NASA’nın Mars Aracı, 1998’deki iMac İle Aynı İşlemciye Sahip

blank
NASA’nın Mars Aracı, 1998’deki iMac İle Aynı İşlemciye Sahip

İçerik: NASA’nın Mars Aracı, 1998’deki iMac İle Aynı İşlemciye Sahip

NASA’nın yepyeni Perseverance gezgini, şimdiye kadar Mars’a inen en gelişmiş makinedir. Ancak, rovers söz konusu olduğunda, “son teknoloji” öznel bir terimdir. Perseverance, yalnızca 6 milyon transistöre sahip tek çekirdekli 233MHz işlemci olan PowerPC 750’den başkası üzerinde çalışmıyor. Bu işlemci, 1998’den itibaren orijinal “Bondi blue” iMac’e güç sağlamasıyla en ünlüsüdür. NASA’nın halihazırda kullandığı işlemci türünün aynısıdır. Merak gezgini.

Bazıları için bu bir israf gibi görünebilir. Sonuçta, bugünlerde bilgisayar parçaları satın almanın zorluğuna rağmen, NASA, Intel’in 500 $ Core i9-10900K CPU (10 çekirdekli ve maksimum 5,3 GHz saat hızında) gibi bir şeyin bütçesini 2,7 milyar $ ‘lık bir yerde bulabilirdi. Azim. Ancak New Scientist’in açıkladığı gibi, böylesine gelişmiş bir çip, aslında Mars’ın benzersiz çalışma koşullarına zarar veriyor.

Bunun nedeni büyük ölçüde, Mars’ın atmosferinin zararlı radyasyondan ve yüklü parçacıklardan Dünya atmosferine kıyasla çok daha az koruma sağlamasıdır. Kötü bir radyasyon patlaması, modern bir işlemcinin hassas elektronik parçalarını kötü bir şekilde mahvedebilir – ve çip ne kadar karmaşıksa, o kadar çok yanlış gidebilir. Ayrıca, 138 milyon mil uzakta, işler ters giderse NASA’nın işlemciyi değiştirmesi gibi bir şey değil. Bu koşullar nedeniyle, Perseverance aslında iki hesaplama modülüne sahiptir: Biri, bir şeyler ters giderse diye bir yedek. (Modülün üçüncü bir kopyası da görüntü analizi için gemide.)

Sistemi daha da dayanıklı kılmak için Perseverance’taki PowerPC 750 yongası, eski iMac’lerdekinden biraz farklıdır. Teknik olarak bir RAD750 yongası, radyasyona karşı sertleştirilmiş ve maliyeti 200.000 $ ‘dan fazla olan özel bir değişken. Çip uzay araçları için de popülerdir: Perseverance and Curiosity’ye ek olarak, Fermi Uzay Teleskobu, Ay Keşif Gezgini, Deep Impact kuyrukluyıldız avı uzay aracı ve Kepler teleskopuna da güç sağlar.

İşlemci, modern bir akıllı telefon veya oyun bilgisayarına kıyasla zayıf olsa da, NASA’nın Perseverance spesifikasyon sayfası, Spirit veya Opportunity gibi daha önceki gezginlerden çok daha güçlü olduğunu belirtiyor: 200MHz saat hızı, eski gezginlerden 10 kat daha hızlı ve 2GB ile flash belleğin sekiz katı depolama alanı sunar. (İşleri tamamlarsak, Perseverance ayrıca kendi gezicinizi inşa etmek istemeniz durumunda 256 MB RAM’e sahiptir.)

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Mars Aracı, 1998’deki iMac İle Aynı İşlemciye Sahip

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör