Facebook, Yüz Tanıma Sistemini Akıllı Gözlüklere Yerleştirecek

blank
Facebook, Yüz Tanıma Sistemini Akıllı Gözlüklere Yerleştirecek

İçerik: Facebook, Yüz Tanıma Sistemini Akıllı Gözlüklere Yerleştirecek

Facebook, Yüz Tanıma Sistemini Akıllı Gözlüklere Yerleştirecek:Facebook’un bu yıl ilk akıllı gözlüklerini piyasaya sürmesi bekleniyor, ancak şirket çalışanlarının hala tartışmakta olduğu bir konu var: ürüne yüz tanıma teknolojisinin eklenip eklenmemesi.

BuzzFeed News, şirket içi bir toplantıda yapılan açıklamalardan alıntı yaparak, şirketin artırılmış ve sanal gerçeklik çalışmalarını denetleyen Andrew “Boz” Bosworth’un çalışanlara şirketin yüz tanıma ile gelen yasal ve gizlilik konularına baktığını söylediğini bildirdi.

Bir Facebook çalışanının yöneticiye yüz tanımayı sorduğu ve “takipçiler” gibi olası zararlar hakkında endişelerini dile getirdiği bildirildi. BuzzFeed’e göre Bosworth, çalışana “Yüz tanıma … faydaların çok net olduğu ve risklerin çok net olduğu en çetrefilli sorun olabilir ve bu şeyleri nerede dengeleyeceğimizi bilmiyoruz,” dedi.

Kullanıcı gizliliğini korumak söz konusu olduğunda sosyal ağ kötü bir geçmişe sahiptir ve bu da insanları Facebook akıllı gözlükleri satın alma konusunda temkinli kılabilir. Şirket, özellikle 2018 Cambridge Analytica veri skandalından bu yana kullanıcı gizliliği konusundaki imajını onarmaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıl Facebook, Illinois kullanıcılarından sosyal ağdaki insanların fotoğraflarını etiketlemek için yasadışı bir şekilde biyometrik veri topladığını iddia eden bir davayı çözmek için 650 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Bir dizi tweet’te Bosworth, bir çalışan toplantısı sırasında yüz tanıma hakkında açıklamalar yaptığını doğruladı. Bir tweet’te “Gelecekteki ürünün onsuz iyi olacağını özellikle söyledim, ancak halkın ve düzenleyicilerin rahat edeceği bir şekilde yapılabilirse bazı güzel kullanım durumları vardı” dedi. Örneğin yüz tanıma, hatırlayamadığınız bir kişinin adını tanımlamak için kullanılabilir. Ayrıca, kişinin tanıdık yüzleri tanımakta zorlandığı, prosopagnozi olarak bilinen nörolojik bir durumdan da bahsetti.

Bosworth, “Yüz tanıma son derece tartışmalı bir konu ve iyi bir nedenden ötürü ve artıları ve eksileri hakkında çok kamuya açık bir tartışma yapmak zorunda kalacağımızdan bahsediyordum,” dedi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Eylül ayında şirketin Ray-Ban dahil gözlük markalarının sahibi EssilorLuxottica ile ekip kurduğunu, bu nedenle yeni gözlüklerin farklı tasarım ve stillere sahip olduğunu söyledi. Şirket, yaklaşan ürün hakkında pek fazla ayrıntı vermedi.

Facebook-EssilorLuxottica ortaklığı, geçen yıl yapılan basın açıklamasında, “Facebook uygulamalarını ve teknolojilerini, Luxottica’nın kategori liderliğini ve ikonik markaları ve Essilor’un gelişmiş lens teknolojisini birleştirerek insanların arkadaşlarına ve ailelerine daha iyi bağlanmasına yardımcı olacak” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Yüz Tanıma Sistemini Akıllı Gözlüklere Yerleştirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Microsoft, Windows 10’a Bluetooth Ses Desteği Ekleyecek

Microsoft, Windows 10’a Bluetooth Ses Desteği Ekleyecek:Windows 10’un bir sonraki büyük güncellemesi, gecikmiş tek bir …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör