Türkiye’de dizelden elektrikli otobüsler üretildi

blank
Türkiye'de Dizelden Elektrikliye Dönüştürülen Otobüsler Üretildi

İçerik: Türkiye’de dizelden elektrikli otobüsler üretildi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye’de bir ilke imza atarak dizelden dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüs üretimini gerçekleştirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent ulaşımında bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin dizelden dönüştürülmüş ilk yüzde 100 elektrikli otobüs üretimini gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği’nin 2025 yılında şehir içi dizel toplu taşımayı kaldırma kararının ardından harekete geçen Yavaş, belediye iştiraki BELKA A.Ş. tarafından üretilen “Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsü”nü kamuoyuna tanıttı.

Kullanım süresi dolmuş toplu taşıma araçlarını yüzde 100 elektrikli otobüse dönüştürerek ekonomiye kazandıracak proje, Avrupa standartlarındaki testleri de başarıyla geçti.

TÜRKİYE’DE BİR İLK
Yavaş, hava kirliliğinin de önüne geçecek elektrikli otobüs ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

* Eski bir otobüsün tamamen elektrikli hale gelmesinin dönüşümünü sağladık. Eski otobüsler hem hava kirliliği hem yakıt tüketimi açısından Ankara için son derece sakıncalıydı.

* Çünkü Ankara’da çok araç kullanılması ve diğer sebeplerden dolayı zaman zaman hava kirliliği yaşanıyor. Şu anda testler Avrupa standartlarına göre tamamlandı.

* Sanayi Bakanlığı’na müracaat ederek onayı aldıktan sonra artık seri üretmenin çaresine bakacağız. Bundan sonra Ankara’nın sokaklarında elektrikli otobüsleri inşallah göreceğiz. Belli bir zamana bağlı ama en azından kendi teknolojimizle bunun yapılabileceğini göstermiş olduk.

YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ OTOBÜS
* Ayrıca yurt dışından gelen bütün parçaların da ülkemizde üretilmesi için çalışmalarımız devam edecek. Güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum. Üniversiteler ve iş dünyasıyla görüşmek suretiyle kapasiteyi daha da artırarak, inşallah bir an evvel elektrikli dönüşümün sağlanmasını istiyoruz.

blank

DİZEL OTOBÜSLERE GÖRE DAHA EKONOMİK
Yüzde 3 elektrikli otobüs, sıfır elektrikli otobüs maliyetinin 1/100 maliyetine dönüştürülürken, sadece dizel bir otobüsün elektrikli otobüse dönüştürülmesindeki yakıt farkı 3,5 yılda kendini amorti edebiliyor. Dönüşüm sürecinden sonra 15 yıllık bir ömre sahip olan ve yaklaşık yüzde 80 yakıt tasarrufu sağlayan otobüsler, gece ücreti ile 3-4 saat şarj ile ile yaklaşık 300 ila 400 kilometre yol alabiliyor.

BELKA Atölyesi’nde piyasaya sürülen dizel motor, şanzıman ve yakıt deposu gibi ana sistemler ile otobüs bin kilogramın üzerinde hafifletilerek yük dağılımı daha dengeli hale getirildi. Yapılan testler sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesi BELKA Atölyesi yüzde 100 elektriksel dönüşüm ve tadilat yetkisi alan ilk firma olacak. Kaynak: Sozcu.com.tr

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye’de dizelden elektrikli otobüsler üretildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı: Santa Clara merkezli bir havacılık girişimi olan Archer …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör