iPhone Ayarlarında Herkesin Yapması Gereken Değişiklikler

blank
iPhone Ayarlarında Herkesin Yapması Gereken Değişiklikler

İçerik: iPhone Ayarlarında Herkesin Yapması Gereken Değişiklikler

iPhone Ayarlarında Herkesin Yapması Gereken Değişiklikler:

Yüz maskesi takarken telefonunuzun kilidini açın
Apple’ın Face ID teknolojisine sahip bir iPhone kullanırken, halka açık bir yüz kaplaması takmanın sinir bozucu yönlerinden biri, telefonun kilidini açamama oldu. Yüzünüzün yarısı kapalı olduğu için Face ID çalışmıyor. Telefonunuzun kilidini açmak için şifrenizi girmek işe yarar, ancak bu kadar kullanışlı değildir.

Apple, iOS 14.5’i piyasaya sürdüğünde, bir Apple Watch’a sahip olduğunuz sürece, yüzünüz kapalıyken iPhone’unuzun kilidini açmayı çok kolaylaştıran yeni bir yüz tanıma kilidi özelliğini açma seçeneğine sahip olacaksınız.

Güncellemenin resmi olarak yayınlanmasını beklemek istemiyorsanız, hemen şimdi erişmek için iPhone ve Apple Watch’unuza genel beta sürümünü yükleyebilirsiniz.

Her iki cihaz da güncellendikten sonra, iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın ve ardından Face ID ve Parola seçeneğini açın. İPhone’unuza bağlı tüm saatler için özelliği açabileceğiniz Apple Watch ile Kilidi Aç bölümünü bulana kadar aşağı kaydırın. Oldukça harika.

Kilit ekranınızda tüm bildirimleri gösterin
Apple’ın Face ID teknolojisini ilk kez deneyimlediğinizde, kilit ekranında yeni uyarıların ve bildirimlerin içeriğini göremediğinizi fark edeceksiniz. Örneğin, size kimin kısa mesaj gönderdiğini ve ne yazdığını görmek yerine, yalnızca genel bir Mesajlar uyarısı görürsünüz.

Varsayılan olarak, Apple’ın Face ID teknolojisine sahip tüm iPhone’lar, siz telefonunuzu elinize alıp ona bakarak kilidini açana kadar bir uyarının içeriğini gizler. Bu, zevk aldığım bir gizlilik özelliği, ancak aynı zamanda nasıl sinir bozucu olabileceğini de anlıyorum (ve okuyuculardan ve aile üyelerinden benzer birkaç şikayet duydum).

Ayarlar> Bildirimler> Önizlemeleri Göster’e gidip Her Zaman’ı seçerek kilit ekranınızda bildirimlerin nasıl görüneceğini değiştirebilirsiniz. Tersine, bildirimlerinizin içeriğini kilit ekranında her zaman gizli tutmak istiyorsanız Asla’yı seçebilirsiniz.

Şimdilik bu kamera özelliğini kapatmak isteyebilirsiniz …
Her iPhone 12 modeli mütevazı kamera güncellemeleri aldı; bunlardan biri, Dolby Vision ile HDR veya yüksek dinamik aralıklı video kaydetme yeteneği. Tüm bu jargon, videolarınızın daha doğru renkler ve geliştirilmiş kontrastla daha parlak olacağı anlamına gelir. Harika, değil mi? Bu. Birkaç gece önce iPhone 12 Pro ile bir video kaydettim ve aslında bana “vay” dememi sağladı. Ancak bir sorun var – her uygulama veya hizmet HDR video ile çalışmayacaktır.

Geliştiricilerin HDR videoyu kabul etmek için uygulamalarını güncellemeleri gerekecek, ancak o zaman bile videoyu görüntüleyen kişinin HDR farkını görebilmesi için yetenekli bir cihaza ihtiyacı olacaktır. İPhone 8 veya daha yenisi, 2020 iPad Air, ikinci nesil iPad Pro ve bazı Mac’leri içeren Apple cihazları için.

Ne yapabilirsin? Pekala, birkaç seçeneğiniz var:

HDR videoyu Ayarlar> Kamera> Video kaydet seçeneğine giderek kapatabilir ve HDR Videonun yanındaki anahtarı Kapalı konumuna getirebilirsiniz. İleride, tüm videolar standart dinamik aralıkta çekilecek ve bunları paylaşırken veya düzenlerken herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.
HDR Videoyu açık bırakın, ancak videoyu örneğin Facebook ile paylaşmak istediğinizde, Facebook uygulamasına gidip oraya yüklemek yerine Fotoğraflar uygulamasını kullanın. Fotoğraflar uygulamasını kullandığınızda, iPhone’unuz videoyu otomatik olarak SDR’ye dönüştürür ve yükler. Videoyu başka bir iPhone kullanıcısına gönderdiğinizde Apple, iPhone, iPad veya Mac’inin HDR Dolby Vision ile uyumlu olup olmadığını algılar. Değilse, Apple videoyu otomatik olarak dönüştürecektir.
HDR Video’yu açık bırakırsanız ve videonuzu düzenlemeniz gerekirse Apple’ın iMovie uygulamasını veya iPhone’unuzda yerleşik olan Fotoğraflar uygulamasını kullanabilirsiniz. Videoyu gerekirse SDR olarak dışa aktarmak için iMovie’yi bile kullanabilirsiniz.

Karanlık modu açın. Pişman olmayacaksınız
Karanlık moddan bahsetmişken, ekranınızın parlaklığını tekrar tekrar ayarlamak istemiyorsanız, telefonunuzun pil ömründen tasarruf sağladığı kanıtlanmış özel karanlık modunu kullanabilirsiniz. Koyu mod, uygulamalardaki tüm beyaz arka planları genellikle siyah arka plana dönüştürür. Buna karşılık, telefonunuz koyu renkler sayesinde pil gücünden tasarruf edebilir.

Ayarlar> Ekran ve Parlaklık’a gidip ekranın üst kısmındaki Koyu seçeneğini seçerek açın.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: iPhone Ayarlarında Herkesin Yapması Gereken Değişiklikler

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor

Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor. Apple’ın “daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör