YouTube, 30.000 Aşı Karşıtı Videoyu Silecek

blank
YouTube, Aşı Karşıtı Videoyu Silecek

İçerik: YouTube, 30.000 Aşı Karşıtı Videoyu Silecek

YouTube, 30.000 Aşı Karşıtı Videoyu Silecek:

YouTube, son beş ayda 30.000’den fazla yanıltıcı Covid-19 aşılama videosunu kaldırdı.

Bir YouTube sözcüsü, videoların Dünya Sağlık Örgütü (WHO) veya NHS gibi sağlık otoritelerinden alınan aşı bilgileriyle çeliştiğini söyledi. Ekim ayında, aşıların itibarını düşürme girişimlerini engellemek amacıyla aşıların yanlış bilgilendirilmesini yasakladı.

Geçtiğimiz yıl, koronavirüs yanlış bilgisi için 800.000’den fazla videoyu kaldırdığını da sözlerine ekledi. Bu rakam aşılardan daha fazlasını kapsıyor, ancak virüs hakkında daha geniş “tıbbi olarak doğrulanmamış” iddiaları kapsıyor.

Aşının insanları öldürdüğü, kısırlığa neden olduğu veya alıcılara implante edilecek gizli bir mikroçip içerdiği şeklindeki yanlış iddiaları içerir. Salgının ilk aşamalarında YouTube, hastalıkla ilgili birçok komplo teorisine ve hatta var olmayan “tedavilerin” yanlış iddialarına ev sahipliği yapıyordu. Bu tür içeriklerin yasaklanmasına rağmen, bulup silmek YouTube ve diğer sosyal platformlar için bir mücadele olmaya devam ediyor.

Salgın boyunca sosyal medya sitelerine yönelik evrensel bir eleştiri, zararlı dezenformasyon üzerine hareket ettikleri yavaş hızdır.
Son aylarda, platformlarında aşı hakkındaki yalanların çoğalmasına ne kadar izin verdiklerine dikkatler çevrildi.

YouTube, bununla mücadele için politikalar sunma konusunda genel olarak bir adım önde oldu.

Ancak aşı karşıtı içeriğin çevrimiçi etkisi birkaç aydır araştırılıyor ve hiç şüphe yok ki bu duyurudan çok önce insanları aşıdan çok korkutmuştu.

Sorunları daha da kötüleştirmek için, zararlı aşı karşıtı içeriği çevrimiçi olarak yayan azınlık adanmış aktivist, YouTube gibi bir video platformu için sorun oluşturan giderek daha karmaşık taktikler kullanıyor.
COVID 19 yayılımı için yapılan son araştırmalar, sahte aşı iddialarını teşvik etmek için tıbbi kimlik bilgilerini taşıyan kişilerin yer aldığı videoların önceden var olan endişeleri oynamada ne kadar etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Bu tür videolar, YouTube gibi platformlarda başarılı oldu ve bir dizi ana suçlu, yüz binlerce aboneden oluşan bir kitle oluşturmak için hala YouTube’u kullanıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: YouTube, 30.000 Aşı Karşıtı Videoyu Silecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör