Samsung Galaxy A51 Özellikleri ve İncelemesi

blank
Samsung Galaxy A51 Özellikleri ve İncelemesi

İçerik: Samsung Galaxy A51 Özellikleri ve İncelemesi

Samsung Galaxy A51 Özellikleri ve İncelemesi: A51, S21 için bütçenizi zorlamak istemiyorsanız veya bölgenizde S20 Fan Edition alamıyorsanız (Türkiye’de olduğu gibi) satın alabileceğiniz nispeten uygun fiyatlı bir Android telefon.

Daha düşük bir fiyat, Samsung’un daha pahalı telefonlarının belirgin indirimleriyle birlikte geliyor. Arka taraf camdan ziyade plastik, kameralar o kadar iyi değil (beş tane olsa bile), yonga seti daha az güçlü ve su geçirmezlik gibi güzel ekstralar yok.

Galaxy A51’de elde ettiğiniz klasik Samsung özellikleri arasında cesur bir AMOLED ekran ve Galaxy S21 serisine benzeyen bir yazılım yer alıyor.

3.139 TL fiyatıyla Samsung A51 düşük bütçeyle alınacak iyi bir telefon gibi görünüyor. Bununla birlikte, burada Moto G8 Plus ve Oppo Reno 2Z gibi alternatiflerden daha belirgin performans sorunları var. Android biraz fazla yavaş hareket ediyor. Kamera uygulamasının bazı bölümleri de bazen yapar. Neyse ki oyunlar kötü etkilenmiyor – PUBG hayranları, endişelenmeyin.

Kameralardan da mucize beklemeyin. Birçok uygun fiyatlı dört kameralı telefonda olduğu gibi, bu, bazı yarı pişmiş ekstralara sahip çift lensli bir telefona benziyor, ancak üçüncül makro kamerası bu sınıftaki çoğundan daha iyi ve fotoğraf çekmenin farklı bir yolunu sunuyor.

Tasarım

blank
 • 158,5 x 73,6 x 7,9 mm, 172 g
 • Farklı bir görünüme sahip plastik kaplamalı
 • Siyah, beyaz, mavi ve pembe renkler

Samsung Galaxy A51, Samsung’un üst düzey telefonlarının bazı tasarım özelliklerini sunuyor. Ancak pahalı Galaxy S serisinin bir parçası olmadığına dair birkaç detay var.

Ekran kenarları ince ve ön kamera Samsung’un “Infinity O” deliklerinden birine oturuyor. Bununla birlikte, arka taraf camdan ziyade plastik ve ön kamera, çoğu zaman olduğu kadar yakın herhangi bir yerde ön camla birleşmiyor.

Elbette, ön cam selfie kamerasını kapatıyor. Ancak aşağıdaki katmanlar çok daha yansıtıcı ve Samsung A51’in selfie kamerasının küçük bir monokl gibi öne çıkmasını sağlıyor.

Yan düğmeler de plastiktir. Sonuç? Samsung Galaxy A51’in yapısı, bir Motorola Moto G8 veya Oppo A5 2020’ye yüksek kaliteli bir Samsung’dan daha yakın.

Yine de biraz farklı bir arka kapağı var. Diğer yeni A serisi telefonlar gibi, Samsung Galaxy A51, her biri biraz farklı bir görünüme sahip, arka taraftaki şekilleri kesen, kesişen çizgilerden oluşan bir yüzeye sahip. Alt kısım, örneğin üst plastik katmanın altında oturan ince çizgilerden oluşan ince çizgili bir dokuya sahip.

Bu nispeten ince bir görünüm, ancak Samsung Galaxy A51 ışığı yakaladığında, kavisli kenarlar boyunca lazer çizgilerine dönüşme eğiliminde olan parıldayan gökkuşağı tonları göreceksiniz.

Uzaktan pahalı bir Samsung’u geçebilir, özellikle arkadaki büyük dört lensli kamera muhafazası gelişmiş göründüğü için. Bu telefon aynı zamanda medya için yapılmış ve Galaxy S20’den daha geniş bir boyutta.

Fiyattaki çoğu telefon gibi, Samsung Galaxy A51 resmi su geçirmezlik sunmuyor. Ancak 3,5 mm kulaklık bağlantı noktasına sahip, bu da henüz Bluetooth kulaklıklara geçmediyseniz kullanışlıdır.

Ayrıca bir ekran içi parmak izi tarayıcısı da var, Samsung Galaxy A51’i üst düzey bir telefon gibi göstermeye yönelik başka bir girişim. Ancak bu harika bir tarayıcı değil. Çoğundan daha yavaştır ve biraz ıslak olsa veya baş parmağınızın pozisyonu konusunda çok dikkatli değilseniz parmaklarınızı tanımada başarısız olur.

Daha az moda olan arka tarayıcı pedlerine sahip daha ucuz telefonlar, kilidi daha hızlı ve güvenilir bir şekilde açıyor.

Ekran Özellikleri

blank
 • 6,5 inç 1080 x 2400 Süper AMOLED ekran
 • Infinity-O kamera deliği
 • İyi ekran ancak mavi bir renk tonu var

Samsung Galaxy A51, 1080 x 2400 çözünürlüklü 6,5 inç Süper AMOLED ekrana sahip. Fiyata sahip birçok telefonun LCD ekranları olduğu için bu kağıt üzerinde anında bir kazançtır.

OLED’ler çok daha derin renkler sunma eğilimindedir ve her zaman LCD’lerden daha iyi kontrasta sahiptirler çünkü evrensel bir arka ışık yerine ışıklı pikseller kullanırlar. Ancak bu, Samsung’un en büyük OLED panellerinden biri değil ve birkaç bariz sorun var.

Daha az gelişmiş OLED paneller, genellikle bir telefon ekranını sola veya sağa çevirdiğinizde, bir açıdan hafif mavi bir ton alır. Bu çok önemli bir sorun gibi gözükmüyor çünkü hepimiz telefonlarımıza önden bakıyoruz, değil mi?

Ancak bu etki Samsung A51’de diğer yönden geliyor. Rahat ve eğimli bir şekilde tutun ve ekranın üst kısmında bu mavi renk tonu vardır. Örneğin web sayfalarında olduğu gibi ekranın önemli kısımları beyaz olduğunda bu açıktır, ancak anında bunun Samsung’un en iyi OLED’lerinden biri olmadığını gösterir.

Samsung Galaxy A51, OLED ekranın diğer olağan avantajlarını elde ediyor. İsteğe bağlı Canlı ekran modu çok doygun görünüyor ve karanlık bir odadaki kontrast, fiyata göre LCD telefonlardan çok daha iyi.

Galaxy S20 ile aynı ligde olmasa da ekran parlaklığı da oldukça iyi. Maksimum parlaklık, iç mekanlarda kullanıldığında muhafazakar görünüyor, ancak Samsung Galaxy A51, parlak bir günde dışarıda çekildiğinde vites yükseltiyor. Ayrıca zorlu koşullarda görünürlüğü artırmak için renk ve kontrastla oynar.

Filmleri doğrudan güneş ışığı altında rahatça izlemenize izin verecek kadar parlak değil, ancak arayüz ve web sayfaları oldukça net görünüyor.

Samsung Galaxy A51, lansmanından itibaren HD Netflix için de onaylanmıştır, ancak HDR videoyu desteklemez.

Sorunlar bir yana, video akışı için iyi bir telefon, ancak her yerde ancak iç mekanda yansıtıcı (küçükse) delikli kamera iki kat dikkat dağıtıcı.

Kamera

blank
 • Dört lensli arka kamera
 • 48MP, 12MP, 5MP ve 5MP sensörler
 • Ultra geniş, derinlik ve makro ikincil kameralar

Samsung Galaxy A51’in dört arka kamerası var. Ancak kamerayı ilk kez çalıştırdığınızda, yarısının ne yaptığını merak edebilirsiniz.

Sayıları artırmak için ekstra lenslerin kullanıldığı çoklu kamera kurulumunun klasik işareti olan yakınlaştırma yoktur. İyi bir zoom kamerasını makul fiyatlı bir telefona sığdırmak kolay olmadığı için Samsung’u bunun için tamamen suçlayamayız.

Yakın makro görüntüler ve arka planda bulanık derinlik çekimleri için kullanılan 48 MP ana kamera, 12 MP ultra geniş kamera ve bir çift 5 MP kamera elde edersiniz.

Dolguyu tespit etmek zor değil: bu iki 5MP kamera. Ancak bu vaka, örneğin Oppo’nun son zamanlarda denediğinden çok daha az korkunç. Oppo A9 2020, son derece işe yaramayan birkaç 2MP kameraya sahip.

Samsung Galaxy A51’in 5MP makro kamerası, Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ödülünü kazanacağınız kadar iyi bir kamera değil, ancak onunla oynamak eğlenceli. Konunuza son derece yaklaşabilir ve ana kameranın odaklanmayacağı nesneleri çekebilirsiniz. Sadece mükemmel görüntü kalitesi dışında ana sorunu bulanıklaşmadır. Işık seviyesi iyi olmadığı sürece küçük bir el sıkışma hareketi fotoğraflarınızı mahvediyor.

Bu hala kullanışlı bir makro kamera ve nasıl fotoğraf çekeceğinizi düşünmenin başka bir yolunu sunuyor. Samsung Galaxy A51, kabul edilebilir bir makro kamera ile gördüğümüz daha ucuz telefonlardan biri. Makro modunu bulmak için genişletilmiş menüye girmeniz gerektiğinden Samsung bundan pek gurur duymuyor. Birçok A51 sahibi asla yapmazsa şaşırmayız.

Ana kameranın sensörü, bir dizi Çinli telefonda görülen Sony IMX582’dir. Çoğu 48MP telefon sensörü gibi, 12MP görüntüler alır ve görüntü kalitesini iyileştirmek için piksel gruplamayı kullanır.

İnce doku ayrıntısı, Google Pixel 3a’nın yerel 12,2 MP sensörüyle aynı ligde değil. Sınıfının en iyisi kameralı telefonlarda görülmeyen yakından görüntülere işlenmiş bir görünüm var, ancak genel görüntü kalitesi iyi. Diğer Samsung telefonları gibi Galaxy A51, çektiğiniz her sahneden en iyi şekilde yararlanmak için HDR işleme yığınlarını kullanır.

Birkaç küçük sorun var. Kamera uygulamasında çektiğiniz çekimin güvenilir bir görüntüsünü elde edemezsiniz. Gördüğünüz şey, işlem uygulanmadan önce, HDR’nin resmi ne kadar iyi göstereceğine dair hiçbir gösterge olmadan. Güzel haberler? Bu, son görüntünün aslında çok daha iyi olacağı anlamına gelir.

Daha ucuz telefonlarda iyi bir önizleme görüntüsünün olmaması yaygındır.

Galaxy A51’in ultra geniş fotoğrafları da standart geniş çekimlerden çok daha doygun, bu da çimenlerin gerçekçi görünmemesine, neredeyse neon görünmesine neden oluyor. Bu bir yana, ultra geniş görüntüler sağlam. Ana kameradan daha düşük dinamik aralık ve daha az gölge detayı sunuyorlar, ancak bunun fiyatına göre olması bekleniyor. Geniş çekimler hala çekilmeye değer.

Son sensörümüz, Samsung’un Portre modu olan ve arka planın bulanık olduğu Canlı Odak fotoğraflarına yardımcı olur. Diğer telefonlar, özel bir derinlik sensörü olmadan derinlik haritaları oluşturmayı başarır ve burada, konunuz birkaç metreden daha uzaktaysa bulanıklık genellikle devreye girmeyi reddeder.

Yine de, bulanıklaştırma efekti yeterince çekicidir ve makul nesne tanıma, çekimin geniş diyaframlı lense sahip daha büyük bir kamera yerine bir telefonla çekildiği her zaman hemen anlaşılmayacağı anlamına gelir. Samsung Galaxy A51’in Portre modu, çoğu telefonda olduğu gibi, karmaşık konularda hala dağılmaya devam ediyor.

Gece çekimi, Galaxy A51’in öne çıkan özelliği değildir. Sahneleri aydınlatabilir ve özel bir Gece modu vardır, ancak Samsung’un Galaxy S20’ye koyduğu düşük ışıklı akıllılar gibi bir şey görmüyoruz. Karanlık çekimler genellikle lekeli görünür ve ayrıntı bakımından yetersizdir. Gece modu biraz yardımcı olur. Ama sadece biraz ve görüntüyü bitirmek birkaç saniye sürüyor.

Yazılım

blank
 • Android 10
 • Samsung One UI
 • Ekran geçişlerinde donmalar

Samsung Galaxy A51, Android 10’u Samsung One UI yazılımı ile çalıştırıyor. Bu, Galaxy S20’ye çok benzediği anlamına geliyor.

Standart olarak kullanılan uygulama satırlarının ve sütunlarının sayısını artırmanızı şiddetle tavsiye etsek de, piyasadaki en tutarlı ve kendine güvenen özel arayüzlerden biridir. Samsung A51, geniş simge aralığı sayesinde ilk açtığınızda oyuncak benzeri bir görünüme sahip.

Bunu değiştirmek için, ana ekranın boş bir kısmına uzun süre basın ve ‘Ana Ekran Ayarları’nı seçin. İlgili kontrolleri orada bulacaksınız. Bu incelemede görülen fotoğrafları çekmeden önce değişikliği zaten yapmıştık.

One UI’nin temel düzeni, standart Android’den farklıysa, mükemmel derecede iyidir. Uygulama menüsü, uzun bir uygulama simgeleri kaydırması yerine sayfaları kullanır, ancak telefonunuzu düzenli tutmak istediğinizde bunları klasörler halinde de düzenleyebilirsiniz.

Samsung Galaxy A51’in yazılımı üst düzey bir Samsung’a benziyor, ancak aynı hissettirmiyor. Burada önemli ölçüde daha fazla gecikme var, uygulamaların yüklenmesi daha uzun sürüyor ve fiyatta bir telefonda gördüğümüze biraz şaşırdığımız bazı duraklamalar var.

Geçiş animasyonları ara sıra takılır ve bazen bir metin kutusuna dokunduğunuzda klavyenin görünmesi biraz zaman alır. Oppo Reno 2Z ve Moto G8 Plus daha akıcı.

Samsung Galaxy A51’i, yüksek kaliteli Android yükseltme koşu bandında yıllarca geçirdikten sonra pahalı sözleşmelerde tasarruf etmenin bir yolu olarak satın almayı planlıyorsanız, gecikme faktörü dikkate alınmaya değer.

Performans

blank
 • Samsung Exynos 9611 yonga seti
 • 4 GB RAM
 • 128 GB depolama

Öyleyse neden Samsung Galaxy A51 hedefi yavaşlatıyor? Bunun gibi gecikmeler, bir güncellemede düzeltilebilen yetersiz optimize edilmiş yazılımdan kaynaklanabilir. Ancak yonga setine veya RAM’e de bağlı olabilir.

Samsung Galaxy A51, tercih ettiğimiz Qualcomm Snapdragon türü değil, bir Exynos 9611 CPU’ya sahip. Motorola Moto G8’de kullanılan Snapdragon 665’e teknik olarak benzer.

2.3GHz’de saat hızına sahip dört Cortex A73 çekirdeği ve 1.7GHz’de dört düşük güçlü Cortex A53 çekirdeği vardır. Fiyata hemen hemen her telefonda görülen çift kümeli düzenlemenin aynısı. Ve Huawei P30 Lite, Motorola Moto G8 ve Motorola One Action ve Google Pixel 3a’ya çok benzeyen Geekbench 5’te telefon 1.288 puan kazanıyor.

GPU, Qualcomm destekli alternatiflerde kullanılan Adreno 610 ve 612 grafik yongalarına çok benzer grafik gücü sunan üç çekirdekli bir Mali-G72’dir.

Testimiz Samsung Galaxy A51’in 4GB RAM’i var. Burada en belirgin donanım zayıf bağlantısı olarak bir Exynos yonga seti kullanımını bırakarak Android’i hızlı tutmak yeterli olacaktır. Bugün, nadiren en yakın özellikli Qualcomm Snapdragon yonga setleri kadar iyidirler.

Oyun

blank
 • Oyun performansı karışık ama genel olarak sağlam
 • Mono hoparlör ancak makul kalite

Vulkan grafik standardını kullanan oyunlarda Samsung Galaxy A51 performansı oldukça zayıf görünüyor. Ark: Survival Evolved’u düşük grafiklerde ve daha düşük çözünürlükte çalıştırarak onu oynanabilir bir duruma getirmelisiniz, benzer şekilde yetenekli olması gereken bir GPU’ya sahip Snapdragon destekli bir telefondan daha fazla görsel fedakarlık ile.

Diğer oyunlar çok daha iyi sonuç verme eğilimindedir. PUBG, “HD” grafikler ve kenar yumuşatma açıkken mükemmel şekilde çalışır. Call of Duty: Mobile da sorunsuz.

Çoğu oyunla, daha pahalı bir telefona oldukça yakın bir deneyim yaşarsınız, bu genel performans aksaklıklarından sonra tatlı bir teselli. Samsung Galaxy A51’in ekranı da oyunların harika görünmesini sağlıyor. Ancak fiyatta Snapdragon destekli çok sayıda rekabet var ve daha tutarlı sonuçlar veriyor gibi görünüyorlar.

Hoparlör kalitesi adil. Altta, sağlam maksimum hacimli tek bir sürücü var. Tiz biraz aşındırıcıdır ve yine de ideal olarak bir stereo diziyi tercih ederiz.

Pil ömrü

blank
 • 4.000 mAh batarya
 • 15W şarj cihazı
 • Bir günlük pil ömrü

Galaxy A51, 6.5 inç ekranlı bir telefonda rahat ettiğimiz kadar düşük bir kapasiteye sahip 4.000 mAh bataryaya sahip.

Daha fazla bir şey olmasa da, uzun ömürlülüğü makul. Samsung Galaxy A51’i sadece ışıkların sönmesini sağlamak için öğleden sonraları düzenli olarak şarj etmek zorunda kalmadık, ancak genellikle akşam geç saatlere kadar çok az ücret alıyoruz.

Ayrıca, video oynatmanın pili maksimum parlaklıkta ne kadar yediğini de test ettik. İşte Samsung A51, verimli bir OLED panelden yararlanıyor.

İlk denememizde 90 dakikalık bir video, şarj seviyesinin sadece% 6’sını düşürdü: mükemmel bir sonuç.

Bununla birlikte, bu telefon oldukça uzun bir süre “% 100” şarj düzeyini raporlamaya devam ediyor. İkinci bir denemede, pil seviyesi tamamen dolmadan başlarken% 10 kaybetti. Samsung Galaxy A51’in artırılmış parlaklık modunu kullanmasını sağlamak için testi parlak koşullarda da yeniden yaptık. Maksimum parlaklıkta% 13 şarj kaybetti. Tüm bu sonuçlar iyidir, bataryadaki herhangi bir eksikliğin ekrana bağlı olmadığını düşündürür.

Samsung A51 hızlı bir şarj cihazı ile geliyor, 15W’lık bir alt uç. Şarj hızı “30 dakikada% 50” altın standardına yakın değil. Düzden 30 dakikalık bir şarj, telefonu% 31 bataryaya götürdü ve tam şarj yaklaşık iki saat sürecektir.

Telefon kablosuz şarjı desteklemiyor, ancak fiyatta olsaydı şaşırırdık. Kablosuz şarj desteğini yalnızca daha pahalı telefonlarda görme eğilimindesiniz.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Samsung Galaxy A51 Özellikleri ve İncelemesi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Huawei HarmonyOS, Akıllı Telefonlar İçin Piyasaya Sürüldü

Huawei HarmonyOS, Akıllı Telefonlar İçin Piyasaya Sürüldü: Huawei, akıllı telefonlar için tescilli HarmonyOS’un Çarşamba günü …

guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör
trackback
Teknoloji haberleri - 2021’in en iyi telefonları
12/03/2021 17:22

[…] Samsung Galaxy A51 […]