Facebook, Rusya’daki Sahte Instagram Hesaplarını Kapattı

blank
Instagram'dan Gençleri Korumaya Yönelik Önlemler Geliyor

İçerik: Facebook, Rusya’daki Sahte Instagram Hesaplarını Kapattı

Facebook, Rusya’daki protestolara müdahale etmeye çalışan yüzlerce sahte Instagram hesabını kapattı. Şirket, yakın zamanda tutuklanan Rus muhalefet lideri Alexey Navalny’yi desteklemek için “son protestolar boyunca yerel izleyicileri hedef alan” 530 hesaptan oluşan bir ağ bulduğunu söyledi.

Facebook, ağın arkasındaki kişilerin muhtemelen hesapları sosyal ağın otomatik algılama sistemlerini atlatmak amacıyla satın aldığını söylüyor. Söz konusu hesaplar, Facebook’un “hashtag zehirlenmesi” ve “konum zehirlenmesi” olarak tanımladığı taktikleri kullandılar, yani protesto organizatörleri tarafından kullanılan hashtag’leri ve konum etiketlerini esasen spam olarak gönderdiler.

Instagram hesapları birlikte yaklaşık 55.000 takipçi kazandı ve genellikle #PutinLeave ve #FreeNavalny gibi hashtag’ler altında yayınlandı. Facebook raporunda, “Bu ağ, bir Rus TikTok ünlüsü hakkında, Donanma yanlısı protestolara yönelik eleştiriler, mitinglere çok sayıda küçüklerin katıldığına dair iddialar ve ayrıca kadın kıyafetleri ve çantalarının reklamları da dahil olmak üzere Rusça memler yayınladı” diye yazıyor.

Facebook’un güvenlik politikası başkanı Nathaniel Gleicher muhabirlerle yaptığı bir görüşmede, hashtag zehirlemesine girişmenin Facebook kurallarına aykırı olmadığını ve aktivistler tarafından sıklıkla kullanılan bir taktik olduğunu ve “tartışmanın önemli bir parçası” olabileceğini belirtti. Ancak bunu yapmak için sahte hesapların kullanılması, şirketin platform manipülasyonuna karşı kurallarını çiğniyor.

Facebook, platformundaki eşgüdümlü gerçek dışı davranışlar hakkındaki en son raporunda ağı ayrıntılı olarak açıkladı. Şirket, Instagram hesaplarına ek olarak Tayland, Fas ve İran ile bağlantılı sahte hesap ağları da buldu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Rusya’daki Sahte Instagram Hesaplarını Kapattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi. Twitter, uzun süredir söylentilere göre uygulama içi devrilme …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör