İHA’lar, Gana’da COVID-19 Aşı Teslimatı Yapıyor

blank
İHA'lar, Gana'da COVID-19 Aşı Teslimatı Yapıyor

İçerik: İHA’lar, Gana’da COVID-19 Aşı Teslimatı Yapıyor

İHA’lar, Gana’da COVID-19 Aşı Teslimatı Yapıyor:

COVID-19 tehdidi, birçok ülkeyi salgınla savaşmak için yeni ve gelişmekte olan teknolojiler hazırlamaya sevk etti ve en son örnek Gana’da uçuşa geçti. Bu ay, COVID-19 aşıları Batı Afrika ülkesinde ilk kez drone ile teslim edildi ve ilacın geleneksel lojistik tarafından yetersiz hizmet verilen uzak bölgelere ulaşmasına izin verdi.

Teslimatlar, 2016 yılında Ruanda’da kan ve uyuşturucu nakliyesi yapmaya başlayan ABD’li Zipline firması tarafından yapıldı. O zamandan beri, şirket faaliyetlerini 2019’da Gana’ya ve 2020’de ABD’ye genişletti ve geçtiğimiz Mayıs ayında Kuzey Carolina’da tıbbi malzeme ve KKD teslim etti. Şimdi, Gana hükümeti, gelişmekte olan ülkelerin COVID-19 aşılarına erişimini sağlamak için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yardımıyla başlatılan bir proje olan COVAX girişimi tarafından Afrika’ya sağlanan ilk aşıları sunmak için Zipline’a başvurdu.

“Gana’nın COVAX aşısını alan ilk ülke olmasının nedeni, en güçlü uygulamaya sahip olmaları ve en güçlü uygulamaya sahip olmalarının nedeni, bu aşının ülkedeki herhangi bir sağlık tesisine veya hastaneye düşük maliyetle teslim edilmesini garanti edebilmeleridir. ve çok yüksek güvenilirlik, ”Zipline CEO’su Keller Rinaudo gazetecilere verdiği demeçte.

blank

Rinaudo, doğal olarak, bunu Zipline’ın ülkedeki varlığına bağlıyor. Zipline, Gana’da her biri kısmen drone havaalanı ve kısmen tıbbi depo olan ve tıbbi malzemelerin yanı sıra 30 sabit kanatlı drone filosunu barındıran dört dağıtım merkezi işletmektedir. Uçak otonom olarak hedeflerine uçuyor, paketleri paraşütle bırakıyor ve eve dönüyor.

Zipline, her bir dağıtım merkezinin 22.500 km2’lik bir alanda (8.750 mi2) teslimat yapabileceğini söylüyor. Şirket, 2019 yılından bu yana Gana’da 1 milyondan fazla aşı dahil 50.000’den fazla teslimat gerçekleştirdi ve hizmetlerinin 12 milyon kişiye ulaşabileceğini iddia ediyor – bu da ülkenin toplam nüfusunun üçte birinden biraz fazla. Zipline’ın drone’ları hastanelere ve aynı zamanda COVID-19 aşısını ülkenin daha uzak bölgelerine dağıtmak için kullanılacak geçici mobil kliniklere de teslimat yapabilir.

Geleneksel lojistik, Gana’nın aşılama çabalarında hala önemli bir rol oynuyor (örneğin, Birleşik Parcel Service, COVID-19 aşılarını Zipline’ın dağıtım merkezlerine ulaştırıyor), ancak Rinaudo, pandeminin Zipline teknolojisinin faydalarını gösterdiğini söylüyor, özellikle de drone’lar gerektirdiğinde minimum insan etkileşimi. “Pandemi sırasında birçok geleneksel modelin parçalanması yaşandı” diyor. “Ve sistemimizden geçen aşı sayısı ilk iki, üç haftalık kilitlenme sırasında on kat arttı.”

Gana’da Zipline tarafından sunulan COVID-19 aşıları, stabiliteyi korumak için sadece 2 ° C ila 8 ° C sıcaklıklarda düzenli soğutma gerektiren Oxford-AstraZeneca çeşididir. Bu, Zipline’ın aşıları kan ve diğer aşı türlerinin nakliyesi için zaten kullandığı izolasyonu kullanarak taşıyabileceği anlamına gelir.

Rinaudo, drone teslimatının hızlı doğasının “soğuk zincir lojistiği” nin getirdiği zorluklara yardımcı olduğunu söylüyor. Gökyüzündeki trafik gecikmeleri konusunda endişelenmenize gerek olmadığını ve saatte 100 km hızla giden dronların her teslimatı tamamlamak için ortalama 30 ila 40 dakika sürdüğünü söylüyor. Bu, aşıları istenen sıcaklıkta tutmak için gereken tek şeyin aktif soğutmadan ziyade pasif soğutma olduğu anlamına gelir. “Buz kutusunu düşünün, buzdolabı değil” diyor.

blank

Rinaudo, gidecekleri yere vardıklarında aşıların “doğruca buzdolabına veya birinin koluna gitmesini” söylüyor. Zipline, Gana’nın Ashanti bölgesinde tek bir günde 36 teslimat yaparak ve 4,500 doz dağıtarak ilk aşı serisini geçen Salı aldı. Perşembe günü, şirket dağıtmak zorunda olduğu “11.000 COVAX dozunun neredeyse tamamını” teslim ettiğini söyledi. Bu sağlam bir başlangıç ​​olsa da, COVAX tarafından Şubat ayında Gana’ya verilen 600.000 toplam dozun yalnızca küçük bir kısmını temsil ediyor. Zipline, önümüzdeki 12 ay içinde Gana genelinde 2,5 milyon doz dağıtmayı planladığını söylüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İHA’lar, Gana’da COVID-19 Aşı Teslimatı Yapıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi: Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de halen …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör