Mac’inizi Nasıl Temizleyip Organize Edebilirsiniz

blank
Mac'inizi Nasıl Temizleyip Organize Edebilirsiniz

İçerik: Mac’inizi Nasıl Temizleyip Organize Edebilirsiniz

Mac’inizi Nasıl Temizleyip Organize Edebilirsiniz:

Bir Mac’iniz varsa, onu satın almak için epeyce para harcama şansınız yüksektir. Bunun dışında bir sebep yoksa, bilgisayarınıza iyi bakmalısınız. Yalnızca ömrü boyunca daha iyi çalışmayacak, aynı zamanda ayrılmaya karar verirseniz potansiyel olarak daha fazla paraya satabileceksiniz. Bu nasıl yapılır bölümünde, Mac’inize nasıl bakacağınıza dair bazı ipuçları paylaşacağız. Bilgisayar bakımı konusunu her açıdan ele almak imkansızdır, bu nedenle bu kılavuzu, daha önce bilmediğiniz bazı kurumsal özelliklere ve uygulamalara giriş olarak düşünün.

Mac’inizin ekranını ve gövdesini temizleme
Bilgisayarınızı temizlemenize yardımcı olmak için özel olarak yapılmış satın alabileceğiniz pek çok ürün varken, en basit yaklaşımın en çok işe yaradığını ve Apple’ın önerdiği yaklaşımın olduğunu buldum. Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir sprey şişesinde biraz su ve temiz bir mikrofiber bezdir. Normal veya damıtılmış su kullanabilirsiniz. İkincisinin avantajı, Mac’inizde, özellikle ekranda herhangi bir kalıntı bırakma olasılığının çok daha düşük olmasıdır. Bir bakkaldan damıtılmış su satın alabilir veya basit bir tencere ile kendiniz yapabilirsiniz. Her iki durumda da, özel temizlik çözümlerinden daha ekonomiktir ve daha çok yönlüdür. Henüz mikrofiber beziniz yoksa Amazon, yaklaşık 15 dolara alabileceğiniz uygun fiyatlı 24’lü paketler satıyor.

İşi kolaylaştırabilecek bulduğum diğer iki ürün Whoosh ekran temizleyici ve Giottos Rocket Blower. İkincisi hakkında yeterince iyi şeyler söyleyemem. Sizi pahalı ve israfa neden olan basınçlı hava kutuları satın almaktan kurtaracaktır. Son olarak, bilgisayarınızı dezenfekte etmek istiyorsanız, Apple kısa süre önce izopropil alkol ve Clorox mendil kullanmanın güvenli olduğunu söyledi.

Mac’inizi temizleme sürecine gelince, hatırlanması gereken en önemli ipucu, temiz bir bezle başlamaktır (bu, onları toplu olarak satın almanızı önermemizin nedenlerinden biridir). Bu şekilde zaman ve hayal kırıklığından tasarruf edeceksiniz. Bilgisayarınızı kapatıp fişini çekerek başlayın. Dışarı çıkıp bir Roket Üfleyici satın aldıysanız, tozu temizlemek için şimdi kullanın. Değilse, kuru bir mikrofiber bez alın ve bilgisayarınızın üzerinden geçin. Tuşlara özellikle dikkat edin, özellikle kelebek klavyeli bir Mac’iniz varsa.

Bu noktada bilgisayarınızı dezenfekte edici bir bezle silebilirsiniz. Aksi takdirde, temizlik bezinizin bir tarafını suyla veya Whoosh ile nemlendirin. Bilgisayarınıza asla doğrudan herhangi bir sıvı püskürtmeyin. Bu şekilde daha fazla kontrole sahip olacaksınız ve Mac’inizin iç kısımlarına nem girmesini önleyeceksiniz. Ekranı her zaman önce temizlerim, çünkü yapmak istediğim son şey bilgisayarımın başka bir yerinden ekrana kir aktararak kendime daha çok iş çıkarmaktır. Son adım, bilgisayarınızı bezin kuru tarafı ile parlatmak ve cilalamaktır. Bu kadar. Mac’iniz yeniden temiz görünüyor olmalı.

blank

Mac’inizin sabit diskini temizlemenin en zor kısımlarından biri, nereden başlayacağınızı bilmektir. Sonuçta, çoğumuz bilgisayarlarımızda ilk başta yüklediğimizi bile hatırlamadığımız uygulamalarımız var. Neyse ki, macOS tam olarak bu sorunu çözmenize yardımcı olacak bir araçla birlikte gelir.

“Bu Mac Hakkında” menüsünün “Depolama” bölümüne gidin ve “Yönet …” seçeneğini tıklayın. Burada dosyalarınızı geniş kategorilere ayıran ve sabit sürücünüzde nasıl yer açacağınıza dair öneriler sunan bir araç bulacaksınız. Sabit sürücünüzde hızlı bir şekilde gezinmek için bunları arayüzün altındaki kullanışlı “Bulucuda göster” düğmesiyle birlikte kullanabilirsiniz. Dosyaları manuel olarak aramanıza gerek yok.

blank

Uygulamalara ayrılan bölüm, bir programı en son ne zaman kullandığınızı ve ayrıca işletim sistemi tarafından artık desteklenmiyorsa veya daha yeni bir sürüm sayesinde güncelliğini yitirmişse görebildiğiniz için özellikle yararlıdır.

Size kullanmadığınız programları kaldırmanızı söylememe gerek yok, ancak bilmeyebileceğiniz şey, onları silmenin basitçe çöp kutusuna sürüklemekten daha iyi bir yolu olduğudur. AppCleaner adlı ücretsiz bir program, yalnızca bir uygulamayı silseniz geride kalan tüm dosya ve klasörleri izlemenize yardımcı olur.

İhtiyacınız olmayan uygulamaları sildikten sonra belgeler bölümüne gidin. Metin dosyaları ve Excel e-tablolarından daha fazlasını bulacağınız için ad burada biraz yanıltıcıdır. Bu durumda, belgeler, büyük miktarda yer kaplayanlar ve kaldırmayı unutmuş olabileceğiniz DMG’ler de dahil olmak üzere çeşitli dosyalar için aracın tümünü kapsayan bir terim haline gelir. Kenar çubuğundaki diğer bölümler kendinden açıklamalıdır. Bahseteceğim diğer tek şey, bir süredir iPhone kullanıyorsanız, bilgisayarınızda eski iOS yedeklerinizin depolanmış olma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bunları da güvenle silebilirsiniz.

blank

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mac’inizi Nasıl Temizleyip Organize Edebilirsiniz

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Starlink Uydu İnterneti Eylül Ayında Küresel Kapsama Ulaşabilir

Starlink Uydu İnterneti Eylül Ayında Küresel Kapsama Ulaşabilir: Starlink uydu internet hizmeti, dünya çapındaki uzak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör