Dünyanın En Büyük Teleskopu Tamamlanmaya Yaklaşıyor

blank
Dünyanın En Büyük Teleskopu Tamamlanmaya Yaklaşıyor

İçerik: Dünyanın En Büyük Teleskopu Tamamlanmaya Yaklaşıyor

Dünyanın En Büyük Teleskopu Tamamlanmaya Yaklaşıyor. Bu hafta, Arizona Üniversitesi Görevli Gözlemevi Ayna Laboratuvarı, Dev Magellan Teleskobu (GMT) için yedi ana ayna bölümünün altıncı kısmında çalışmaya başladı. 1 Mart’ta laboratuvar, türünün tek örneği olan cam fırınını 1.165 santigrat dereceye kadar ısıtmaya başladı. Bu, spin döküm olarak bilinen bir üretim sürecinde başlı başına önemli bir dönüm noktasıydı. Kalıbı yapmak yaklaşık dört ay sürdü ve yaklaşık 90 ton nadir borosilikat camla kaplamak dokuz saat daha sürdü.

Cuma günü fırın dakikada yaklaşık beş devirle dönmeye başladı. Isı ve hareketin birleşimi, camı erirken kalıbın kenarlarına doğru zorlayarak kavisli bir yüzey oluşturmasına neden olur. Hafta sonu 8.4 metrelik ayna döküldüğünde, cam soğurken fırının yavaşça durduğunu görecek bir ay sürecek “tavlama” sürecine girecek. Bu, aynanın eşit şekilde soğuması, nihai ürünü sert ve mümkün olduğunca çok kusurdan arındırması için yapılır. Oda sıcaklığına soğuması bir buçuk ay daha sürecektir. Bu noktada, uzun cilalama süreci başlayabilir.

Tek bir cam parçası üretiminin tamamlanması yaklaşık dört yıl sürer. 2019’da üniversite GMT’nin ikinci aynası üzerindeki çalışmasını bitirdi. O şimdi depoda, Şili’ye nakledilmeyi bekliyor. Proje 2015’te temelini atarken, on yılın sonlarına kadar tamamlanmayacak. Ancak bir kez yapıldığında GMT, Hubble Uzay Teleskobu tarafından üretilenlerden 10 kat daha net görüntüler yakalayabilecek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dünyanın En Büyük Teleskopu Tamamlanmaya Yaklaşıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör