Taycan Cross Turismo, Porsche’nin Testlerinden Geçti

blank
Taycan Cross Turismo, Porsche'nin Testlerinden Geçti

İçerik: Taycan Cross Turismo, Porsche’nin Testlerinden Geçti

Taycan Cross Turismo, Porsche’nin Testlerinden Geçti: Porsche’nin tamamen elektrikli ilk spor otomobili Taycan’ın yeni versiyonu Taycan Cross Turismo, satışa çıkmadan önce dünya çapında zorlu koşullarda test ediliyor. Arabanın prototipleri bu testler sırasında dünyayı yaklaşık 25 kez gezdi.

Porsche Taycan Cross Turismo modelinin son test sürüşleri, Nürburgring Nordschleife’den Hockenheim’daki Grand Prix pistine, İtalyan kasabası Nardò’dan Pyrenees – Fransa’ya kadar farklı bölgelerdeki pistlerde gerçekleştirildi. Weissach Geliştirme Merkezi’ndeki safari parkuru adı verilen yol sayesinde, arazi koşulları Afrika dışına bir adım öteye taşınarak testler tamamlandı. Testler sırasında toplam 998 kilometre yol kat eden Cross Turismo prototipleri, ekvatora göre neredeyse 361 kez dünyayı dolaştı.

Yeni versiyon, Taycan spor sedanın üstün performans ve uzun menzil gibi tüm güçlü yönlerini bünyesinde barındırıyor. Dört tekerlekten çekişli ve havalı süspansiyonlu şasinin yüksekliği ayarlanabilir. Otomobil ayrıca daha geniş bir iç alan ve arkadaki yolcular için daha fazla bagaj alanı sunuyor. En ince ayrıntısına kadar optimize edilen otomobil, toplam 650 tasarım ve 1.500 saatlik atölye çalışması sonucunda hazır hale getirildi.

İsviçre çakısına benziyor
Model serisinin Başkan Yardımcısı Stefan Weckbach, “Cross Turismo’yu geliştirirken, Taycan spor sedan deneyimlerimizden doğal olarak faydalandık,” dedi. En büyük zorluk, sportifliğin gerekliliklerini arazi yetenekleri ile birleştirmekti. Cross Turismo, yarış pistinde iyi performans gösterebilmeli ve aynı zamanda büyük çukurlar, çamur ve çakıllarla uğraşabilmelidir. ” dedim. Bu koşullar Weissach Geliştirme Merkezindeki “dayanıklılık testi alanında” simüle edildi. Weckbach şöyle devam etti: “Sonuç etkileyici. Cross Turismo, özünde bir arazi aracı olmasa da, asfaltsız ve toprak yollarda uzmanlaşmıştır. 21 inç’e kadar ulaşabilen jantlarda açık bir İsviçre çakısını andırıyor. “

İçten yanmalı motorlarla aynı test programı
Porsche’nin elektrikli arabaları, içten yanmalı motorlu spor arabaların geçtiği zorlu test programlarından geçmelidir. Test programları sadece yüksek performans odaklı koşulları değil, aynı zamanda tüm iklim koşullarında günlük kullanım için tam uygunluk koşulunu da içerir. Pili şarj etme veya ekstrem koşullarda güç aktarım mekanizmasını ve iç ortam sıcaklıklarını kontrol etme gibi zorlu görevler, pille çalışan elektrikli modellerde test edilen diğer özellikler arasındadır. Porsche için tipik olan diğer geliştirme hedefleri arasında yarış pisti performansı, tam hızda tekrar tekrar hızlanma yeteneği ve günlük kullanım için uygun bir aralık yer alıyor.

Fırtınaya karşı 325 saat
Laboratuvarda ve test ekipmanıyla yapılan kapsamlı testler, aerodinamik tasarımın geliştirilmesini ve doğrulanmasını içeriyordu. Böylece Cross Turismo, rüzgar tünelindeki fırtınaya yaklaşık 325 saat dayandı. Taycan spor sedan, geliştirme sırasında rüzgar tünelinde 1.500 saat geçirmişti.

Porsche tarafından bu model için tasarlanan yeni arka bisiklet taşıyıcı da zorlu yollarda zorlu bir test programına ve sürüş dinamikleri testlerine tabi tutuldu. Bisiklet taşıyıcı; Yol tutuşu, ergonomi, sürüş güvenliği ve dayanıklılık söz konusu olduğunda yeni ölçütler belirliyor. Aralıklı geniş rayları üzerinde birden fazla e-bisiklet taşıyabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Taycan Cross Turismo, Porsche’nin Testlerinden Geçti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Kia 2021 Niro EV, Uygun Fiyatlara Teknik Avantajlar Sunuyor

Kia 2021 Niro EV, Uygun Fiyatlara Teknik Avantajlar Sunuyor: Otomobil üreticileri, özellikle teknoloji yüklü elektrikli …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör