Kızılderili Cherokee Halkından, Jeep Markasına Uyarı

blank
Kızılderili Cherokee Halkından, Jeep Markasına Uyarı

İçerik: Kızılderili Cherokee Halkından, Jeep Markasına Uyarı

Kızılderili Cherokee Halkından, Jeep Markasına Uyarı: ABD’nin yerli halkından Cherokeeler, Jeep otomobil markasının ‘Cherokee’ modeline isim değişikliği çağrısında bulundu. Kabile şefi Chuck Hoskin, “Yerli Amerikan halklarının isimlerini, sembollerini ve resimlerini kullanmayı bırakmanın zamanı geldi” dedi.

ABD’nin yerli halklarından Cherokee’den, uzun yıllardır adını kullanan otomobil markası Jeep’e ‘ismimizi kullanmayı bırak’ çağrısı geldi. Kabile şefi Chuck Hoskin, şirketlerin ve spor takımlarının yerli Amerikan halklarının isimlerini kullanmaması gerektiğini söyledi. Hoskin, “Bunun iyi niyetli olduğuna eminim, ancak ismimizin bir arabanın yanına yapıştırılması bizi onurlandırmaz” dedi.

‘İSİM DİKKATLİCE SEÇİLMİŞTİR’
Jeep markasının sahibi Stellantis 1970’lerden beri kullanılan ‘Cheeroke’ adı, Kristin Starnes, ‘yerli Amerikan halkını asalet ve cesaretlerinden dolayı onurlandırmak için özenle seçildi’ diyor. Ancak isim değişikliği konusunda bir açıklama yapmadı.

‘KÜLTÜRÜMÜZ HAKKINDA BİLGİ’
Hoskin, “Bizi onurlandırmanın en iyi yolu, egemen hükümetimiz, bu ülkedeki rolümüz, tarihimiz, kültürümüz ve dilimiz hakkında bilgi edinmek ve kültür yağma konusunda federal olarak tanınan kabilelerle anlamlı bir diyaloğa girmek.” Dedi. Oklahoma merkezli Tahlequah kabilesinin şefi. “Ve artık spor takımlarının ürünlerde ve formalarda Yerli Amerikan halklarının adlarını, sembollerini ve resimlerini kullanmayı bırakma zamanı.”

ABD SPORDA İSİM TARTIŞMASI
Amerika Yerlilerinin isimlerinin Amerika’da spor takımları tarafından kullanılması, son yıllarda ‘kültürel avcılık’ başlığı altında gündem oldu. ABD Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından Washington Redskins, halkın baskısıyla 2020 yılında isminin ‘Washington Futbol Takımı’ olarak değiştirileceğini açıkladı. ABD Ulusal Beyzbol Ligi takımlarından Cleveland Indians, geçtiğimiz yıl isimlerini değiştireceklerini açıkladı. (Gazerwall)

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kızılderili Cherokee Halkından, Jeep Markasına Uyarı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Volkswagen Otonom Sürüş Özelliği İçin Saatlik Abonelik Planlıyor

Volkswagen Otonom Sürüş Özelliği İçin Saatlik Abonelik Planlıyor: Alman otomobil üreticisi Volkswagen, otonom araçlarında yolculardan …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör