Ay’da istasyon kurmak isteyen çok

blank
Rusya ve Çin, Ay'da Ortak Bir İstasyon Kurmak İstiyor

İçerik: Ay’da istasyon kurmak isteyen çok

Ay’da istasyon kurmak isteyen çok. Rusya ve Çin, Ay’da Ortak Bir İstasyon Kurmak İstiyor:

Rusya ve Çin, Ay’da bir araştırma istasyonu kurmak için birlikte çalışmayı planlıyor. Ars Technica tarafından tespit edilen bir duyuruda, iki ülke bir “Uluslararası Ay Bilim İstasyonu” üzerinde işbirliği yapacaklarını söyledi. Proje hakkında henüz çok fazla ayrıntı yok, ancak Rusya’nın ulusal uzay ajansı Roscosmos, tesislerin hem Ay çevresinde hem de yüzeyinde yörüngede yer alabileceğini öne sürüyor. Ayrıca diğer ulusların da katılmasına açık olacak.

NASA’nın Artemis Anlaşmalarında özellikle eksik olan iki ülke Çin ve Rusya idi. Ekim ayında duyurulan anlaşma, Ay’ın barışçıl, işbirliğine dayalı ve şeffaf bir şekilde keşfedilmesi için bir şablon oluşturmayı amaçlıyor. Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin, NASA’nın Artemis Projesi’nin bir parçası olarak Ay çevresinde yörüngede inşa etmeyi planladığı bir uzay istasyonu olan Lunar Gateway’in çok “ABD merkezli” olduğunu söyledi. Bu, NASA ve Roscosmos’un onlarca yıldır Uluslararası Uzay İstasyonunda verimli bir şekilde işbirliği yapmış olmasına ve ISS’yi mümkün kılan aynı anlaşma Ay Geçidi’ni yönetecek olmasına rağmen. Rogozin daha sonra iki uzay ajansının tekrar birlikte çalışma olasılığını açık bıraktı, ancak Roscosmos’un şimdi Çin ile ortaklık yapması ile bunun olma ihtimali çok daha az görünüyor.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ay’da istasyon kurmak isteyen çok

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin’in Mars Gezgini Kendi Fotoğrafını Çekti

Çin’in Mars Gezgini Kendi Fotoğrafını Çekti. Mars özçekimleri, Amerikan gezicileriyle sınırlı değil.Bir haber ajansının belirttiği …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör