Beeple, 69 milyon dolara bir NFT sattı

blank
Beeple, 69 milyon dolara bir NFT sattı

İçerik: Beeple, 69 milyon dolara bir NFT sattı

Beeple, 69 milyon dolara bir NFT sattı. Ekim ayına kadar, Mike Winkelmann – Beeple olarak bilinen dijital sanatçı – şimdiye kadar 100 dolara bir baskı satmıştı.Bugün, çalışmalarının bir NFT’si Christie’de 69 milyon dolara satıldı. Müzayede evine göre, satış onu “yaşayan en değerli üç sanatçı” arasında konumlandırıyor.

Rekor kıran NFT satışı, aylar süren ve değeri giderek artan açık artırmalardan sonra geldi. Winkelmann, Ekim ayında ilk NFT serisini sattı ve her biri 66,666,66 dolara satıldı. Aralık ayında, toplam 3,5 milyon dolara bir dizi eser sattı. Ve geçen ay, 66,666,66 dolara satılan NFT’lerden biri 6,6 milyon dolara yeniden satıldı.

“BUNU SANAT TARİHİNİN BİR SONRAKİ BÖLÜMÜ OLARAK GÖRÜYORUM.”
NFT’ler veya değiştirilebilir olmayan belirteçler, bir blok zincirinde yaşayan ve bir dijital sanat eserinin sahipliğini doğrulayabilen benzersiz dosyalardır. Alıcılar tipik olarak temsil ettikleri dijital sanat eserlerini sergilemek için sınırlı haklara sahip olurlar, ancak birçok yönden sadece övünme hakları ve daha sonra yeniden satabilecekleri bir varlık satın alıyorlar. Teknoloji son birkaç haftada kesinlikle patladı – ve Winkelmann, herkesten daha fazla, hızlı yükselişinin ön saflarında yer aldı.

Christie’s’de savaş sonrası ve çağdaş sanat uzmanı olan Noah Davis, “Bize bu kolajı gösterdi ve benim bu kolajın son derece önemli olacağını bildiğim evreka anımdı” dedi. “Bu çok muazzamdı ve NFT’lerin neler yapabileceğinin göstergesiydi.”

Beeple’ın çalışmasının neden bu kadar değerli hale geldiğini birkaç faktör açıklıyor. Birincisi, sosyal kanallarda yaklaşık 2,5 milyon takipçiye sahip geniş bir hayran kitlesi geliştirdi. Ve son derece üretkendir: Winkelmann, “Everydays” adlı bir projenin parçası olarak her gün yeni bir dijital sanat eseri yaratır ve yayınlar. Proje şu anda 14. yılında.

Aynı zamanda, NFT’ler son bir ay içinde patladı ve – en azından şu an için – birçok kişi tarafından dijital sanatın kazanılacağı ve ileriye dönük olarak ticaretinin yapılacağı bir yol olarak görülüyor. Bunun doğru olduğuna inanan koleksiyoncular için, artan fiyatlar, dünyanın geri kalanı değerlerine kavuştuğunda NFT’lerin yolda değeceğine kıyasla hiçbir şey değildir.

Christie’s aynı zamanda hem Winkelmann’ın sanatı hem de bir teknoloji olarak NFT’ler için meşru bir güçtür. 255 yıllık müzayede evi, Shakespeare’in hayatı boyunca yarattığı bilinen tek portresinden Leonardo da Vinci’nin son keşfedilen resmine kadar tarihin en ünlü tablolarından bazılarını sattı.

NFT NEDİR?
NFT’ler, benzersiz dijital öğelerin sahipliğini satın almanıza ve satmanıza ve blok zincirini kullanarak bunlara kimin sahip olduğunu takip etmenize olanak tanır. NFT, “değiştirilemez jeton” anlamına gelir ve teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF’ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi içerebilir. Bir NFT, gerçek hayattaki bir tablo gibi türünün tek örneği veya ticaret kartları gibi birçok kopyasının bir kopyası olabilir, ancak blok zinciri, dosyanın kimin elinde olduğunu izler.

Winkelmann, “Bunu sanat tarihinin bir sonraki bölümü olarak görüyorum” dedi. “Artık dijital sanatı toplamanın bir yolu var.”

Satılan parça, Everydays: The First 5000 Days, Winkelmann’ın projenin başlangıcında, biraz kaba taslaklar yayınlarken başlayan çalışmalarının bir kolajı. Son derece kaba politik illüstrasyonlar yayınladığı bu yılın başlangıcına kadar, yıllarca gelişen dijital şekiller ve manzaralardan geçiyor.

Açık artırmanın galibi pek bir şey elde edemez: çoğunlukla dijital bir dosya, artı resmi sunmak için bazı belirsiz haklar. Ancak Winkelmann, ister evlerinde bir televizyonda ister Art Basel’de “lanet bir binanın yan tarafına” yansıtılarak parçayı fiziksel olarak sergilemenin çeşitli yollarını bulmak için alıcıyla birlikte çalışmayı bekliyor.

NFT’lerin yükselişine karşı şimdiden geri itme var. Hype odaklı müzayedelerde sanatsal değeri şüpheli pek çok eser satılıyor. Sanatçıların eserlerinin çalındığı ve orijinal olduğu için müzayedeye satıldığı iddia ediliyor. Ve birçok sanatçı, tasarım gereği oldukça verimsiz olan blockchain teknolojisine dayanan sanat satışlarının iklim üzerindeki etkisinden endişe duyuyor. (Winkelmann, etkilerinin net bir pozitif olması için ileriye dönük tüm NFT’leri için karbon dengeleme satın almayı planladığını söyledi.)
Bir Beeple’ı 66.666 dolara satın alan ve sadece dört ay sonra 100 kez yeniden satan koleksiyoncu Pablo Rodriguez-Fraile, bir yıl önce dijital sanat toplamaya başladı ve büyüyen koleksiyonunu sergilemek için kısmen Kripto Sanatı Müzesi’ni kurdu. Winkelmann’ın yükselen satış fiyatlarını, teknolojinin önemli olduğunu halka kanıtlamanın bir yolu olarak görüyor.

“GERÇEKTEN DOĞRU KATALİZÖR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.”
Rodriguez-Fraile, “Bu satışı yapmamın sebebi hiçbir şekilde para için şekil veya form değildi” dedi. “Sektörde olup bitenlerin doğrulanmasına işaret etmenin gerçekten doğru katalizör olduğunu düşündüm.”

Christie’s’de Davis, NFT’leri açık artırmada daha fazla dijital sanatçıyla çalışmayı planlıyor. Büyüyen daha küçük pazar yerlerinden oluşan bir ürün ve her gün sayısız NFT oluşturulduğu için, Christie’nin rolünü alanı “son derece düşünceli” bir şekilde tanıtmaya yardımcı olmak olarak görüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Beeple, 69 milyon dolara bir NFT sattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı

Audi Yılda 40 Ton Petrol Tasarrufu Sağlayacak Uygulamayı Başlattı: Mission: Zero adlı çevre programı ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör