Google, Reklam Politikasını Değiştiriyor

blank
Google, Reklam Politikasını Değiştiriyor

İçerik: Google, Reklam Politikasını Değiştiriyor

Google, Reklam Politikasını Değiştiriyor:

Temel iş modelinde büyük bir değişiklik olan Google bugün, bireysel web tarama geçmişinize dayanan reklamları satmayı durdurmayı planladığını söyledi. Ek olarak, gelecekte ürünlerinde belirli verilerinizi izlemek için herhangi bir araç oluşturmayacak. Duyurular, Google’ın, reklamverenler ve web siteleri için ana veri izleme kaynağını etkin bir şekilde öldürecek bir hareket olan Chrome’daki üçüncü taraf çerez desteğini kaldırmayı taahhüt etmesinden sonra geldi. Google sözüne sadık kalırsa, gelecekteki reklam işi son birkaç on yılda şimdi olduğu gibi görünmeyecektir.

Google’ın Ads Privacy and Trust ekibinin ürün yönetimi direktörü David Temkin, “İlgili reklamcılığın avantajlarından yararlanmak için insanların web’de izlenmeyi kabul etmesi gerekmemelidir,”. “Ve reklamverenlerin, dijital reklamcılığın performans avantajlarından yararlanmak için web üzerindeki bireysel tüketicileri izlemesine gerek yok.”

Tarama verilerinizden para kazanarak bir imparatorluk kuran bir şirket olan Google’dan gelen bu ifadeyi anlamak zor. Temkin, ileriye dönük olarak, arama devinin alakalı reklamları sunmak için “Federated Learning of Cohorts API” (FloC) gibi gizliliği koruyan API’leri kullanmayı planladığını söylüyor. Bu çözüm, belirli davranışınızı ayrıntılı olarak incelemek yerine, benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcı gruplarına dayanacaktır.

Ayrıca, e-posta adresine dayalı grafikler de dahil olmak üzere diğer şirketlerden başka izleme tekniklerinin olabileceğine de dikkat çekiyor. Temkin, “Bu çözümlerin artan tüketici beklentilerini karşılayacağına, hızla gelişen yasal kısıtlamalara karşı koyamayacağına ve bu nedenle sürdürülebilir bir uzun vadeli yatırım olmayacağına inanmıyoruz” dedi.

Google, FLoC tabanlı kohortları bir sonraki güncellemesiyle birlikte bu ayın ilerleyen dönemlerinde Chrome denemelerinde test için kullanıma sunmayı planlıyor. Ve bu grupları ikinci çeyrekte Google Ads’deki reklamverenlerle test etmeyi hedefliyor. Chrome kullanıcıları, Nisan ayında yeni kullanıcı gizlilik kontrollerine de erişebilecek.

Şaşırtıcı olsa da, şirket AB, ABD ve diğer hükümetler tarafından artan incelemelerle karşı karşıya olduğundan, 2021’de veri izleme değişiklikleri Google için mantıklı. Google, kendi şartlarında değişiklikler yaparak, veri gizliliğiyle ilgili daha katı düzenlemelerden kaçınmaya çalışıyor olabilir. Sonuçta, şimdi veri korumalarını artırmaya yönelik iyi niyetli bir çaba gösteriyorsa, hükümetlerin elini zorlamaya ihtiyacı olmayacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Reklam Politikasını Değiştiriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi. Twitter, uzun süredir söylentilere göre uygulama içi devrilme …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör