IP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz: 4 Kolay Yol

blank
IP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz: 4 Kolay Yol

İçerik: IP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz: 4 Kolay Yol

IP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz: 4 Kolay Yol:

Merak etmeyin. Daha önce hiç yapmamış olsanız bile IP adresinizi değiştirmek kolaydır. Aynı zamanda tamamen güvenlidir ve – diğer yasaları çiğnemek için kullanmadığınız sürece – yasaldır. Bilgisayarınızın ve telefonunuzun birkaç IP adresi türü vardır (İnternet protokolünün kısaltması, çevrimiçi göz atmanızla belirli cihazınızı tanımlayan benzersiz bir numara dizisi), ancak siz gezinirken gizliliğinizi korumak için normalde değiştirilen türe odaklanacağız. ve sizi farklı bir ülkedeymişsiniz gibi gösteren şeyler.

IP adresinizi 5 dakikadan kısa sürede değiştirmenin dört basit yolu vardır. Bir proxy sunucusunun veya bir VPN’nin arkasına atlamak, yalnızca IP adresinizi geçici olarak değiştirmenin değil, aynı zamanda gizliliğinizi korumanın da en iyi yoludur. IP adresinizi ek gizlilik artışı olmadan değiştirmek istiyorsanız, tercih ettiğiniz IP’yi manuel olarak girebilir veya cihazınızı otomatik olarak yenisini almaya zorlayabilirsiniz.

IP adresinizi değiştirmenin, cihazınızda kullandığınız internet bağlantılı hizmetleri veya programları geçici olarak kesintiye uğratacağını unutmayın. Hiçbir zarar gelmez, ancak Wi-Fi’nizi anlık olarak kaybetmişsiniz gibi aynı etkiye sahip olacak.

Spotify’ınız otomatik olarak çıkış yapabilir. Medya yayın hizmetlerinde anlık bir beyin donması yaşanacaktır. Dosya gönderiyor veya alıyorsanız, baştan başlamanız gerekebilir. Ve şu anda kullandığınız güvenli siteye tekrar giriş yapmanız gerekebilir.

Seçenek 1 : IP adresinizi bir VPN veya proxy sunucusuyla değiştirin

blank

Dizinimizde incelediğimiz sanal özel ağlardan herhangi birini kullandığınızda, hizmet otomatik olarak seçtiğiniz ülkeden farklı bir IP adresiniz varmış gibi görünmenizi sağlayacaktır. Kelimenin tam anlamıyla sadece VPN uygulamanızı açın ve mevcut şehir dışındaki herhangi bir şehre bağlanın – 30 saniyeden daha kısa bir sürede, IP’nizi seçtiğiniz yerden gibi görünecek şekilde değiştirdiniz.

Tarayıcı tabanlı VPN’ler ve proxy’ler, bağımsız VPN uygulamalarından çok daha hafiftir. Başka bir yerde detaylandırdığım bazı temel gizlilik farklılıkları var, ancak bir proxy kullandığınızda, görünür IP adresinizi de değiştirir. Chrome, Firefox ve Brave Browser, kendi kendinize deneyebileceğiniz kendi proxy ve tarayıcı tabanlı VPN sürümlerine sahiptir.

İPhone veya Android cihazınızda bir VPN kurmak, telefonunuza başka herhangi bir uygulamayı yüklemek kadar kolaydır ve bunu nasıl yapacağınızı görmek istemeniz durumunda adım adım bir kılavuzum var. Bir konsoldan oyun oynuyorsanız, testlerimde en iyi performansı gösterenlerin bir listesiyle birlikte bir Xbox’ta VPN kurma konusunda size hızlı bir yol göstereceğim.

Seçenek 2 : Yönlendiricinin (Router) fişini çekin

blank

Yeni bir IP adresi almanın en kolay ve en hızlı yolu, bir IP kontrol sitesi aracılığıyla IP adresinizin ne olduğunu görmek, ardından yönlendiricinize gidip en az beş dakika boyunca fişini çekmektir. ISS’nizin genel olarak IP adreslerini yenilemesi normalde ne kadar sürdüğüne bağlı olarak birkaç dakika daha uzun sürebilir. Tekrar taktıktan sonra, IP adresinizin değiştiğinden emin olmak için web sitesini yenileyin.

Esasen, yapmaya çalıştığınız şey, yönlendiricinizin IP atama kısmının cihazınızı “unutmasını” sağlamaktır, böylece cihazınıza yeni bir kişi gibi davranır ve ona yeni bir adres verir. Ancak bu kusursuz değildir. Bazen birden fazla deneme gerektirir ve bazı durumlarda yönlendiriciyi bir gecede bırakmanız gerekebilir. Modeminizden ayrı bir yönlendiriciniz varsa (bugünlerde çoğu birleşik cihazdır), modemi ve yönlendiriciyi çıkarmanız, 5 dakika kadar kapalı bırakmanız, ardından önce modemi, ardından yönlendiriciyi açmanız gerekebilir.

Seçenek 3 : IP adresinizi otomatik olarak güncelleyin

blank

Bunu Mac, iOS, Windows ve Android’de şu şekilde yapabilirsiniz:

MacOS: Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple simgenizi tıklayın ve Sistem Tercihleri’ni, ardından Ağ’ı ve ardından Gelişmiş’i tıklayın. Sonraki ekranın üst kısmında, TCP / IP’ye tıklayın, ardından pencerenin sağ tarafındaki DHCP Kirasını Yenile düğmesine tıklayın.

iOS: Ayarlar’a gidin, Ağ’a dokunun ve o anda kullandığınız kablosuz ağı seçin. IPv4 adresi bölümü altında, IP’yi Yapılandır’a ve ardından Otomatik’e dokunun.

Windows 10: Win + R tuşlarına aynı anda basın. Bu, Çalıştır kutusu iletişim kutusunu açar. Cmd yazın ve klavyenizde Enter tuşuna basın. Bu, komut istemini açar.

Daha önce hiç Windows komut istemi görmemiş olanlar için: Bu, ya hemen korkacağınız bir şeylerin kırılmak üzere olduğu ya da aniden son derece havalı bir şey yapmak üzere olduğunuzu hissedeceğiniz bölümdür. Panik yapma; bunların hiçbiri olmayacak. Sihirli kara kutu, ilk seferinde herkes üzerinde böyle bir etkiye sahiptir.

Komut istemine ipconfig / release (boşluk dahil) yazın ve Enter tuşuna basın. Bazı metinler yakınlaştırılır. Durduğunda, ipconfig / renew yazın ve tekrar Enter tuşuna basın. Ardından komut isteminizi kapatın. Sen bittin.

Android: Ayarlar’a gidin, Bağlantılar’a ve ardından Wi-Fi’ye dokunun. Buradan, şu anda bağlı olduğunuz ağa dokunun. Ağın sağındaki dişli şeklindeki simgeye dokunun. IP adresiniz burada görüntülenecek, ancak ekranın altına gidin ve – Wi-Fi parolanızı hazır bulundurduğunuzdan emin olduktan sonra – Unut’a dokunun (sağ alt köşedeki çöp kutusu simgesidir). Telefonunuz Wi-Fi ağını unutacak ve bağlantısı kesilecektir. Sadece ağınıza yeniden bağlanın ve size yeni bir IP adresi verilmelidir.

Seçenek 4 : IP adresinizi manuel olarak değiştirin
Kullanmak istediğinizi bildiğiniz yeni bir IP adresiniz varsa, yapmanız gerekenler.

MacOS: Sistem Tercihleri’ne gidin ve Ağ’ı tıklayın. Ağ Bağlantısı’nı ve ardından IPv4’ü Yapılandır’ı tıklayın. Manuel’i seçin ve seçtiğiniz IP’yi yazın.

iOS: Ayarlar’a gidin, Wi-Fi’ye ve ardından Ağ’a dokunun. IPv4 adresi bölümü altında, IP’yi Yapılandır’a dokunun. Kullanmaya çalıştığınız IP adresini manuel olarak yazın.

Windows: Yönetici hesabınızdan çalıştığınızdan emin olun ve Başlat’a tıklayın, ardından Denetim Masası’na gidin. Buradan Ağ Bağlantısı’na tıklayın ve ardından yerel alan bağlantınıza tıklayın. Ardından, Özellikler’i ve ardından TCP / IP’yi tıklayın. Buradan yeni IP adresinizi manuel olarak yazabilirsiniz.

Android: Ayarlar’a gidin, Bağlantılar’a ve ardından Wi-Fi’ye dokunun. Buradan, şu anda bağlı olduğunuz ağa dokunun. Ağın sağındaki dişli şeklindeki simgeye dokunun. IP adresiniz burada görüntülenecektir, ancak ekranın alt kısmına gidip Gelişmiş’e ve ardından IP Ayarları’na dokunun. Statik’i seçin. Bir sonraki ekran, seçtiğiniz IP adresini manuel olarak yazmanıza izin verecektir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: IP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz: 4 Kolay Yol

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör