iOS 14’te Bulunan En İyi Gizli iPhone Özellikleri

blank
iOS 14'te Bulunan En İyi Gizli iPhone Özellikleri

İçerik: iOS 14’te Bulunan En İyi Gizli iPhone Özellikleri

İOS 14’te Bulunan En İyi Gizli iPhone Özellikleri: Apple’ın iOS için yayınladığı her güncellemede iPhone, hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmelerine ek olarak yeni özellikler de kazanır. Geçtiğimiz yılın sonlarında iOS 14 ve iPadOS’un piyasaya sürülmesi, sonraki güncellemelerle desteklendi ve iOS 14.5’in mevcut beta sürümü, Apple Watch’unuzu kullanarak bir yüz maskesi takarken iPhone’unuzun kilidini açma yeteneği dahil olmak üzere yeni özelliklerle dolu gibi görünüyor.

İOS 14.5’in resmi olarak piyasaya sürülmesini beklerken, resmi sürüm olan iOS 14.4’te hala keşfedilecek çok şey var. Bu güncelleme çok fazla şey içermiyordu, sizi dışarıya çıkaran yeni bir Fitness Plus antrenmanı ve birkaç güvenlik düzeltmesi ekliyordu. Ancak bir bütün olarak iOS 14’te çok daha fazlası var. Başlangıç olarak Apple, iPhone sahiplerinin ana ekranlarıyla etkileşimde bulunma şeklini tamamen değiştirdi; bunlara widget ekleme yeteneği, bir tür uygulama çekmecesi ve kendi uygulama simgelerinizi oluşturma seçeneği de dahil.

Bu hoş geldiniz geliştirmeleri kesinlikle deneyiminizi zenginleştirecek, ancak iOS 14 ve iPadOS 14’teki en sevdiğim püf noktaları bulmak için çalışmanız gerekenler. Örneğin, artık yeni bir varsayılan uygulama ayarıyla Apple Mail ve Safari’yi tamamen kaldırabilirsiniz.

Aşağıda, iOS 14.4’te ortaya çıkardığım en iyi gizli özelliklerden 13’ünü nasıl kullanacağınız konusunda size rehberlik edeceğim. Bu liste kesinlikle büyümeye devam edecek, bu nedenle daha fazla mücevher için tekrar kontrol edin.

blank

Varsayılan e-postanızı veya web tarayıcınızı ayarlayın
Doğru, Apple nihayet varsayılan uygulamalarınız üzerinde bazı kontrollerden vazgeçiyor. Şu anda özellik e-posta uygulamaları ve web tarayıcılarıyla sınırlıdır. Dolayısıyla, örneğin, tercih ettiğiniz e-posta uygulamanız olarak Chrome’u kullanacağınız tarayıcınız veya Outlook’u atayabilirsiniz.

Yeni varsayılan atama seçeneğinin görünmesi için uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını iOS 14 için güncellemeleri gerekecek, bu nedenle favori uygulamanız hazır değilse sabırlı olmanız gerekebilir.

Başlamak için iPhone veya iPad’inizin Ayarlar uygulamasını açın ve ardından tüm yüklü uygulamalarınızı listelediği yere doğru aşağı kaydırın. Aradığınız postayı veya tarayıcı uygulamasını bulun ve üzerine dokunun. İOS 14 için güncellendiyse, Varsayılan Tarayıcı Uygulaması veya Varsayılan E-posta Uygulaması’nı görürsünüz; ona dokunun ve ardından tercih ettiğiniz uygulamayı seçin.

Şu anda, Google Chrome, Microsoft Edge, Outlook ve Hey e-postanın bu yeni “varsayılan” geçişi içerecek şekilde güncellendiğini biliyorum.

blank

Ziyaret ettiğiniz her web sayfası için bir gizlilik raporu alın
Herhangi bir web sayfasında veya tüm göz atma etkinliğiniz sırasında kaç tane reklam izleyiciyle karşılaştığınızı hiç merak ettiniz mi? Artık Safari size bunu söyleyebilir.

İPhone veya iPad’inizde Safari’yi açın ve bir web sitesini ziyaret edin. Herhangi bir site yapacak. Ekranınızın üst kısmındaki adres alanındaki Aa düğmesine dokunun. Seçenekler listesinin altında yeni bir Gizlilik Raporu bulunur. Etiketin hemen altında, Safari tarafından aktif olarak sizi izlemesi engellenen izleyicilerin sayısını göreceksiniz. Safari’nin göz atma alışkanlıklarınızla ilgili sekmeleri tutmasını engellediği veya sakladığı 30 günlük reklam izleyicilerinin daha ayrıntılı günlüğünü görüntülemek için Gizlilik Raporu düğmesine dokunun.

Uygulama ana ekranlarından hızla kurtulun
iOS 14’ün yeni Uygulama Kitaplığı, bir uygulama çekmecesi gibi davranarak, nadiren kullandığınız uygulamalarla dolu sayısız ana ekranı atmanıza olanak tanır. Her bir uygulamayı tek tek gözden geçirmek ve bunları Uygulama Kitaplığı’na göndermek yerine, yalnızca birkaç dokunuşla tüm ana ekran panellerini gizleyebilirsiniz.

Düzenleme modunu tetiklemek için ana ekranınızın boş bir alanına uzun basın. Ardından, sayfa göstergesine ve ardından kaldırmak istediğiniz her panelin altındaki onay işaretine dokunun. Bu, bu uygulamaları silmeyecek, bunun yerine onları yalnızca istediğiniz zaman erişebileceğiniz bir uygulama çekmecesinde aşağı yukarı gizlendiği Uygulama Kitaplığı’na taşıyacaktır.

blank

FaceTime’da sahte göz teması
İlk olarak FaceTime’ın göz teması özelliğinin geçen yıl iOS 13 beta sürümünde ortaya çıktığını gördük, ancak sonuçta hiç yayınlanmadı. Evet, iOS 14’te geri döndü. Esasen iPhone veya iPad’iniz, ekrana bakıyor olsanız bile, gözleriniz doğrudan kameraya bakıyormuş gibi görünmesini sağlayacaktır.

Bu ince bir özelliktir, ancak aramanın diğer ucundaki kişiyi bunun yerine tamamen dikkatinizi veriyormuşsunuz gibi hissettirmesi gerekir.

Ayarlar> FaceTime> Göz Teması’na giderek açın.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: iOS 14’te Bulunan En İyi Gizli iPhone Özellikleri

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör