2 Adet ANKA SİHA, Deniz Kuvvetlerine Teslim Edildi

İçerik: 2 Adet ANKA SİHA, Deniz Kuvvetlerine Teslim Edildi

2 Adet ANKA SİHA, Deniz Kuvvetlerine Teslim Edildi:

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na (DzKK), ANKA silahlı insansız hava aracı, menzili artırılarak teslim edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) insansız hava aracı (İHA) teslimatlarına hız kesmeden devam ediyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının deniz anlık hedef tespiti, tespiti, takip ve imha kabiliyetlerini şimdiden artıran ANKA’nın yeni teslimatı tamamlandı. 24 Şubat Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamaya göre TUSAŞ tarafından üretilen 2 adet ANKA silahlı insansız hava aracı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

24 Şubat Çarşamba günü yapılan açıklamada, “Güvenlik güçlerimizin gökyüzündeki gözcülüklerini artırıyoruz. Mavi Vatan savunmasında ANKA’lar görevlerini artırmaya devam edecek ”dedi.

TUSAŞ, ANKA İHA sistemlerini 3 Ekim 2019 ve 1 Ağustos 2020’de DzKK’ya teslim etti. Ekim 2019’da teslim edilen ANKA İHA’lar, AIS ile modifiye edildi. Böylelikle 4’ü SAR ve EO / IR kameralı olmak üzere toplam 2 ANKA uçağı DzKK’ya teslim edildi. DzKK envanterindeki ANKA S / İHA sayısı 6’ya yükseldi.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Ocak 2020’de Türk Silahlı Kuvvetlerine 25 ANKA S / İHA teslim ettiklerini duyurdu. Son teslimatla birlikte bu sayı 27’ye çıktı.

ANKA + çalışmaları devam ediyor
TUSAŞ, mevcut İHA sistemlerini geliştirmeye ve yeni yetenekler eklemeye devam ederken, ANKA ailesi için daha gelişmiş ANKA + modeli için çalışmalarını sürdürüyor.

ANKA’nın gelişmiş bir modeli olan ANKA + ‘nın havada daha uzun süre kalması ve daha yüksek taşıma kapasitesine sahip olması bekleniyor. Precision Guidance Kit (HGK) ve Winged Guidance Kit (UPS) ‘in ANKA +’ ya entegrasyonu bekleniyor.

ANKA SİHA Tunus’a İlk İhracat
Son yıllarda üretim kapasitesini artıran ve yeni başarılara imza atan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yeni bir ihracat anlaşması imzaladı. Tunus Savunma Bakanlığı ile TUSAŞ arasındaki ikili görüşme 2019 yılında ANKA İHA alımı için başladı. 2020’nin ilk aylarında İHA eğitim ve finansman konuları netleştirildi ve müzakerelerde ilerleme sağlandı. TUSAŞ, Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığına 3 ANKA-S İHA ve 3 Yer Kontrol Sistemi teslim edecek

3’üncü. “Savunma Sanayii Buluşmaları” etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu. Varank konuşmasında,

“Özellikle son 5 yılda yaptığımız yatırımların ülkemizi savunma sanayisindeki devler ligine çok daha kısa sürede getireceğine inanıyorum. Hatta son dönemde yaptığımız büyük çaplı yurt dışı satışlarımızla bunun sinyallerini almaya başladık. Ukrayna, Katar, Azerbaycan ve Tunus’a yaptığımız SİHA satışları. Çok yakında Bayraktar’ın Avrupa semalarında ve Zümrüdüanka’nın uçlarında Türkiye’den satın aldığını göreceğimize inanıyorum. “ifadelerini verdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2 Adet ANKA SİHA, Deniz Kuvvetlerine Teslim Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı: BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör