Mars’taki Hayatın Sırrı Türkiye’de Olabilir

blank
Mars'taki Hayatın Sırrı Türkiye'de Olabilir

İçerik: Mars’taki Hayatın Sırrı Türkiye’de Olabilir

Mars’taki Hayatın Sırrı Türkiye’de Olabilir:

NASA’nın gezici Perseverance Mars’ın yüzeyini araştırırken, uzak gezegende eski yaşamın izlerini arayan bilim adamları, Türkiye’nin güneybatısındaki bir gölde evlerine çok daha yakın bir görevde toplanan verileri kullanıyor.

NASA, Salda’daki minerallerin ve kaya birikintilerinin, uzay aracının indiği ve bir zamanlar suyla dolu olduğuna inanılan Jezero Krateri etrafındakilere en yakın eşleşme olduğunu söylüyor.

Salda Gölü’nden toplanan bilgiler, bilim adamlarına delta çevresinde biriktiği düşünülen tortularda korunmuş fosilleşmiş mikrobiyal yaşam izlerini ve bir kez beslendikten sonra uzun süredir yok olan gölü ararken yardımcı olabilir.

NASA’nın bilim yöneticisi Thomas Zurbuchen Reuters’e “Salda … öğrenebileceğimiz ve sorgulayabileceğimiz güçlü bir analog olarak hizmet edecek” dedi.

Amerikalı ve Türk gezegen bilimcilerden oluşan bir ekip, 2019 yılında masmavi suları ve beyaz kıyıları nedeniyle Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen gölün kıyılarında araştırma yaptı.

Bilim adamları, göl çevresindeki tortuların mikropların yardımıyla oluşan ve mikrobiyalit olarak bilinen büyük höyüklerden aşındığına inanıyor.

Şimdiye kadar başka bir dünyaya uçan en gelişmiş astrobiyoloji laboratuvarı olan Perseverance gezgininin arkasındaki ekip, Jezero Krateri’nde mikrobiyalit olup olmadığını öğrenmek istiyor.

Ayrıca, Salda sahilindeki çökeltileri, Jezero Krateri’nin kenarlarında tespit edilen, yaşam için önemli bir bileşen olan karbondioksit ve sudan oluşan karbonat mineralleriyle karşılaştıracaklar.

Zurbuchen, “Perseverance’ta bir şey bulduğumuzda, her iki sürece, benzerliklere ama aynı derecede önemli olan farklara gerçekten de Perseverance ile Salda Gölü arasında gerçekten bakmak için Salda Gölü’ne geri dönebiliriz,” dedi.

“Bu yüzden o göle sahip olduğumuz için gerçekten mutluyuz, çünkü uzun süre bizimle birlikte olacağını düşünüyorum”.

Mars topraklarından çıkarılan kaya örnekleri, 2031 gibi erken bir tarihte, gelecekteki iki robotik görev tarafından nihai olarak geri getirilmek ve Dünya’ya teslim edilmek üzere yüzeyde depolanacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mars’taki Hayatın Sırrı Türkiye’de Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör