığı için 2018’de 997 milyon € (1.23 milyar $) para cezasına çarptırıldı. Ve yine 2019’da, 3G yongalarında fiyat düşüşü olduğu iddiasıyla 242 milyon € (o sırada 271 milyon $) para cezasına çarptırıldığında.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Qualcomm Müşterilerine 680 Milyon Dolar Ödeyebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi: Instagram’ın kesinlikle kronolojik bir beslemeden algoritmik bir beslemeye …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör