Dijital Platformlar, Müzik Endüstrisinin Yüzde 83’ünü Oluşturuyor

blank
Spotify, iOS ve Android'de Sesli Asistan Özelliği Sunacak

İçerik: Dijital Platformlar, Müzik Endüstrisinin Yüzde 83’ünü Oluşturuyor

Dijital Platformlar, Müzik Endüstrisinin Yüzde 83’ünü Oluşturuyor:

Koronavirüs salgını, geçen yıl canlı şovlara bakmayı neredeyse imkansız hale getirmiş olabilir, ancak müzik endüstrisi tüm zorluklara rağmen büyümenin bir yolunu buldu. Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin yıllık yıl sonu raporuna göre, kaydedilen toplam müzik geliri 2020’de yüzde 9,2 artarak 12,2 milyar dolara yükseldi. Bu büyüme, esas olarak akış hizmetlerinden gelen daha fazla para ile sürdürüldü ve format, 10,1 milyar dolar gelir elde etti. 2020, 2019’da 8,9 milyar dolardan yükseldi. 2020, bu cephede art arda beşinci büyüme yılı oldu.

Başlıca yayın platformlarından Spotify ve Apple Music en büyük katkıda bulunanlardı ve ikisi arasında 7 milyar dolar gelir elde etti. Aynı zamanda, ortalama ABD abonelik sayısı geçen yıl 60,4 milyondan 75,5 milyona çıktı.

Tüm bu rakamları bir araya getirdiğinizde, akış sektörün toplam gelirinin yüzde 83’ünü oluşturuyordu. CD’lerin ve dijital indirmelerin satışları düşmeye devam etti, ancak gümüş bir çizgi varsa, bu vinil bir başka güçlü yıl geçirdi. Formatın satışları yıldan yıla yüzde 29,2 artışla 619,6 milyon dolara çıktı. Plak dükkanlarının yılın büyük bölümünde kapanması gerektiğini düşündüğünüzde bu özellikle etkileyici.

RIAA’nın raporunun yanıtlamadığı önemli bir soru, tüm bu paranın nereye gittiğidir. Akış modeli, dünyanın en büyük gösterilerinin karşılığını cömertçe verir, ancak daha küçük ve bağımsız sanatçıların müziklerinden geçimini zorlaştırır.

Bazı yönlerden, sektörde durum her zaman böyleydi, ancak sorun koronavirüs salgınıyla daha belirgin hale geldi. Müzisyenlerin ve grupların turneye çıkması imkansız olduğu için sektörün bu yıl gördüğü ekonomik büyümeye katılamayan profesyonellerden oluşan bir alt bölüm var. Bu, Bandcamp gibi platformların ele almaya çalıştığı bir şeydir, ancak sorun daha iyi hale gelmeden önce diğer şirketlerin daha adil iş modellerine yönelmesi gerekecektir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dijital Platformlar, Müzik Endüstrisinin Yüzde 83’ünü Oluşturuyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir: Airbus ve Boeing dikkat – dünyanın en büyük uçak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör