Coronavirus Mutantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

blank
Çin, 2021 Yılı Sonuna Kadar 3 Milyar Doz COVID-19 Aşısı Üretecek

İçerik: Coronavirus Mutantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Coronavirus Mutantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

Dünya, COVID-19 salgınıyla mücadelenin birinci yıl dönümüne yaklaşırken, tünelin sonunda daha fazla aşının piyasaya sürüldüğü bir ışık var gibi görünüyor. Ancak, başka bir potansiyel tehdit hala gizleniyor – koronavirüs varyantları. Virüslerin mutasyona uğraması ve değişmesi normaldir, ancak koronavirüs dünyayı bu kadar dramatik bir şekilde etkilediğinden, bu varyantların bizi nasıl etkileyeceğine dair çok fazla korku var.

Kaç tane var? Neredeler? Aşılar onlara karşı işe yarıyor mu? Daha ölümcül mü? Salgını yenebildiğimizde nasıl etkileyebilirler?

Bu soruları ve daha fazlasını cevaplamak için bir doktorla görüştük ve CDC’ye ve bilim adamlarından aldığımız güncel bilgilere danıştık. COVID-19 varyantlarının hızla gelişen bir konu olduğuna dikkat etmek önemlidir.

COVID-19 çeşitleri nelerdir ve nereye yayılıyorlar?
Dahiliye uzmanı ve aile hekimliği doktoru Dr. Nicholas L. Pantaleo, “COVID-19 varyantları, orijinal COVID-19 suşu mutasyona uğradığında ortaya çıkar. Bu, virüsler arasında normal bir süreçtir ve genellikle virüs vücutta çoğalırken bir hata olarak ortaya çıkar,” diyor dahiliye uzmanı ve aile hekimliği doktoru Dr. Westchester, NY’deki Westmed Medical Group’ta doktor. Pantaleo, “Mutasyonların çoğu virüsü değiştirmez veya zayıflatmaz, ancak bazıları virüsü daha güçlü veya daha bulaşıcı hale getirebilir” diyor.

Dünya çapında ortaya çıkan birkaç farklı varyant var, ancak genel olarak, bilim ve tıp camiasının izlediği, küresel olarak dolaşan üç ana varyant var. Bu varyantlar şunlardır:

İngiltere Mutantı: Bu tür ilk olarak İngiltere’de bulundu ve şimdi Amerika Birleşik Devletleri dahil tüm dünyaya yayıldı. CDC’ye göre, varyant diğer varyantlardan daha hızlı ve kolay yayılır ve bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen potansiyel olarak daha tehlikeli olabilir. Pantaleo, “B.1.1.7 varyantı, şu anda dolaşımda olan baskın suşa göre iletilebilirlikte% 35 ila% 75 artışa sahip” diyor. 4 Mart itibariyle New York’ta bu varyantın en az 170 vakasının bulunduğunu ekledi.

Güney Afrika Mutantı: Bu tür ilk olarak Güney Afrika’da bulundu ve ABD’de Ocak ayı sonlarında bulundu. Klinik deneyler, Astrazeneca aşısının bu suşa karşı daha az koruyucu olduğunu ve bilim adamları ve sağlık liderleri arasında endişeye neden olduğunu göstermiştir. The New York Times’a göre, hem Pfizer hem de Moderna’nın ön çalışmaları, aşılarının bu suşa karşı “daha az etkili” olduğunu, ancak yine de bir miktar koruma sağladığını gösteriyor.

The New York Times’da yer alan bir habere göre, daha önce başka bir virüs suşu ile enfekte olmuş kişiler, COVID-19’dan kurtulanlar için bir başka endişe kaynağı olan bu suşa karşı korunamayabilir. Pantaleo, “[Bu varyant] bulaşıcılıkta% 150’lik bir artışa sahip ve mevcut aşılar buna karşı çok fazla koruma sağlamayabilir” diyor. “Birey daha önce farklı bir suşla enfekte olmuş olsa bile, bu suşun neden olduğu enfeksiyonlarla ilgili artan endişe var” dedi. Panteleo, 4 Mart itibariyle bu varyantın New York’ta bulunan en az 2 vakası olduğunu da sözlerine ekledi.

Brezilya Mutantı: Bu varyant ilk olarak bir Japonya havaalanında test edilen Brezilya’dan gelen gezginlerde bulundu. Endişe nedeni, antikorlardan (önceki enfeksiyonlardan veya potansiyel olarak aşılardan) kaçabileceğine dair şüphelerden kaynaklanmaktadır. “[Brezilya Varyantı] en az bildiğimizdir, ancak ön veriler bulaşıcılıkta bir artış olduğunu göstermektedir,” Pantaleo diyor. The New York Times’a göre, varyant yakın zamanda Illinois, Maryland, New Jersey, Oregon, Minnesota, Florida, Oklahoma ve Alaska’da bulundu.

Diğer türler: “Amerika Birleşik Devletleri’nde, var olan varyantlar dahil olmak üzere, mutasyonlar bile bulundu” diyor Pantaleo. The New York Times’a göre, New York City’deki (B.1.526) bir başka varyant, Şubat ortasında New York’taki vakaların yaklaşık% 27’sini oluşturarak hızla yayılıyor. New York varyantı, aşıların etkinliğini zayıflatabilir. Pantaleo, “Bu varyant, monoklonal antikorlardan bağışıklık kaçışına ve COVID-19 iyileşme plazmasında nötralize edici antikorlara katkıda bulunan dik protein mutasyonlarına sahiptir” diyor.

Aşılar varyantlara karşı çalışıyor mu?
Pantaleo, “Mevcut üç mevcut COVID-19 aşısının tümü, özellikle hastaneye yatma ve ölümü içeren en kötü durum senaryoları için yeni türlere karşı bir miktar koruma sağlıyor gibi görünüyor” diyor. “Yeni versiyonlar ve / veya güçlendirici aşılar şu anda geliştiriliyor ve ardından bu yeni mutasyona uğramış suşlara karşı daha iyi koruma sağlamak için test ediliyor.”

COVID-19’u zaten geçirdiğiniz ve atlattığınız için aşı olmaktan kaçınabileceğinizi düşünmeden önce, tekrar düşünün. Pantaleo, “Mevcut COVID-19 aşılarının yeni varyantlara karşı geçmişteki bir enfeksiyondan daha fazla koruduğuna dair inanç var” diyor.

Şu anda bu kadar çok bilgi hala bilinmediğinden, COVID-19’unuz olsa veya aşılanmış olsanız bile, uzmanlar aksini yapmanın uygun olduğunu söyleyene kadar, maske takma ve fiziksel mesafe dahil olmak üzere CDC güvenlik kurallarına uymaya devam etmek önemlidir.

Sonuç olarak, şu anda onaylanmış olan çeşitli aşıların tümü, CDC, FDA ve sağlık yetkilileri tarafından güvenli kabul edilmektedir. Her aşı için kesin etkinlik oranları değişmekle birlikte, genel olarak aşılar, daha şiddetli COVID-19 vakalarına ve bir enfeksiyondan kaynaklanan ölüme karşı koruma sağlıyor. Virüsün daha fazla varyantının ortaya çıkması beklenirken (ve mevcut varyantlar yayılırken), aşıların hızlı ve etkili bir şekilde dağıtılması her zamankinden daha önemli.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Coronavirus Mutantları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi

Dünya Sağlık Örgütü Sinovac Aşısı için Acil Kullanım Onayı Verdi: Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de halen …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör