Araştırmacılar En hızlı Lazer Tabanlı Rasgele Sayı Programını Oluşturuyor

blank
Araştırmacılar En hızlı Lazer Tabanlı Rasgele Sayı Programını Oluşturuyor

İçerik: Araştırmacılar En hızlı Lazer Tabanlı Rasgele Sayı Programını Oluşturuyor

Araştırmacılar En hızlı Lazer Tabanlı Rasgele Sayı Programını Oluşturuyor. Uluslararası bilim adamlarından oluşan bir ekip, bilgisayar tabanlı rastgele sayı oluşturuculardan (RNG) yüz kat daha hızlı, saniyede 254 trilyon rastgele rakam üretebilen bir lazer geliştirdi.

Rastgele sayı üretimi binlerce yıldır var olmasına rağmen, kriptografinin temelini oluşturduğu için hesaplamada giderek daha önemli hale geliyor. Her zamankinden daha fazla çevrimiçi cihazla, kötü aktörleri dışarıda tutabilecek daha hızlı şifreleme ihtiyacı daha önemli hale geldi. Modern teknolojide RNG’lere olan yaygın ihtiyacın bir işareti olarak Google, bir RNG sorunu kullanarak 53 kübitlik kuantum bilgisayarının görünürdeki üstünlüğünü sergiledi.

Bu nedenle yeni sistem oyunun kurallarını değiştirebilir: Saniyede 250 terabayt rastgele bit üretebilir. Aslında o kadar hızlıydı ki arkasındaki ekip, yüksek hızlı bir kamera kullanarak çıktısını kaydetmekte zorlandı. Araştırmacılara göre, sistemleri hem hızda hem de aynı anda birçok bit akışı oluşturma yeteneği sayesinde fiziksel rastgele sayı üreticilerinden daha üstün. Sonuçlar Science dergisinde yayınlandı.

Yeni buluş, yalnızca bir milimetre uzunluğunda, kum saati şeklindeki bir boşluğun her iki ucuna yerleştirilmiş aynalar arasında ışığı yansıtan küçük bir lazer kullanıyor. Önceki lazer tabanlı sistemlerden farklı olarak, yeni süreç birçok optik modu aynı anda yükseltebilir.

Bunlar, ekibin bir kamerayla kaydettiği ve ışın boyunca yaklaşık saniyenin trilyonda birindeki 254 noktada ışık yoğunluğunu ölçen hızlı yoğunluk dalgalanmaları oluşturmak için birbirleriyle etkileşime giriyor. Ancak lazerin verileri dışarı pompalama hızı, kameranın hafızası dolmadan önce onu yalnızca birkaç nanosaniye izleyebileceği ve ardından veriler bir bilgisayara yüklendiği anlamına geliyordu.

Rastgele jeneratör sistemi, Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Singapur (NTU Singapur), Yale Üniversitesi ve Trinity College Dublin’den araştırmacılar tarafından ortaklaşa geliştirildi ve NTU’da yapıldı. Ekip, sistemin geleceğine gelince, lazeri kompakt bir çipte birleştirerek onu pratik kullanıma hazır hale getirmeyi hedefliyor. Bu, ürettiği rastgele sayıların doğrudan bilgisayara beslenmesini sağlayacaktır.

3 4 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Araştırmacılar En hızlı Lazer Tabanlı Rasgele Sayı Programını Oluşturuyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

2021’in En İyi VPN Servis Sağlayıcıları

2021’in En İyi VPN Servis Sağlayıcıları: Birçoğumuz için uzaktan çalışmak rutin hale geldi – bu …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör