Rolls-Royce, Uçak Motoru Yapmaya Hazırlanıyor

blank
Rolls-Royce, Uçak Motoru Yapmaya Hazırlanıyor

İçerik: Rolls-Royce, Uçak Motoru Yapmaya Hazırlanıyor

Rolls-Royce, çığır açan elektrik teknolojisi ile Vertical Aerospace’in amiral gemisi olan Urban Air Mobility (UAM) uçağına güç sağlamaya hazırlanıyor.

Rolls-Royce elektrik güç sistemi ile havalanacak Urban Air Mobility uçağı, saatte 320 km’nin üzerinde seyir hızına ulaşacak ve 200 km’de dört yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. 2024 yılında sertifikalandırılması planlanan Rolls-Royce elektrik sisteminin, yapılacak çalışmaların yanı sıra tam elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağına entegre edilmesi planlanıyor.

Vertical Aerospace ile işbirliği, Urban Air Mobility (UAM) pazarındaki ilk ticari anlaşma olduğundan ve test programları üzerinde çalışmak için ortaklarla önceki anlaşmalara ek olarak Rolls-Royce Electrical için son derece önemlidir. Bu bağlamda Rolls-Royce, tüm elektrikli tahrik sistemlerinin sistem mimarisini, en son 100kW sınıfı kaldırma ve itme elektrikli tahrik ünitelerini içeren elektrik güç sistemini, operasyonları desteklemek için güç dağıtım ve izleme sistemini tasarlayacak.

Rolls-Royce Electrical Direktörü Rob Watson, “eVTOL uçaklarına güç sağlayacak elektrik teknolojisi için Vertical Aerospace ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Bu heyecan verici fırsatla, insanların ve kargoların bir şehirden diğerine taşınma şeklini değiştirme potansiyeline sahip yeni Urban Air Mobility pazarı için sürdürülebilir güç sistemlerinin lider tedarikçisi olma tutkumuzu gösteriyoruz. ”

Vertical Aerospace CEO’su Michael Cervenka, “eVTOL uçağımıza güç sağlamak için kapsamlı uzmanlığa ve en son elektrik teknolojilerine sahip son derece deneyimli bir ekip olan Rolls-Royce ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. Gerçekleştirilen işbirliği, mevcut iş ortaklıklarımızın temellerine dayanmaktadır. Bu işbirliği ile Vertical Aerospace, dünya çapında belirlenen en yüksek CAA ve EASA güvenlik standartlarına göre onaylanmış dünyanın önde gelen eVTOL uçağını geliştirmek için iyi bir konuma sahiptir. Sözlerini paylaşıyor.

Macaristan, Almanya, ABD ve Birleşik Krallık’ta çalışan yaklaşık 150 Rolls-Royce mühendisi, dünyanın ilk sertifikalı eVTOL’lerinden biri olmayı hedefleyen uçağı geliştirmek için Dikey Havacılık ekipleriyle işbirliği yapacak. Devam eden çalışmalar sayesinde süreç, VA-X4’ün yapımından kısa bir süre sonra İngiltere’de montajla başlayacak ve uçağın ilk uçuşu bu yıl gerçekleşecek. Buna göre, Bristol merkezli Vertical Aerospace ekibi daha önce birçok tam ölçekli eVTOL prototipini uçurmuştu.

Planlanan uçuşun elektrifikasyonu, Rolls-Royce’un sürdürülebilirlik stratejisinin önemli bir parçası olup, şirketin 2050 yılına kadar net sıfır karbona ulaşma hedeflerini destekleyecektir. Bu kapsamda çalışmalar yapacak olan Rolls-Royce Elektrik ekibi, bir ekipten oluşmaktadır. hava, deniz, kara ve endüstriyel uygulamalar için sürdürülebilir, verimli ve daha sessiz teknoloji geliştirmeye odaklanan uzmanlar.

Tüm bunlara ek olarak Rolls-Royce, geçtiğimiz günlerde Tecnam ve havacılık endüstrisinin önde gelen oyuncularıyla P-Volt’un geliştirilmesi konusunda bir ortaklık yaptığını duyurdu. İşbirlikleri sayesinde geliştirilecek P-Volt uçağı; Yenilenebilir enerji ile çalışan, tamamen elektrikle çalışan, elektrikli çift motor içeren çok amaçlı, kısa ve orta menzilli bir yolcu uçağıdır. Öte yandan Rolls-Royce, geleneksel havacılık segmentlerindeki ileri teknolojileri sayesinde entegre elektrikli marş jeneratörleri, yardımcı güç üniteleri ve uçak elektrik sistemlerinin daha akıllı yönetimi ile yüksek elektrikli uçak çözümleri geliştirmeye devam ediyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rolls-Royce, Uçak Motoru Yapmaya Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör