Rus ve Çinli Hackerlar Avrupa Aşı Verilerini Çalmış Olabilir

blank
Rus ve Çinli Hackerlar Avrupa Aşı Verilerini Çalmış Olabilir

İçerik: Rus ve Çinli Hackerlar Avrupa Aşı Verilerini Çalmış Olabilir

Rus ve Çinli Hackerlar Avrupa Aşı Verilerini Çalmış Olabilir: Devlet destekli bilgisayar korsanlarının COVID-19 aşı verilerini çalma girişimleri, düşündüğünüzden daha kapsamlı olabilir. Reuters’e göre, Hollanda gazetesi De Volkskrant’ın kaynakları, Rusya ve Çin’in Aralık ayında Avrupa İlaç Ajansına karşı siber saldırılar başlattığını ve bu süreçte aşılar ve tedaviler için belgeler aldığını iddia ediyor (abonelik gerekiyor). Haberciler, Rus davetsiz misafirlerin bir aydan fazla bir süredir erişime sahip olduklarını ve Pfizer / BioNTech aşısının varış yerleri ve satın alma boyutlarıyla ilgilendiklerini söyledi.

Çinlilerin 2020’nin ilk yarısında pandeminin erken evrelerinde saldırdığı, Rusya’nın ise o yıl izlediği bildirildi.

EMA Aralık ayında bir ihlal açıkladı, ancak suçluların ismini vermemiş veya belirli gerekçeler sunmamıştı. Teşkilat, bir adli soruşturmanın “devam ettiğini” yinelemekle birlikte, saldırılara kimin karıştığı konusunda yorum yapmayı reddetti. Rusya ve Çin geçmişte kanıta bakılmaksızın herhangi bir bilgisayar korsanlığı kampanyasını reddetti.

Rusya ve Çin’in dahil olması şaşırtıcı olmaz. Uzun süredir devlet destekli bilgisayar korsanlığı geçmişlerine ek olarak, her iki ülkenin de SARS-CoV-2 aşılarını (sırasıyla Sputnik-V ve SinoVac) ekonomik ve politik etki biçimleri olarak kullandıkları bilinmektedir. Kesin motivasyonları net olmasa da, ek aşı tedariki için çaresiz olan ülkeleri hedeflemek için EMA verilerini kullanabilirler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rus ve Çinli Hackerlar Avrupa Aşı Verilerini Çalmış Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör