İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Teslimatı Yapıldı

blank
İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Teslimatı Yapıldı

İçerik: İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Teslimatı Yapıldı

İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Teslimatı Yapıldı: Mavi Vatan Savunma Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na önemli katma değer sağlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen MELTEM-3 projesinde teslimatlar devam ediyor. Proje kapsamında ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağı teslim edildi.

“P-72 Deniz Karakol Uçaklarımız, Mavi Vatan savunmasında Donanmamızın stratejik unsurlarından biri olacak” Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmial Demir

Aralık 2020’de ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı envantere girdi. İkinci P-3 Deniz Karakol Uçağı, SSB tarafından yürütülen MELTEM-72 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Leonardo firmasının ana yükleniciliğinde yürütülen proje, Türk sanayisinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilmektedir. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme temini, yer ve uçuş test desteği ve Entegre Lojistik Destek faaliyetleri yürütülmektedir. Sistem / cihaz temini ASELSAN tarafından sağlanmaktadır. Uçakta Milsoft tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunurken, Deniz Devriye Yer İstasyonu Havelsan tarafından P-72 uçaklarını destekleyecek şekilde güncellendi. Uçaklarda radar, EDT ve akustik gibi görev sistemleri Thales Company tarafından sağlandı.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, Denizaltı Savunma Savaşı, Su Üstü Savunma Harbi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Ufuk Üzerinden Hedefleme, Arama ve Kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.

2021 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına 1 adet ilave Deniz Karakol Uçağı ve 1 adet Deniz Genel Maksat Uçağının teslim edilmesi planlanmaktadır.

İkinci Deniz Karakol Uçağının teslimatını takiben, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bu yıl ilave bir Deniz Karakol Uçağı ve bir Deniz Genel Amaçlı Uçağın teslim edilmesi planlanmaktadır.

SSB Prof.Dr.İsmail Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Savunma Sanayii olarak Mavi Vatan’da milli çıkarlarımızı korumakla her zaman görev başındayız. Savunma sanayimiz, Deniz Kuvvetlerimizin imkan ve kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla birçok sistem hazırlamıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın muharebe ve lojistik sahasına güç katacak birçok hava, deniz, denizaltı ve lojistik projeleri devam etmektedir. Meltem-72 Projesi kapsamında ikinci P-3 Deniz Karakol Uçağımızı teslim ettik. P-72 Deniz Karakol Uçaklarımız, özellikle Doğu Akdeniz ve Ege’de Mavi Vatan savunmasında Deniz Kuvvetlerimizin stratejik unsuru olarak görev yapacak. Yeni platformlarımızla Türk Silahlı Kuvvetlerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. “

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Teslimatı Yapıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti

TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, F-6 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör