ASELSAN’dan Yeni M60 Atış Kontrol Sistemi

blank
ASELSAN'dan Yeni M60 Atış Kontrol Sistemi

İçerik: ASELSAN’dan Yeni M60 Atış Kontrol Sistemi

ASELSAN’dan Yeni M60 Atış Kontrol Sistemi: ASELSAN, geçtiğimiz günlerde internet sitesinde yayınladığı broşürlerde M60 Atış Kontrol Sistemi ve Elektrikli Silah ve Kule Güç Sistemini (ETKTS) yer aldı.

2002 yılında sözleşmesi imzalanan proje ile TSK envanterindeki M60A1 tankları ilk olarak İsrailli IMI firması tarafından modernize edilerek M60T seviyesine yükseltildi. 2016 yılında başlayan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında kazanılan tecrübeler ışığında ASELSAN tarafından Fırat modernizasyonu uygulanarak M60 tankları M60TM seviyesine yükseltildi.

M60T tanklarının M60TM konfigürasyonuna modernizasyonu sırasında, tank üzerinde aşağıdaki sistem entegrasyonları gerçekleştirildi:

  • Lazer Uyarı Sistemi
  • Uzaktan Komutalı Silah Sistemi
  • Teleskopik Periskop Sistemi
  • Konum ve Yön Tespit Sistemi
  • Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi
  • Tank Sürücüsü Görüş Sistemi
  • Koruma Astarı
  • Klima Sistemi
  • Yardımcı Akım Sistemi

PULAT Aktif Koruma Sistemi
Ancak, M60T tanklarında Elbit Systems tarafından geliştirilen Knight III atış kontrol sistemine yönelik bir güncelleme yoktu. Aselsan tarafından yayınlanan “M60 Atış Kontrol Sistemi” dikkate alındığında ASELSAN’ın AKS’sinin M60TM tanklarına entegre edileceği değerlendiriliyor.

M60 Atış Kontrol Sistemi, M60 Tanklarına muharebe koşullarında en yüksek seviyede atış kabiliyeti kazandırmak için; Basitleştirilmiş sistem mimarisi, sabit veya hareketli zorlu savaş, arazi ve hava koşullarında etkili gündüz ve gece görüşü, yüksek İlk Atış Şansı (IAVI) ve ateş kontrol işlevleri sağlar.

İlk modernizasyon projesinde M60A1 tankları M60T seviyesine yükseltilirken, hidrolik kule güç üniteleri elektrik güç üniteleri ile değiştirildi. ASELSAN tarafından broşürü yayınlanan elektrikli tabanca ve kule güç ünitesi M60TM tanklarda kullanılamaz. Ancak ASELSAN ve ROKETSAN’ın halihazırda sözleşmeli 40 Leopard 2A4 tankı için modernizasyon projesi bulunuyor. Leopard 2A4 tankları hidrolik taret güç ünitesi kullandığından, ASELSAN tarafından geliştirilen ETKTS muhtemelen Leopard 2A4 tanklarında kullanılacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ASELSAN’dan Yeni M60 Atış Kontrol Sistemi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti

TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, F-6 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör