Çin, Hackleme Olaylarına Rağmen Hala Microsoft’un Planı İçinde

blank
Çin, Hackleme Olaylarına Rağmen Hala Microsoft'un Planı İçinde

İçerik: Çin, Hackleme Olaylarına Rağmen Hala Microsoft’un Planı İçinde

Çin, Hackleme Olaylarına Rağmen Hala Microsoft’un Planı İçinde:

Microsoft, Exchange e-posta hizmetine Çin ile bağlantılı bir gruba yönelik büyük bir saldırıyı suçladı.

Ancak, dünya çapında yüzbinlerce müşteriyi etkilediği tahmin edilen olayın sonuçları, Çin’deki en başarılı Batılı firmalardan birinin orada ilerlemeye devam etme girişimlerini köreltme olasılığı düşük.
Amerikan teknoloji devi, geçen hafta Hafnium adlı bir bilgisayar korsanlığı grubunun Microsoft Exchange’i kullandığını ve bilgisayarlara erişim sağladığını açıkladı. Şirket, grubun “devlet destekli olarak değerlendirildiğini ve Çin dışında faaliyet gösterdiğini” söyledi.

ABD’li bir yetkili kısa süre önce CNN’e 250.000 kadar Microsoft müşterisinin saldırıya uğradığını ve Beyaz Saray’ın bunu “aktif bir tehdit” olarak gördüğünü söyledi. Pekin, bu tür saldırıları “doğrudan hükümete” bağlamanın “gerekçelendirilmemiş tahminlere” dayanmaması gereken “son derece hassas bir siyasi mesele” olduğu konusunda geçen hafta uyardı.

Hack, Microsoft’u (MSFT) rahatsız edici bir noktaya getiriyor. Çin satışları toplam gelirinin sadece bir kısmını oluştururken, şirket hala ülkeyi en önemli “stratejik” pazarlarından biri olarak lanse ediyor.
Microsoft, Çin’e 1992 yılında girdi ve onlarca yıldır etki yaratmasına yardımcı olması için etkili araştırma laboratuvarı olan Microsoft Research Lab Asia’ya güveniyor. Yazılımı Çin hükümeti ve şirketleri tarafından kullanılıyor ve Bing, Çin’de kullanım iznine sahip tek yabancı arama motoru.

Uzmanlar, şirketin ABD-Çin ticaret savaşından ve diğer gerilimlerden sağ çıktığını belirtiyor. Ve Washington’un olayı daha da derinlemesine araştırması beklenirken, Microsoft muhtemelen Çin’deki varlığını geliştirme planlarında ilerleyecektir.

Şirket geçtiğimiz günlerde Büyük Çin, Hou Yang için yeni bir CEO atadı. Ve önümüzdeki yıllarda ülkedeki bulut hizmeti kapasitesini ikiye katlamayı planladığını duyurdu.
New America Foundation’da siber güvenlik ve dış politika konusunda uzmanlığa sahip bir stratejist ve kıdemli araştırmacı olan Peter Singer, “Microsoft’un yalnızca Çin’de bir geçmişi değil, aynı zamanda devlete bağlı siber tehditlerle boğuşma konusunda daha uzun bir geçmişi var,” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Hackleme Olaylarına Rağmen Hala Microsoft’un Planı İçinde

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple 15 Haziran’da Ücretli Podcast Aboneliklerini Açıyor

Apple 15 Haziran’da Ücretli Podcast Aboneliklerini Açıyor: Geçen ay bir gecikmenin ardından Apple, gelecek hafta …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör