Altay Tankı için Güney Kore ile Anlaşma Yapıldı

blank
Altay Tankı için Güney Kore ile Anlaşma Yapıldı

İçerik: Altay Tankı için Güney Kore ile Anlaşma Yapıldı

Altay Tankı İçin Güney Kore ile Anlaşma Yapıldı.

BMC’den üst düzey bir yetkili, Altay tank seri üretim projesinin ana yüklenicisi Defence NewsBMC, Altay tankının güç paketi üzerinde çalışmak üzere iki Güney Koreli firma ile anlaşmaya vardığını söyledi.

Anonim olmak kaydıyla konuşan kaynak, şirketin Altay’ın motor ve şanzıman mekanizmasını tedarik etmek için Doosan ve S&T Dynamics ile anlaşma imzaladığını söyledi. Yetkili, “Bu anlaşmalar, şirketlerimiz ve ülkelerimiz arasındaki stratejik bir anlayışın sonucudur.”

BMC ile Güney Koreli savunma şirketleri arasında Ankara’da bulunan üst düzey bir savunma tedarik subayı “Çığır açan bir anlaşma olduğunu” doğruladı. Koşullar hakkında detaylı bilgi vermedi.

Güney Kore, yerel güç paketi ile K2 Kara Panter tankını geliştirene kadar, ilk olarak Alman MTU firmasının motoru ve RENK firmasının şanzımanı ile üretime başlamıştır. Ancak, yerel motor ve şanzımanın geliştirme çalışmalarından yeterli performans (ömür ve dayanıklılık) sağlayamaması nedeniyle güç paketi ile ilgili düzenlemeler gevşetildi. Daha sonra K2 Black Panther tankında yerli motorun kullanılmasının önü açıldı. Ancak Alman RENK şirketi, iletim için tedarikçi olarak kullanılmaya devam ediyor.

Türkiye’nin gevşeme isteği nedeniyle Altay tanklarının üretim zaman çizelgesinin sıkıştırılması (çok büyük oranda gecikme) da olası bir senaryo olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde alternatif bir ülkenin Savunma Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir, güç paketi tankı ile ilgili geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye getirilen testlere başlayacağını söyledi.

Altay tank geliştirme projesinde mobilite testlerinde 10 bin km test yapıldı. Toplamda 26 bin km test yapıldı. Bu nedenle yeni güç paketi ile yapılacak testler uzun zaman alabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Altay Tankı için Güney Kore ile Anlaşma Yapıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti: Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör