TikTok, Yüz Tanıma İle İlgili Ceza Ödeyecek

blank
TikTok Grup Sohbeti Özelliğinin Bu Yıl Tanıtılacağı Söyleniyor

İçerik: TikTok, Yüz Tanıma İle İlgili Ceza Ödeyecek

TikTok, Yüz Tanıma İle İlgili Ceza Ödeyecek: TikTok, kullanıcıların verilerini izlemek ve saklamak için yapay zekayı kötüye kullanmakla suçlayan bir davayı çözmek için 92 milyon dolar (66 milyon £) ödemeyi kabul etti.

Bir grup meydan okuması, yaş, cinsiyet ve etnik kökenleri belirlemek için kullanıcı videolarındaki ve algoritmalardaki yüz özelliklerini tanımak için yazılım kullanarak yasaları ihlal ettiğini iddia etti.

Ayrıca kullanıcı verilerinin Çin’e gönderildiğini iddia etti.

TikTok herhangi bir suçu reddetti, ancak bir mahkeme davasından kaçınmak istediğini söyledi. Dava, TikTok tarafından toplanan yüz tanıma verilerinin, diğer şeylerin yanı sıra reklam hedefleme amacıyla kullanıcıları izlemek ve profillemek için kullanıldığını iddia etti.

TikTok yaptığı açıklamada, “İddialara katılmamakla birlikte, uzun davalardan geçmek yerine çabalarımızı TikTok topluluğu için güvenli ve keyifli bir deneyim oluşturmaya odaklamak istiyoruz.” Dedi.

Anlaşma federal bir yargıç tarafından kabul edilirse, para ABD merkezli TikTok kullanıcıları arasında paylaştırılacaktır. Dava, biyometri kullanımıyla ilgili katı yasalara sahip olan Illinois’de duyuldu.

Firma ayrıca, gizlilik politikasında, uygulamaların kullanıcıların biyometrik bilgilerini mi yoksa GPS verilerini mi toplayacağını ve kullanıcı verilerini ABD dışında depolayıp depolamadığını veya aktardığını belirtmeyi kabul etti. Sanal özel ağ sağlayıcısı ProPrivacy’de dijital gizlilik uzmanı olan Ray Walsh; “TikTok’un bu gizlilik davasında böylesine büyük bir ödeme yapmayı seçmesi, kazanmayacağını bildiğini gösteriyor.

“TikTok’un davayla mücadele edecek paraya sahip olduğu açık ve yine de davayı ortadan kaldırmak için büyük bir meblağ ödemeyi seçiyor. Uygulamanın Çinli sahibi ByteDance, açıkça kayıplarını kesmenin daha iyi olacağını düşünüyor .. .hatta daha fazla kötü baskı elde etmektense. “

ByteDance, daha önce benzer iddialarla karşılaştı ve 2019’da genç kullanıcılarının gizliliğini ihlal etme konusunda başka bir davayı çözdü. Ancak Çin’e herhangi bir ABD verisi gönderdiğini şiddetle reddetti – eski Trump yönetiminin ABD’de TikTok’u güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklamaya çalıştığı iddialarından biri.

Bu hareket şu anda askıda.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TikTok, Yüz Tanıma İle İlgili Ceza Ödeyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

CryptoPunk NFT 11.7 Milyon Dolara Satıldı

CryptoPunk NFT 11.7 Milyon Dolara Satıldı: Sotheby’s, sanat piyasasını kasıp kavuran teknolojik devrimin en son …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör