Mars Rover Perseverance, Kızıl Gezegen’de İlk Sürüşünü Yaptı

blank
Mars Rover Perseverance, Kızıl Gezegen'de İlk Sürüşünü Yaptı

İçerik: Mars Rover Perseverance, Kızıl Gezegen’de İlk Sürüşünü Yaptı

Mars Rover Perseverance, Kızıl Gezegen’de İlk Sürüşünü Yaptı: Görev yöneticilerinin Cuma günü yaptığı açıklamada, NASA’nın Mars gezgini Perseverance, robot bilim laboratuvarının devasa bir kraterin zeminine mükemmel bir şekilde temas etmesinden iki hafta sonra, kırmızı gezegenin yüzeyindeki ilk kısa yolculuğunu yaptı.

Altı tekerlekli, araba büyüklüğündeki astrobiyoloji sondası, eski, uzun süredir yok olan bir göl yatağı ve nehir deltasının bulunduğu Jezero Krateri içinde yarım saatlik bir test dönüşü sırasında Perşembe günü kilometre sayacına toplam 6,5 metre koydu. Mars.

NASA’nın Los Angeles yakınlarındaki Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki (JPL) görev yöneticilerinden talimat alan gezgin, 4 metre (13,1 fit) ileri yuvarlandı, yaklaşık 150 derece sola döndü ve ardından 2,5 metre daha geriye gitti.

NASA, gezici tarafından çekilen, ilk sürüşünden sonra kırmızımsı, kumlu Mars toprağında bırakılan tekerlek izlerini gösteren bir fotoğrafı sergiledi.

Çevreleyen manzaranın bir başka canlı görüntüsü, ön planda büyük, karanlık kayalarla dolu engebeli, kirli bir araziyi ve uzaktaki kayalık, katmanlı tortuların uzun bir çıkıntısını gösteriyor – nehir deltasının kenarını işaret ediyor.

Cuma günü ek kısa mesafeli test sürüşü planlanıyor. Azim, günde ortalama 200 metre sürüş kapasitesine sahiptir.

Ancak JPL mühendisleri, robotu fosilleşmiş mikrobiyal yaşamın izlerini aramaya yönelik birincil görevinin bir parçası olarak daha iddialı bir yolculuğa göndermeye hazır olmadan önce gezginin birçok aletinde çalıştırmak için ek ekipman kontrollerine sahipler.

Görev müdür yardımcısı Robert Hogg, şimdiye kadar Perseverance ve ana robot kolu da dahil olmak üzere donanımının kusursuz çalıştığını söyledi. Ekip, gelecekteki Mars görevleriyle Dünya’ya geri dönmek için kaya örneklerini delmek ve toplamak için gezginin sofistike sisteminin iniş sonrası testlerini henüz gerçekleştirmedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mars Rover Perseverance, Kızıl Gezegen’de İlk Sürüşünü Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör