Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

blank
Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

İçerik: Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor:

Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında gezegeni ısıtan karbondioksit emisyonları salgından öncekinden daha fazla üretti. Bu, salgınla ilgili emisyon düşüşünün sadece geçici olduğunun ve sera gazı emisyonlarının artmaya devam ettiğinin bir işaretidir.

Hükümetlerarası Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, dünya genelinde enerji kullanımından kaynaklanan CO2 emisyonları, Aralık 2020’de bir önceki yılın aynı ayındaki küresel seviyelere kıyasla yüzde 2 daha yüksekti. Şu anda dünyanın en büyük CO2 kirleticisi olan Çin de yıl sonuna doğru emisyonlarda artış gördü.

Yeni veriler, COVID-19’un yayılmasını durdurmak için konulan kısıtlamaların bir sonucu olarak başlangıçta küresel emisyonların düştüğü bir yılı sınırlandırıyor. Ancak işlerin her zamanki gibi kısa bir süre durması, daha şiddetli bir iklim krizini önlemek için yeterli olmayacak. İklim değişikliğinin daha vahim sonuçlarını önlemek için, ekonomilerin iyileştikçe temiz enerjiyi benimsemeleri gerekecek.

IEA genel müdürü Fatih Birol bugün yaptığı açıklamada, “Geçen yılın sonuna doğru küresel karbon emisyonlarındaki toparlanma, dünya çapında temiz enerji geçişlerini hızlandırmak için yeterince yapılmadığına dair kesin bir uyarıdır” dedi.

Emisyonlardaki toparlanma, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi büyük ekonomiler tarafından tetiklendi. IEA’ya göre Çin, geçen yıl karbondioksit emisyonlarında yüzde 0,8 artış gördü. İngiltere merkezli Carbon Brief web sitesi tarafından bu hafta yapılan bir başka analiz, ülkenin emisyonlarının daha da arttığını ortaya koydu. Çin’in emisyonlarının 2020’de 2019’a kıyasla yüzde 1,5 arttığını ve artışın büyük ölçüde inşaat ve ağır imalat gibi son derece kirletici endüstrilerle salgınla yavaşlayan ekonomisini yeniden başlatmaya yönelik bir itmeden kaynaklandığını buldular.

Çin’in kirliliğinin büyümeye devam etmesi şaşırtıcı değil. Paris Anlaşması kapsamındaki önceki iklim taahhüdü, ülkeyi 2030 yılına kadar en yüksek emisyonlarına ulaşma yolunda ilerledi, ancak lideri Xi Jinping geçtiğimiz günlerde bu on yıl için daha iddialı karbon azaltma hedefleri belirleme sözü verdi. Eylül ayında, Çin ayrıca 2060 yılına kadar serbest bıraktığından daha fazla karbondioksiti dengelemek veya yakalamak için yeni bir hedef belirledi.

Küresel olarak emisyonların, Paris anlaşmasının küresel ısınmayı endüstri öncesi seviyelerin 2 derecenin çok altında sınırlandırma hedefini karşılamak için istikrarlı ve hızlı bir şekilde düşmesi gerekiyor. Gezegeni zaten bir dereceden fazla ısıttık ve bunun kanıtlarını daha şiddetli kuraklıklarda, yangınlarda, fırtınalarda ve sıcak dalgalarında görebiliyoruz.

Önde gelen iklim bilimcilere göre, daha fazla yıkıcı hasarı önlemek, yüzyılın ortalarında sera gazı emisyonlarını neredeyse sıfıra düşürmeyi gerektiriyor. Bu aşamalı adımlar atıyor: Bu on yılda her yıl küresel emisyonlarda yaklaşık yüzde 8 azalma. IEA’ya göre salgın, 2020’nin yıllık emisyonlarını yalnızca genel olarak yaklaşık yüzde 6 oranında azalttı. 2020’nin sonlarında emisyonların bu kadar hızlı toparlanmasıyla birlikte, dünyanın bu hedefleri gerçekten vurması için hala yapacak çok iş olduğu açıktır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

LiveLeak’in Kanlı Terörü 15 yıl Sonra Sona Erdi

LiveLeak’in Kanlı Terörü 15 yıl Sonra Sona Erdi. Bir zamanlar korkunç derecede şiddet içeren videoların …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör