Huawei, Elektrikli Araç Piyasasına Giriyor

blank
Huawei Akıllı Elektrikli Araçlara 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

İçerik: Huawei, Elektrikli Araç Piyasasına Giriyor

Huawei, Elektrikli Araç Piyasasına Giriyor: Dört kaynak, Çin’in Huawei’nin kendi markası altında elektrikli araçlar yapmayı planladığını ve bu yıl bazı modelleri piyasaya süreceğini söyledi, ABD yaptırımlarından etkilenen dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi stratejik bir değişimi araştırıyor.

Konuya aşina olan iki kişiye göre Huawei, devlete ait Changan Automobile ve diğer otomobil üreticileriyle otomobil fabrikalarını elektrikli araçlarını (EV’ler) yapmak için kullanmak üzere görüşüyor.

Huawei’nin elektrikli araçlarını üretmek için Pekin destekli BAIC Group’un BluePark Yeni Enerji Teknolojisi ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Plan, yaklaşık iki yıllık ABD yaptırımlarından sonra Huawei için önemli tedarik zincirlerine erişimini kesti ve markayı canlı tutmak için akıllı telefon işinin bir bölümünü satmaya zorlayan potansiyel olarak büyük bir yön değişikliğinin habercisi.

Huawei, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Trump yönetimi tarafından bir ticaret kara listesine alındı. Pek çok endüstri yöneticisi, yanlış yapmayı reddeden Çinli şirkete milyarlarca dolarlık ABD teknolojisi ve yongasının satışının engellenmesinin halefi tarafından tersine çevrilmesinin çok az şansı olduğunu düşünüyor.

Bir Huawei sözcüsü, şirketin EV’ler tasarlamayı veya Huawei markalı araçlar üretmeyi planladığını yalanladı.

“Huawei bir otomobil üreticisi değil. Bununla birlikte, ICT (bilgi ve iletişim teknolojisi) aracılığıyla, otomobil OEM’lerinin (orijinal ekipman üreticileri) daha iyi araçlar üretmesine olanak tanıyan dijital araç odaklı ve yeni eklenen bileşen sağlayıcısı olmayı hedefliyoruz.”

Kaynaklardan üçünün söylediğine göre Huawei, projeyi resmi olarak bu yılın başlarında başlatmak amacıyla EV’leri dahili olarak tasarlamaya ve tedarikçilere evde yaklaşmaya başladı.

Bir kaynak, Huawei’nin şirketin dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olmasına öncülük eden tüketici iş grubu başkanı Richard Yu’nun odak noktasını EV’lere kaydıracağını söyledi. Başka bir kaynak, EV’lerin kitlesel bir pazar segmentini hedefleyeceğini söyledi.

Tartışmalar özel olduğu için isimlendirilmeyi reddeden tüm kaynaklar.

Ford Motor ile otomobil üreten Chongqing merkezli Changan yorum yapmaktan kaçındı. BAIC BluePark, tekrarlanan yorum taleplerine yanıt vermedi.

Changan’ın halka açık ana şirketi Chongqing Changan Automobile’ın hisseleri, Reuters’ın görüşmeleri bildirmesinin ardından yüzde 8 arttı. BluePark’ın hisseleri maksimum yüzde 10 günlük limitleri kadar arttı.

Büyüyen Elektrikli Otomobil Pazarı

Pekin, kronik hava kirliliğini azaltmanın bir yolu olarak daha çevreci araçları yoğun bir şekilde desteklediğinden, Çinli teknoloji firmaları bu tür araçlar için dünyanın en büyük pazarında EV’lere odaklanmalarını artırıyor.

Saf bataryalı elektrikli araçlar ve plug-in hibrit ve hidrojen yakıt hücreli araçlar dahil olmak üzere yeni enerji araçları (NEV’ler) satışlarının, 2025 yılına kadar Çin’in toplam yıllık otomobil satışlarının yüzde 20’sini oluşturması bekleniyor.

Sektör tahminleri, Çin’in NEV satışlarını 2020’de yaklaşık 1,3 milyondan bu yıl 1,8 milyon adede çıkardı.

Huawei’nin kendi arabalarını üretme konusundaki iddialı planları, son aylarda Baidu Inc ve Foxconn dahil olmak üzere benzer duyurular yapan bir dizi Asya teknoloji şirketine katıldığını görecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Amazon ve Alphabet aynı zamanda otomobil ile ilgili teknolojiler geliştiriyor veya akıllı araba girişimlerine yatırım yapıyor.

Huawei, yıllardır araç içi yazılım sistemleri, otomobiller için sensörler ve 5G iletişim donanımı dahil olmak üzere EV’ler için bir dizi teknoloji geliştiriyor.

Şirket ayrıca akıllı otomobil teknolojilerini ortaklaşa geliştirmek için Daimler, General Motors ve SAIC Motor gibi otomobil üreticileriyle ortaklıklar kurdu.

2018’den beri otomobil ile ilgili teknolojiler için mühendislerin işe alımını hızlandırdı.

Resmi Çin patent kayıtlarına göre Huawei, elektrikli araçlar arasında şarj etme ve pil sağlığını kontrol etme yöntemleri de dahil olmak üzere bu hafta EV’lerle ilgili en az dört patent aldı.

Kaynaklardan ikisi, Huawei’nin EV pazarına girişinin şu anda Changan ve EV pil üreticisi CATL ile birlikte Kasım ayında kurduğu ortak bir akıllı araç şirketinden ayrı olduğunu söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Huawei, Elektrikli Araç Piyasasına Giriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Airbus, Gelişmiş Otonom Helikopter Testleri Gerçekleştiriyor

Airbus, Gelişmiş Otonom Helikopter Testleri Gerçekleştiriyor: Airbus, Flightlab’da gelişmiş otonom helikopter testleri gerçekleştiriyor. Airbus, Vertex …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör