Rusya, Facebook’un Engellediği Hesaplar İçin Açıklama İstedi

blank
Rusya, Facebook'un Engellediği Hesaplar İçin Açıklama İstedi

İçerik: Rusya, Facebook’un Engellediği Hesaplar İçin Açıklama İstedi

Rusya, Facebook’un Engellediği Hesaplar İçin Açıklama İstedi: Rusya, sosyal medya devinin Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny’nin tutuklanmasını protesto eden Rusları yanıltmak için bir kampanyayı raydan çıkardığını söylemesinin ardından Facebook’tan açıklama talep etti.

ABD merkezli sosyal ağ, Navalny’nin Ocak ayı ortasında tutuklanmasının ardından Rusya’da sokaklara çıkan protestoculara karşı yürütülen kampanyada kullanılan otomatik sistemlerin 530 Instagram hesabını tespit edip devre dışı bıraktığını söyledi.

Rus iletişim izleme örgütü, “Roskomnadzor, Facebook yönetimine, erişimin sınırlı olduğu hesapların listelerini sağlama ve ayrıca bunları engelleme nedenlerini açıklama talebi içeren bir mektup gönderdi” dedi.

Roskomnadzor, görüntü merkezli hizmetin sahibi olan Facebook’un, engellenen hesapların “yasadışı faaliyetlere” karıştığına dair kanıt sağlamasını da talep etti.

Facebook’un küresel tehdit bozma lideri David Agranovich’e göre, Instagram hesapları ağı, protestocuların gönderilerini bastırmak için genellikle spam veya finansal dolandırıcılıkla ilişkilendirilen hashtag ve konum “zehirlenmesi” kullandı.

Facebook tarafından sağlanan örneklere göre Instagram paylaşımlarından bazıları, insanların COVID-19 aldığını ve protestolara katılma sonucunda öldüğünü öne sürdü.

Facebook, 55.000 kişinin bir veya daha fazla Instagram hesabını takip ettiğini bildirdi.

Ocak ve Şubat aylarında on binlerce muhalefet destekçisi, Navalny’nin tutuklanmasını ve Başkan Vladimir Putin’in yirmi yıllık yönetimini protesto etmek için sokaklara çıktı.

Navalny geçen ay, Almanya’da Novichok sinir ajanı zehirlenme saldırısından kurtulurken şartlı tahliye şartlarını ihlal ettiği için bir ceza kolonisinde iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rusya, Facebook’un Engellediği Hesaplar İçin Açıklama İstedi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir: Airbus ve Boeing dikkat – dünyanın en büyük uçak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör