Hyundai, Yangın Riski Nedeniyle Kona EV’leri Geri Çağırdı

blank
Hyundai, Yangın Riski Nedeniyle Kona EV'leri Geri Çağırdı

İçerik: Hyundai, Yangın Riski Nedeniyle Kona EV’leri Geri Çağırdı

Hyundai, Yangın Riski Nedeniyle Kona EV’leri Geri Çağırdı: Hyundai nihayet 2018 ve 2020 yılları arasında üretilen 76.000 Kona EV’yi elektrikli SUV pil paketiyle ilgili bir düzineden fazla yangın raporunun ardından geri çağırıyor. Bu, Kona EV’nin ikinci kez geri çağrılması, ancak ilk küresel geri çağırma ve Hyundai’nin gerçekleştirmesi yaklaşık 900 milyon dolara mal olacak.

Hyundai, Kasım 2017 ile Mart 2020 arasında üretilen ve aynı LG Chem hücrelerini kullanan bazı Ioniq EV’leri ve elektrikli otobüsleri de geri çağırıyor. Otomobil üreticisi toplamda 82.000 aracı geri çağırıyor. Financial Times’a göre Hyundai ve LG Chem, sorunu yazılım güncellemeleriyle çözmeye çalışmak yerine bu araçlardaki pilleri tamamen değiştirmeye karar verdi.

Geri çağırma Güney Kore’de başlıyor, ancak Hyundai Motor North America, The Verge’e “ABD ve Kanada’da benzer bir eylemde bulunacağını” söyledi.

Şirket, “Geri çağırma konusunda NHTSA ve Transport Canada ile yakın çalışıyoruz ve ayrıntıları kısa süre içinde etkilenen müşterilere ileteceğiz” dedi.

Kona EV’lerin alev aldığına dair raporlar 2019 ortalarına kadar uzanıyor ve o zamandan beri tamir için çağrılan bir araç da dahil olmak üzere en az 15 tanesi belgelendi.

Güney Kore’de resmi bir soruşturma devam etse de, sorunun hücrenin katodu ve anodunu ayıran materyalle ilgili olduğu iddia ediliyor.

General Motors kısa süre önce, yangın raporlarından sonra LG Chem pillerini kullanan yaklaşık 70.000 Chevy Bolt’u geri çağırdı, ancak otomobil üreticisi InsideEV’lere Kona EV’dekinden farklı bir hücre kullandığını açıkladı.

Geri çağırma haberi, Hyundai’nin şirketin yeni elektrikli araç platformunda inşa edilen ilk EV olacak olan Ioniq 5 crossover SUV’yi tanıtmasından sadece bir gün sonra geldi. Bu platform, diğer Koreli şirket SK Innovation’ın pil hücrelerini ve Çinli CATL’yi kullanacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hyundai, Yangın Riski Nedeniyle Kona EV’leri Geri Çağırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek: Premium otomobil üreticisi Lexus, ikinci nesil NX …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör